Od około dwóch miesięcy Microsoft Surface Pro 4 jest moim głównym sprzętem do pracy mobilnej i zastąpił wysłużonego już Della. Sprawdza się świetnie, nawet lepiej niż mogłem tego oczekiwać i nie myślę nawet o tym, by kiedyś zamienić go na Surface Pro. Jeżeli jednak ktoś planuje dopiero kupić Surface’a i zależy mu głównie na tym, by miał wbudowany modem LTE to nie jest powiedziane, że kupi go w tym roku, mimo tego, że ma wejść do sprzedaży z początkiem grudnia. 

Jakoś nie odczuwam braku modemu LTE w swoim egzemplarzu. Może dlatego, że przeważnie, jeśli muszę już coś sprawdzić, to jestem podłączony do hotspotu z internetem udostępnianym przez smartfon. Powiecie, że to taka „proteza”, a nie rozwiązanie, ale ja myślę inaczej. W moim przypadku używam tylko jednej karty SIM z jednym abonamentem, gdzie internet w zasadzie jest bez limitu i wygodniej jest mieć ją w jednym urządzeniu, które służy też do wykonywania połączeń. Wiem jednak, że są osoby, które chciałyby mieć Surface’a od razu z miejscem na SIM w środku, bo raz, że takiego jeszcze nie było, a dwa, uważają to za wygodniejsze rozwiązanie. I taki Surface Pro będzie, ale jeszcze nie teraz.

microsoft-surface-pro-premiera

Microsoft Surface Pro (2017) / fot. Microsoft

Jak poinformował Microsoft na jednej z ostatnich konferencji (to tam gdzie zapowiedziano też Office’a 2019), Surface Pro z LTE trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku, a dokładniej 1 grudnia. Sądziłem, że Surface Pro z modemem pojawi się równolegle z podstawowymi wersjami, ale jak się okazało w ciągu ostatnich miesięcy wcale tak nie było. Mam nadzieję też, że taka wersja będzie miała miejsce na kartę SIM w obudowie, przykładowo obok slotu na kartę pamięci, a nie będzie to zrealizowane w formie modemu zewnętrznego na USB. Wątpię, by data dostępności dotyczyła też polskiego rynku, dlatego też wszyscy zainteresowani muszą wziąć pod uwagę to, że nowy Surface Pro może u nas trafić do sprzedaży dopiero w przyszłym roku, o ile w ogóle trafi.

Mocno liczę na to, że razem z LTE, Microsoft odświeży też generację procesorów. Póki co wiadomo tyle, że wariant z modemem ma mieć w obudowie procesor Intel Core i5, 2 lub 8 GB RAM i dysk w dwóch pojemnościach – 128 lub 256 GB.

źródło: NeoWin przez PhoneArena