Pamiętacie GPD WIN Gamepad? Jeśli nie to krótko przypomnę, że to udany projekt z Indiegogo, który zakładał niewielkie, „wszystkomające” urządzenie z Windowsem 10, swoim wyglądem przypominające mobilną konsolę do gier. Sprzęt niespotykany, ale przez swój całokształt bardzo interesujący. Sam bym chciał go kiedy przetestować, ale jeszcze nie udało się załatwić żadnego sampla. Ale jeśli Wy planujecie go kupić to teraz jest dobra okazja, bo można trochę zaoszczędzić.

Często się spotyka informacje, że jest to konsola do gier, ale ciężko tak naprawdę się z tym zgodzić i przykleić do tego sprzętu takie określenie. Owszem, w GPD WIN Gamepad jest trochę z konsoli, głównie przez otwieraną konstrukcję czy analogowe przyciski, ale też trochę smartfona przez 5,5-calowy ekran czy komputera dzięki obecności pełnej klawiatury, sporej ilości złączy i Windowsa 10. Na sprzęcie w zasadzie można zrobić wszystko od zwykłego pisania po granie i wydaje się być fajnym towarzyszem każdej podróży (szczególnie jeśli jedziemy pociągiem, który jest opóźniony czy siedzimy z tyłu w samochodzie jadąc do Chorwacji). Może Wiedźmina nie uruchomimy, ale starsze, mniej wymagające tytuły pokroju Bioshocka czy Skyrima już tak.

GPD WIN Gamepad
GPD WIN Gamepad / fot. GPD

 

GPD WIN Gamepad ma całkiem mocne podzespoły na czele z czterordzeniowym procesorem Intel Atom x7-Z8700, który potrafi się „kręcić” do nawet 2,4 GHz. Do tego dochodzi jeszcze 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej, co jest też spotykane w tych lepszych windowsowych tabletach, które obecnie są w sprzedaży. Mnie najbardziej podoba się to, że w sprzęcie, które zmieścimy w kieszeni mamy solidne zaplecze łączności i złączy, gdzie znajdziemy między innymi USB Type C, pełnowymiarowe USB 2.0, do którego podłączymy peryferyjne urządzenia (np. pendrive) czy HDMI do rzucenia obrazu na większy monitor czy telewizor.

Urządzenie można znaleźć w większości chińskich sklepów z elektroniką, gdzie cena przeważnie krąży wokół 350 dolarów, czyli około 1400 złotych. Ale na całe szczęście, cenę można trochę obniżyć za pomocą specjalnego kodu rabatowego w sklepie GearBest. Podczas składania zamówienia wystarczy wklepać kod „GBTPC” żeby kwota obniżyła się do 311,88 dolarów (ok. 1250 złotych), co da nam jakieś 150 złotych oszczędności. Promocja kończy się w 9 lutego.

źródło: Gearbest