To nie pierwsze podejście Xiaomi do pojazdów elektrycznych, które mają nam pomóc w szybkim przedostaniu się z punktu A do punktu B. Jak pamiętacie pierwszym był Xiaomi Mi Scooter (znany też jako Ninebot mini), jakiś czas temu pokazali też elektryczny rower, więc kwestią czasu było, aż pojawi się kolejne tego typu urządzenie. I tak też stało się dzisiaj za sprawą całkiem interesującej, elektrycznej hulajnogi. 

To jak, czekamy teraz na elektryczny wózek dla dzieci lub elektryczne rolki? Niewykluczone, bo widać, że dla Xiaomi stworzenie czegoś co porusza się na prąd i dodatkowo można połączyć ze smartfonem to nic trudnego. Dowodem na to jest właśnie elektryczna hulajnoga, która z tą jakiej używałem za dzieciaka ma niewiele wspólnego. Ale gdybym miał teraz w bagażniku samochodu wozić jakieś takie awaryjne urządzenie, to mocno bym się nad tym nowym sprzętem od Xiaomi zastanowił. Tym bardziej, że to wcale nie jest zabawka dla dzieci. W końcu taki Hugo Barra pomyka po swoim biurze na Mi Scooterze, o którym wspomniałem wyżej.

Co potrafi elektryczna hulajnoga od Xiaomi? Przede wszystkim wygląda nowocześnie, jest wykonana z wytrzymałego aluminium, będzie dostępna w dwóch kolorach i dzięki sporym kołom powinna poradzić sobie z niewielkimi przeszkodami. Najważniejszą informacją jest to, że waży nieco ponad 12 kilogramów, mimo tego, że w środku umieszczono ogniwa LG 18650 o łącznej mocy 280 Wh. Według udostępnionych informacji, taki akumulator powinien wystarczyć na pokonanie 30 kilometrów na jednym ładowaniu. No, gdyby było z dziesięć więcej, spokojnie mógłbym jeździć do pracy 🙂 Przy kierownicy mamy hamulec ręczny – w hulajnodze zastosowano hamulec tarczowy – włącznik i wskaźnik naładowania.

Elektryczna hulajnoga Xiaomi
Elektryczna hulajnoga Xiaomi / fot. Xiaomi

 

Xiaomi nie byłoby sobą, gdyby hulajnogi nie można było sparować ze smartfonem. Podobnie jak w przypadku pozostałych transporterów osobistych, możemy to zrobić i najważniejsze informacje wyświetlać w specjalnej aplikacji na ekranie smartfonu. Hulajnoga od Xiaomi ma trafić do sprzedaży już 15 grudnia i wiadomo, że początkowo będzie dostępna tylko na chińskim rynku. Czy się to zmieni? Pewnie tak, za sprawą dystrybutorów, ale strzelam, że nie wcześniej niż koniec I kwartału przyszłego roku. Sprzęt został wyceniony na 1999 juanów, czyli niecałe 290 dolarów.

źródło: GizmoChina