W ostatnim czasie pojawiło się kilka smartfonów, ale Xiaomi Mi A1 jest chyba jednym z tych ciekawszych. Raz, że to po prostu Xiaomi, co w Polsce sprzedaje się z samej nazwy, a dwa, jest to smartfon z tak zwanym czystym Androidem, co w przypadku tego producenta jest pewną nowością. Teraz ten smartfon można kupić w kolejnym sklepie w Polsce – w Sferisie – i to w sporo niższej cenie niż w innych sklepach. 

Xiaomi Mi A1 to pierwszy tego typu smarfon, który jednocześnie jest od Xiaomi, ale należy też do serii Android One. Z założenia są to urządzenia gdzie priorytetem jest najniższa cena, ale też najnowszy system Android bez żadnych modyfikacji. I w zasadzie można stwierdzić, że smartfon te dwa główne warunki spełnia – ma na starcie Androida 7.1 Nougat i jak na parametry jakie ma nie kosztuje dużo. No, ale właśnie ile?

Smartfon Mi A1 jest już oficjalnie w polskiej dystrybucji i jak dobrze pamiętam startował z ceną 1299 złotych. Wiadomo, oficjalna dystrybucja rządzi się swoimi prawami, dostajemy między innymi wsparcie w kraju, ale czy rzeczywiście jest to tak istotne w tym przypadku? No właśnie nie, bo Xiaomi Mi A1, którego można spotkać w Polsce to ta sama wersja, która po pierwsze jest dostępna w Chinach (ma LTE B20, polski język, tyle samo pamięci itd.), a po drugie, która w takim Sferisie kosztuje 1048 złotych. Jedyny minus jest taki, że póki są dwa kolory – złoty (który widnieje na screenie niżej) i czarny, nie ma różowego.

Xiaomi Mi A1 w Sferis / fot. Sferis

Dla porównania, w sklepie GearBest jest Xiaomi Mi A1 w trzech kolorach – czarnym za około 982 PLN, złotym za 870 PLN i różowym za 830 PLN. Wszystkie warianty mają B20, 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej, ale trzeba zaznaczyć, że ceny nie zawierają ewentualnego podatku, który może być nałożony przez celników.

Smartfon oprócz czystego Androida w prawie najnowszej wersji ma też podwójny aparat z tyłu, aluminiową obudowę, ale należy do tych większych ze względu na 5,5-calowy wyświetlacz. Na pewno na uwagę zasługuje procesor Snapdragon 625, który jest wystarczająco wydajny, ale przy tym oszczędny i z niską tendencją nagrzewania, 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej.

źródło: Sferis