Pamiętacie pewnie ten obrazek, na którym było porównanie dwóch kart pamięci microSD o pojemności 128 MB i 128 GB. Różnica jakieś 10 lat i tak się zmieniło. Teraz są już nośniki 256 GB, ale SanDisk ma coś więcej. Udało im się zmieścić aż 400 GB na jednej karcie, więc jest to swoisty rekord, po tym jak jakieś dwa lata temu zaprezentowali kartę dwukrotnie mniej pojemną.

Od razu zaznaczę, że nie jest to najszybszy nośnik, ale najbardziej pojemny. Ma 400 GB pamięci i ta liczba robi spore wrażenie, ale spoglądając na prędkości już nie jest tak dobrze. Według mnie jest to karta dla osób, które chcą w miarę szybko magazynować swoje dane na niewielkim nośniku niż dla profesjonalistów, którym zależy bardziej na najwyższej wydajności i prędkości niż ilości danych jakie chcą na karcie zmieścić. Wszystko przez to, że prędkość odczytu danych z 400-gigabajtowej karty to około 100 MB/s. Nie jest to mało, większości wystarczy, ale jednak pod 4K nie za bardzo się nadaje. Klasy prędkości wideo to C10, U1 i A1.

Obecnie za kartę 256 GB trzeba zapłacić około 650-700 złotych. Wiadomo, że o jakieś 144 GB większy nośnik będzie droższy, ale nie aż tak jak mi się wydawało. Jedna z osób od SanDiska powiedziała mi, że karta została wyceniona na 249 dolarów, czyli niecałe 900 złotych. Ile będzie w Polsce? Tego jeszcze nie wiadomo. Na kartę dostajemy 10 lat gwarancji.

źródło: SanDisk, własne