Sony mocno zaskoczyło tym, że na IFA 2017 pokazali swoje nowe smartfony z Androidem 8.0 Oreo na pokładzie. Od razu też pojawiły się pytania, co w takim razie z Xperią XZ Premium, która przecież pojawiła się kilka miesięcy przed nimi i jako pierwsza wprowadziła takie kluczowe nowości jak chociażby nagrywanie filmów w 960 klatkach na sekundę. Spokojnie, kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że aktualizacja jest już w drodze, a teraz mogę potwierdzić, że „dojechała”. 

Czasami warto odwiedzić kolegów w kieleckim Sony Centre, bo to od nich właśnie przynoszę taką radosną nowinę. Jak się okazało, na egzemplarzu jednego z pracowników wyskoczyła informacja o aktualizacji, a że ważyła całkiem sporo to już wiedzieliśmy co z tego będzie. Wszyscy, którzy kupili w Polsce smartfon Sony Xperia XZ Premium, niezależnie w jakim kolorze, powinni już mieć aktualizację do Androida 8.0 Oreo ze wszystkimi nowościami jakie wprowadza. Jeżeli aktualizacja nie wyskoczy z automatu, warto zerknąć w ustawienia i puknąć kilka razy w opcję, która sprawdza dostępność nowej wersji. Mimo tego, że większość ma kilka gigabajtów pakietu danych u operatora to mimo wszystko warto połączyć się z jakąś siecią Wi-Fi, bo aktualizacja waży prawie 1300 MB.

Co wprowadza? Tak naprawdę to większość nowości, przynajmniej biorąc te od Sony, a nie samego Androida, skupia się w obrębie aparatu. Po aktualizacji aparat będzie miał większe możliwości i dorówna temu z najnowszego flagowca, czyli Xperii XZ1. Przede wszystkim pojawi się funkcja Kreator 3D, która ma większy potencjał niż wcześniej mi się wydawało. Za jej pomocą można zeskanować dowolny obiekt, stworzyć później jego wirtualny, trójwymiarowy model i przykładowo wydrukować na drukarce 3D. Najczęściej, na różnych pokazach, było to wykorzystywane do skanowania twarzy użytkownika, by potem dodać go do gry czy stworzyć z niego gifa. Nowościami w aparacie będą też funkcje takie jak Rejestrowanie predykcyjne (zdjęcia są zapisywane jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki, co pozwala wybrać to najlepsze) i Seria z autofokusem (śledzi obiekt i pozwala zrobić ostre zdjęcie). Ponadto aktualizacja podniesie jakość dźwięku z przednich głośników stereo, doda nowe skóry aplikacji, które pojawiają się przy dłuższym naciśnięciu na ikonę i podobno usuną problem ze zniekształconymi zdjęciami.

Android 8.0 Oreo dla Sony Xperia XZ Premium / fot. galaktyczny

Jak wspomniałem, nowa wersja oprogramowania dla Xperii XZ Premium powinna być już dostępna. Gdyby były problemy, warto sprawdzić ją ręcznie i pamiętać, że w pierwszej kolejności aktualizacja może trafić na urządzenia z oficjalnej, polskiej dystrybucji. Dopiero później trafi do egzemplarzy pochodzących od operatorów.