Wygląd i wykonanie

A jak to się trzyma? Zaskakująco wygodnie. Obudowa całkowicie metalowa, z wyjątkiem dwóch wstawek z plastiku zakrywających anteny, przyjemnie matowa i nie ślizgająca się w rękach. Wcale niemała. Nieco ponad 15 centymetrów długości na 7,5 centymetra szerokości może sprawić, że dzieci i osoby o dłoniach mniejszych od drwala mogą mieć kłopoty z obsługiwaniem całości jedną ręką. Ale nie uprzedzajmy faktów, oprogramowanie pomaga w takich sytuacjach, bo można sobie zmniejszyć czy przesunąć, co tylko będziemy chcieć.

Od spodu, na środku złącze USB Type C, w asyście, rzecz jasna śrubek. Obok maskownice od głośnika i mikrofonu. Przyjemnie symetryczne, choć z uporem godnym lepszej sprawy telefon udaje, że ma dwa głośniki. Od góry port jack 3,5 mm i drugi mikrofon, który, założę się o całkiem sporą sumę, będzie rozwalony przez co mniej światłych użytkowników, którzy będą chcieli się dostać do wnętrza za pomocą szpilki/kluczyka. Wcale nie żartuję, bo nie raz i nie dwa razy widziałem takie ekscesy. Po lewej stronie szufladka na kartę SIM i/lub kartę micro SD. Po prawej stronie, klasyczny regulator głośności i przyjemnie karbowany przycisk uruchamiania. Na plecach czytnik linii papilarnych, aparat i lampa błyskowa. Bez fantazji.

Jedynym mankamentem obudowy jaki znalazłem w czasie kilkutygodniowego testowania jest fakt, że obudowa, szczególnie fazowane krawędzie, mają tendencję do rysowania się, mimo dużej uwagi jakiej dołożyłem, żeby takich ekscesów uniknąć. Noszenie tego konkretnego urządzenia w kieszeni, czy torebce, żeby nie było, z kluczami luzem to nie jest najlepszy pomysł. Cały design przywodzi na myśl szalenie drogie i mocno flagowe telefony, ale nie czarujmy się, bez jakiegoś etui, to nie ma co startować. Szkoda też, że takowego nie można znaleźć w zestawie.

W ogólnym rozrachunku telefon raczej nie może się nie podobać. Śliczne, ładne i wygląda zdecydowanie lepiej, niż konkurencja w tym przedziale cenowym.

Wyświetlacz

Ekran 5,5 cala, w pełnym HD. IPS rzecz jasna. Szkło 2,5D idealnie spasowane z resztą obudowy nie dość, że bardzo przyjemnie leży w dłoni, to jeszcze wygląda bardzo elegancko. Specyfikacja producenta mówi, że wyświetlacz może pochwalić się 401 pikselami na cal, rozdzielczością i ostrością dokładnie taką, jaką możemy znaleźć w iPhonie 7 Plus. Jakkolwiek nie podchodziłbym do produktów oznaczonych logiem owocu, to jedno im trzeba przyznać – wyświetlacze mają dobre, a Nova Plus nie odstaje od tej jakości wcale i choć nie kosztuje mało, to jednak do ceny „Jabłka” to mu daleko jak mnie do tytułu Mistera Olimpia i codziennych schadzek z Aniołkami Victoria’s Secret.

Opcji związanych z wyświetlaniem obrazu nie brakuje, włącznie z możliwością ustawienia temperatury kolorów, czy uruchomienia trybu „Ochrona wzroku”, który dzięki nałożeniu na ekran filtra dającego delikatną żółtą poświatę, rzeczywiście działa jak należy i przy długotrwałym wlepianiu się w ekran, nie zamęczymy oczu na amen. Początkowo przypomina stary film, bo kolor tej nakładki nieco zalatuje starym filmem, ale po chwili, jak już przywykniemy, to różnicy, poza dbaniem o nasze oczy nie robi.

W kwestii możliwości jakie daje nam oprogramowanie, to mamy wszystkie dobrodziejstwa Androida 6.0 Marshmallow. Ten wysoce elastyczny system pozwala na dowolne mieszanie aplikacjami, jak to już w wielu telefonach miało miejsce. To co mi się osobiście nie podoba, to fakt, że szuflada z opcjami, wysuwana z góry nie zawiera wszystkich powiadomień i skrótów naraz, tylko jest podzielona na dwie odrębne strony. Niektórym to się może podobać, moim zdaniem to o jedno maźnięcie palcem za dużo, choć z czasem będzie się dało przywyknąć.

Widoczność na ekranie w pełnym słońcu jest niemożliwa do przetestowania, z racji panujących aktualnie warunków atmosferycznych, ale przy dość mocnym nasłonecznieniu da się coś na ekranie zobaczyć. Nie spodziewałem się, ale jednak. Rewelacji nie ma, ale ten akurat przykład zaliczyć można na plus.

 


SPIS TREŚCI:

  1. OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ ZESTAWU | SPECYFIKACJA
  2. WYGLĄD I WYKONANIE | WYŚWIETLACZ
  3. APARAT | OPROGRAMOWANIE I FUNKCJE
  4. WYDAJNOŚĆ I MULTIMEDIA | BATERIA
  5. PODSUMOWANIE | PLUSY I MINUSY