HMD Global może zaliczyć 2017 rok do bardzo udanych. Po kilku latach niepowodzenia, marka Nokia została wskrzeszona i wygląda na to, że z każdym kolejnym miesiącem ma się lepiej. Na początku tego roku pojawiło się kilka modeli „nowej Nokii” pracujących pod kontrolą systemu Android, ale odświeżono też legendarną wręcz Nokię 3310. W drugiej zaś połowie do oferty HMD Global dołączyły kolejne smartfony, w tym flagowca Nokia 8. Niewykluczone jest to, że kolejny smartfon zadebiutuje jeszcze w tym roku, a ma być nim Nokia 9. 

Okazuje się, że prace nad następcą (bo na to może wskazywać nazwa nadchodzącego modelu) Nokii 8 są jeszcze bardziej zaawansowane niż mogło się do tej pory wydawać. Smartfon na pewno jest, a wskazuje na to chociażby fakt, że w Chinach, smartfon o oznaczeniu TA-1054 otrzymał wymaganą certyfikację. Przypomnę tylko, że w drugiej połowie października pojawiła się Nokia 7, która miała swoją premierę właśnie w Chinach. Oczywiście HMD Global nie potwierdził oficjalnie, że mowa tu o Nokii 9, jednak jest niemal pewne, że chodzi o Dziewiątkę, z uwagi na to, że w plotkach nie pojawiły się jeszcze informacje o innych domniemanych modelach.

Na co czekamy? Nokia 9 może zostać wyposażona w 5,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości QHD+ i wiele na to wskazuje, że HMD Global zgodnie z narzuconym przez innych producentów trendem zastosuje w Nokii 9 ekran o proporcjach 18:9. Smartfon ma mieć procesor Qualcomm Snapdragon 835, który nadal jest jednym z najwydajniejszych układów, a do tego minimum 4 GB pamięci RAM i nawet 128 GB pamięci wewnętrznej. Prawdopodobnie Nokia 9 zaoferuje podwójny aparat fotograficzny z 12-megapikselową matrycą i czytnik linii papilarnych, który miejmy nadzieję, że zostanie ulokowany w bardziej praktycznym miejscu niż w takim Samsungu Galaxy S8+. Chodzą słuchy, że nowy flagowiec Nokii ma być zasilany przez akumulator 3000 mAh, więc o niezbyt obiecującej pojemności zwłaszcza, że smartfon ma mieć duży wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości. Pewne jest, że Nokia 9 zadebiutuje z Androidem 8.0 Oreo.

Trochę informacji wskazuje na premierę w tym roku, ale ja sądzę jednak, że oficjalna prezentacja kolejnej topowej Nokii nastąpi albo nawet powinna nastąpić w przyszłym roku ze względu na to, że stosunkowo od niedawna na rynku dostępna jest Nokia 8. Gdyby HMD Global zdecydowało zaprezentować Dziewiątkę jeszcze w 2017 roku, to tym sposobem zmniejszyliby zainteresowanie obecnym flagowcem.

źródło: Baidu