W tym roku najwięksi producenci smartfonów wprowadzili nowy trend. W ich smartfonach pojawiły się tak zwane „bezramkowe wyświetlacze”. W przypadku Samsunga jest to rozwiązanie zwane Infinity Display, w LG to Full Vision, a w Huawei Mate 10 Pro to Full View. Co będzie następne? Pewnie składane smartfony, a jeśli tak, to Huawei podobno gdzieś w kuluarach już chwali się swoim prototypem. 

O tym, że niektóre firmy patentują projekt składanego smartfona wiadomo nie od dziś, bowiem prototypy takich urządzeń niejednokrotnie pojawiały się w internecie. Jednak żaden z producentów nie zdecydował się jeszcze na pokazanie jakiegoś przełomowego rozwiązania. Co prawda kilka dni temu pojawił się ZTE Axon M z ekranami po obu stronach, które po rozłożeniu dają namiastkę jednego, większego ekranu, ale takie coś widzieliśmy już przy okazji tabletu Sony Xperia P. Nic rewolucyjnego.

Prezes Huawei stwierdził w jednym z wywiadów, że firma nieustannie pracuje nad smartfonem z elastycznym ekranem, który miałby się składać z dwóch wyświetlaczy, pomiędzy którymi będzie przerwa, ale jaka, nie wiadomo (oby jak najmniejsza). Prototyp jest, ale musi zostać jeszcze dopracowany, bo trzeba wyposażyć go w nieco bardziej elastyczny ekran, który zapewni przyszłym użytkownikom komfortowe korzystanie. Niewykluczone, że składany smartfon Huawei trafi na rynek już w 2018 roku.

Warto wspomnieć, że firma Apple też podobno myśli nad składanym iPhonem, który ma zadebiutować dopiero gdzieś w 2020 roku. Inne plotki sugerują z kolei, że Samsung także nie zamierza być w tyle za konkurencją i również cały czas pracuje nad urządzeniem z elastycznym wyświetlaczem. Zresztą, kilka grafik z prototypowym urządzeniem już było i dotyczyły właśnie Samsunga.

Osobiście jestem bardzo ciekaw, czy składane (elastyczne) smartfony faktycznie okażą się strzałem w dziesiątkę, bo taki ZTE Axon M nie był tym na co czekaliśmy. Takie rozwiązanie na pewno przypadnie do gustu osobom preferującym urządzenia z dużym, „tabletowym” wręcz wyświetlaczem, które po złożeniu będą miały wymiary kompaktowego smartfona.

na zdjęciu: ZTE Axon M
źródło: CNET