Przyznam się, że jeszcze takiego gadżetu nie widziałem. Może inaczej, nie w takiej miniaturowej formie. Gdzieś tam już można znaleźć zewnętrzne czytniki linii papilarnych podpinane na USB, ale zazwyczaj są to urządzenia większe od przeciętnego pendrive’a i podłączane za pomocą przewodu. Takie coś w rodzaju jakiegoś terminala. Ale ja kto się mówi, co to Chińczycy nie wymyślą. COBO C1 to niewielki czytnik biometryczny, który wkładamy w gniazdo USB. 

Wiadomo, że niektóre komputery, a szczególnie teraz te nowsze urządzenia 2w1 jak chociażby Yoga 910 od Lenovo mają wbudowany czytnik linii papilarnych obok touchpada. Co prawda nie jest to nowość, bo tego typu zabezpieczenia były już w laptopach biznesowych kilka lat temu, ale na pewno nie w takiej formie. Teraz czytnik jest pojemnościowy co oznacza, że wystarczy dotknąć miejsca, by nasz palec został odczytany (a nie przesuwać), w dodatku niezależenie od położenia. Jeśli jednak ktoś nie ma takiej technologii w swoim sprzęcie, a bardzo chciałby mieć, może skorzystać z COBO C1.

COBO C1
COBO C1 / fot. GearBest

 

To miniaturowy czytnik linii papilarnych na USB, który możemy podłączyć do komputera, laptopa czy jakiegokolwiek innego urządzenia, pod warunkiem, że będzie działało pod kontrolą systemu Windows 8.1 lub Windows 10 i będzie dysponowało chociaż jednym złączem USB. COBO C1 ma metalową obudowę i podobne wymiary do nano-odbiornika radiowego od pierwszej lepszej myszki bezprzewodowej. Jest to czytnik pojemnościowy, więc jak wspomniałem, wystarczy dotknąć czytnika żeby dostać się do komputera. Podobno potrzebuje pół sekundy na odblokowanie, a swoją pracę sygnalizuje odpowiednim kolorem diody. Świeci na niebiesko podczas oczekiwania na palec, na zielono jeśli autoryzacja się powiedzie i na czerwono jeżeli odczyt będzie błędny.

Gadżet fajny, ale zastanawia mnie kilka kwestii. Przede wszystkim, co się stanie jeśli blokada systemu będzie ustawiona na palec, a my wyjmiemy czytnik z USB? Czy zabezpieczenie biometryczne jest aktywne tylko, gdy czytnik siedzi w USB? Nie ma też informacji o jakimś dedykowanym oprogramowaniu, choć z tego co kojarzę, nawet jeśli by było, to tylko na potrzeby Windowsa 8.1. W nowszym Windowsie 10 funkcja logowania przy użyciu linii papialarnych jest już zaimplementowana fabrycznie i co więcej wspiera opcję Windows Hello.

COBO C1 jest w kolorze złotym i obecnie kosztuje niecałe 40 dolarów, jednak aktualną cenę możecie znaleźć w linku.

źródło: GearBest