Od wielu lat słyszy się o smartfonie, który można złożyć na pół. Producenci od lat prześcigają się w pomysłach, niektóre nawet patentują, w sieci pojawiają się jakieś koncepcyjne projekty, ale mimo to, żaden z nich nie pokazał jeszcze finalnego produktu – smartfona ze składanym ekranem. Niewykluczone jednak, że jeszcze w tym roku na rynku pojawi się taki smartfon i spekuluje się, że być może dokona tego ZTE razem ze smartfonem, którego premiera zbliża się wielkimi krokami.

Axon Multy – pod taką właśnie nazwą kryje się urządzenie, które może zostać wyposażone w obudowę z ekranami, którą można będzie złożyć na pół. Evan Blass, który prawie zawsze przed oficjalną prezentacją urządzeń trafnie określa ich wygląd i specyfikację, tym razem również twierdzi, że taki smartfon niedługo się pojawi. Smartfon z dwoma ekranami, rozkładającymi się w  jeden wyświetlacz o przekątnej 6,8 cala i rozdzielczości 1920 na 2160 pikseli. Według wielu doniesień, telefon Axon Multy ma być wyposażony w procesor Snapdragon 820, 4 GB pamięci operacyjnej, a do dyspozycji użytkownika będzie 32 GB pamięci własnej. Prawdopodobnie firma ZTE w Axon Multy zastosuje pojedynczy aparat fotograficzny 20 Mpix, a za dostarczenie energii będzie  odpowiedzialny akumulator o pojemności 3120 mAh. Trzeba przyznać, że przy wyświetlaczu (a w zasadzie to dwóch wyświetlaczach) o takich parametrach, zastosowana bateria wydaje się być niewielka.

Składany smartfon od ZTE / fot. Android Authority

Oczywiście są to tylko plotki, na których wyjaśnienie będziemy musieli poczekać przynajmniej do 17 października – wtedy właśnie w Nowym Jorku ma odbyć się konferencja, na której zostanie zaprezentowany najnowszy smartfon ZTE. Dostępność urządzenia może być jednak mocno ograniczona i chodzą słuchy, że będzie go można dostać tylko w amerykańskiej sieci AT&T. Cena smartfona ma wynieść 650 dolarów, co nie jest jakąś wygórowaną kwotą za takie parametry i zapowiadaną „innowacyjność”, choć jak tak na niego patrzę, trochę przypomina mi tablet Sony Xperia P. Który to był rok, 2012?

Osobiście nie mogę się doczekać prezentacji tego urządzenia i bardzo bym sobie życzył, aby te doniesienia się sprawdziły. Pojawienie się na rynku technologicznym pierwszego składanego smartfona – nawet jeśli miałby być grubszy i niezbyt urodziwy – skłoniłoby innych producentów na wyłożenie kart na stół i pokazanie swoich propozycji.

źródło: VentureBeat, Android Authority