LG chyba przestraszyło się fali plotek na temat swoich dwóch nowych smartwatchy i postanowiło odsłonić wszystkie karty, na jakieś trzy tygodnie przed MWC 2017. Nie no, dobra, a tak na poważnie, pewnie planowali taką oficjalną zapowiedź wcześniej, tym bardziej, że w tym samym czasie poznaliśmy też szczegóły na temat Android Wear 2.0. Teraz można wszystko zebrać do kupy, bo LG Watch Style i Watch Sport to dwa pierwsze zegarki z nową wersją zegarkowego systemu od Google. Co jest nowego? 

W sumie zegarki widzieliśmy już wcześniej na specjalnie trochę zepsutych grafikach i muszę przyznać, że jakiejś euforii we mnie nie wywołały. Te smartwatche oczywiście, nie grafiki. No bo czym mogły nas zaskoczyć kolejne zegarki oparte o znany system tyle tylko, że w nowszej wersji i w zasadzie podobne do tego co już widzieliśmy w sklepach. Lepsze parametry? A po co to komu. Wykonanie? Nieee, choć nie powiem, nowe LG’ki są eleganckie i mogą się podobać. Dla mnie jest to trochę próba ożywienia smartwatchowego rynku i w zasadzie z jedną rzeczą, która jakoś mocniej mnie zaciekawiła.

Mam tutaj na myśli… obracane pokrętło. Tak, taki mały element, a cieszy, tym bardziej, że z takiego udogodnienia, które bądź co bądź jest w niemal każdym klasycznym czasomierzu, mogli korzystać do tej pory użytkowników Apple Watcha, a teraz, w końcu trafia do smartwatchy z Androidem. W zasadzie od dawna jesteśmy przyzwczajeni do takiego pokręta, to dlaczego by nie dać podobnego do smart-zegarka. Według mnie powinno pojawić się wcześniej, dużo wcześniej. Za pomocą pokrętła można obsługiwać nowego Androida, przykładowo przeskakując między opcjami w menu za pomocą kręcenia, wywoływania launchera z aplikacjami przez kliknięcie czy uruchamianie nowego Google Assistant, zapewne przez przytrzymanie.

LG Watch Style
LG Watch Style / fot. LG

 

LG Watch Style to ten, który widzicie powyżej. Smuklejszy, lżejszy, mniejszy, tak jakby bardziej dopasowany na damską rękę. Jest elegancki, na pewno bardziej niż wersja Sport, będzie dostępny w trzech kolorach, też tak jakby skierowanych do kobiet – srebrnym, tytanowym i jakże ostatnio popularnych wśród smartfonów, różowym złocie. Zegarek ma klasyczny, 18-milimetrowy pasek wykonany ze skóry, który w razie konieczności będzie można łatwo wymienić.

LG Watch Style
LG Watch Style / fot. LG

 

LG Watch Sport mało ma wspólnego z wersją Style, no może nie licząc oczywiście Androida Wear 2.0, pokrętła na prawej stronie i koperty wykonanej z nierdzewnej stali. Na pierwszy rzut oka widać już dwa dodatkowe przyciski, właśnie nad i pod wspomnianym pokrętłem. Smartwatch jest większy, trochę grubszy i osobiście przypomina mi LG G Watch R, czyli pierwszy smartwatch od LG z zaokrąglonym wyświetlaczem, ale z nieco bardziej opływową, zgrabniejszą obudową. Są też inne kolory – ciemnoniebieski oraz szary i z tego co widzę, trochę więcej zachodu może być z wymianą paska, który, jak widać, jest prawdopodobnie z gumowanego tworzywa, a nie skóry i przykręcony dwiema śrubkami z obu stron. Bez serwisu raczej się nie obejdzie.

LG Watch Sport
LG Watch Sport / fot. LG

 

Obydwa smartwatche mają zbliżoną specyfikację, choć trochę więcej znajdziemy w wersji sportowej. Wspólnym mianownikiem jest procesor Snapdragon Wear 2100 i 4 GB RAM, ale LG Watch Sport dostał 768 MB pamięci RAM w przeciwieństwie do 512 MB w Watch Style. Zapewne ma to związek z obecnością modułu GPS i NFC do mobilnych płatności, a także wsparcia dla Android Pay, czego w tym bardziej stylowym modelu brakuje. Jest za to w obu Bluetooth 4.2 i Wi-Fi w standardzie N. Zapewne ciekawi Was bateria, która w Style jest niemal o połowę mniejsza niż w wersji Sport. Smuklejsza obudowa i okrojenie z modułów zrobiło swoje i zamiast 430 mAh (LG Watch Sport) jest 240 mAh.

LG Watch Sport
LG Watch Sport / fot. LG

 

Zarówno LG Watch Style jak i Watch Sport mają wyświetlacz w technologii POLED i jak dobrze pamiętam, podobnie było przy okazji wspomnianego już przeze mnie Watcha R z 2014 roku. Jest jednak pewna różnica, bo ekran w wariancie sportowym jest ciut większy i ma wyższą rozdzielczość, odpowiednio 1,38 cala i 480 x 480 pikseli. Porównując te parametry do drugiego zegarka mamy 1,2 cala i 360 x 360 pikseli.

Ceny nie zostały jeszcze potwierdzone, ale mówi się, ze za około 250 dolarów kupimy LG Watch Style, a sto dolarów droższy będzie LG Watch Sport. Zapewne obydwa smartwatche pojawią się na tegorocznych targach MWC w Barcelonie.