Chyba nikomu nie muszę przypominać, że jeszcze nie wszędzie można złapać darmowy hotspot. Znam wiele osób, które podczas spaceru muszą szybciutko odwiedzić pobliską restaurację pod żółtymi łukami w celu zajrzenia na Instagrama, a znam nawet tych, którzy na imprezie są w stanie prosić gospodarza o hasło do Wi-Fi. Co ci ludzie robią, gdy nie ma żadnej sieci? Spokojnie, wtedy patrzymy w kierunku kolegi, który ma większy pakiet. Ale tethering nie służy tylko do tego, bo przydaje się też do dzielenia się Internetem między własnymi urządzeniami. Z pomocą ma przyjść Instant Tethering.

Tak na wszelki wypadek wyjaśnię jeszcze czym jest tethering sam w sobie. W dużym skrócie i uproszczeniu jest to użycie telefonu komórkowego jako modemu – tym samym udostępniając sobie za jego pomocą Internet w postaci przewodowej (przez USB) lub bezprzewodowej (Bluetooth lub Wi-Fi). Jak już wspomniałem we wstępie, „tetherować” można nie tylko uzależnionym od snapchatowego filtru pieska znajomym, ale także samemu sobie. Mowa tutaj o osobach, które posiadają dwa telefony (np. prywatny i służbowy), w tym jeden z nich nie ma wykupionego żadnego pakietu danych, ale także o tych, którzy mają tablet czy komputer. Nie ma co ukrywać, baterie smartfonów nie są wieczne, a dodatkowe działanie jako modem i router nie ułatwia sytuacji. No a tak poza tym, w wielu miejscach można złapać darmową i otwartą sieć, więc po co marnować swoje zapasy? I właśnie do tego ma służyć Instant Tethering. Paruje on ze sobą urządzenia podpięte do jednego konta Google i wtedy, kiedy jedno z nich straci połączenie z siecią, spyta się, czy może je podebrać z innego. Wszystko dzięki technologii Bluetooth.

Ustawienia Instant Tethering
Ustawienia Instant Tethering / fot. AndroidPolice

 

Brzmi super. Jadę pociągiem, w kieszeni mam telefon, a na tablecie przeglądam coś w sieci. Nagle darmowy Internet działający w pociągach InterCity przestaje działać, więc mój tablet pożycza sobie co nieco danych z telefonu – oczywiście po zapytaniu o zgodę. Gdy pociągowy hotspot wraca, tethering się wyłącza. I przy trasie przez całą Polskę może się tak wydarzyć kilkanaście razy. Bardzo ważne jest to, że tylko wewnątrz konta Google, więc (w teorii) nie ma tu miejsca na jakieś włamania czy przekręty. Cóż, opcja niewątpliwie przydatna, choć zapewne dla dość wąskiej grupy ludzi.

Ale nie cieszcie się zbyt szybko – co prawda Instant Tethering jest zaimplementowany w Play Services w wersji 10.2, ale póki co działa tylko na Nexusach i Pixelach z Androidem w wersji 7.1.1 Nougat. Teraz grono użytkowników jest bardzo wąskie, ale jest spora szansa, że wraz z upływem czasu taka funkcja dojdzie do każdego. Co o tym myślicie?

źródło: AndroidPolice
źródło grafiki głównej: stocksnap.io

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj