Coś czuję, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio będą tymi najlepszymi do tej pory i wcale nie mam na myśli liczby zdobytych medali przez polskich sportowców. Będzie ciekawie trochę od strony „wizerunkowej”. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że nietypowo ambasadorem całej imprezy będzie… Son Gokū z anime Dragon Ball (Yeah!), a teraz wychodzi na to, że wszystkie medale będą wykonane z materiałów pochodzących ze starych smartfonów. O co chodzi?

O tej informacji słyszałem już jakieś dwa dni temu w radio, jadąc do pracy samochodem. I muszę przyznać, że interesuje się sportem to nigdy nie obiło mi się o uszy to, by wcześniej jakaś postać z anime została w taki sposób wyróżniona. No i jeszcze większy banan jest na twarzy, gdy okazuje się, że to Kakarotto z mojej ulubionej bajki z dzieciństwa. Ale wracając do medali, chyba takie eko przedsięwzięcie też jest spotykane pierwszy raz.

Jak się okazuje, medale Olimpiady w Tokio mają być wytworzone z zepsutych, nienadających się już do użytku smartfonów i innych urządzeń elektronicznych. Jak wiadomo, w tego typu urządzeniach są znikome ilości złota, srebra i brązu, które można wydobyć i ponownie przetworzyć. Zaskakująco wygląda to w liczbach. Jak podał Komitet Olimpijski, planuje się pozyskać około ośmiu ton metalu, z czego po przerobieniu ma zostać około dwóch ton.

Jak Japończycy chcą to osiągnąć? Niby proste, choć bardzo dużo będzie zależeć od mieszkańców metropolii. Wszyscy mają być zachęcani, by poszperać w domu za niedziałającym sprzętem elektronicznym i oddać je do specjalnie wyznaczonych miejsc, jednocześnie przykładając swoją cegiełkę do tego „eko-projektu”. Kontenery mają być rozlokowane na terenie miasta, w takich miejscach jak sklepy czy biura.

I tak sobie myślę, jakby mogły się nazywać takie medale. Smart Medale, iMedale, może medale z Galaxy Note sied… a nie, zaraz. Ale w sumie, skoro było tyle milionów wadliwych sztuk i te sztuki zostały wycofane z rynku, to śmiało można je wykorzystać w tak szczytnym i ważnym celu. Ciekawe, co na to Samsung.

źródło grafiki głównej: tokyo2020.jp
źródło: Tokyo2020, BBC przez PhoneArena