Miałem styczność już z kilkoma piórami i wcale nie mam tu na myśli tych z czasów szkolnych. Teraz dla projektantów, artystów czy nawet też technologicznych geeków pióro to zupełnie coś innego i nawet nie pomyślałbym, że w tej dziedzinie tak wiele się dzieje. Firma Wacom, którą można śmiało nazwać liderem w tej branży, pokazała niedawno swoje najnowsze cyfrowe pióro jakiego jeszcze nie było, a przynajmniej ja takiego nie widziałem. Zobaczcie co potrafi Wacom Pro Pen 3D.

Gdy pierwszy raz zauważyłem, że w nazwie tego pióra pojawiło się słowo „3D” od razu wiedziałem, że będzie to coś ciekawego. I nie myliłem się, choć tak naprawdę wszystkie możliwości takiego wynalazku docenią profesjonaliści, którzy takim piórem pracują na co dzień, a idąc na przerwę wkładają je sobie za ucho. Ja zatrzymałem się na etapie, gdzie pióra odczytywały ponad 4 tysiące poziomów nacisku, ale jak się okazuje, mogą więcej, dokładnie dwa razy więcej. Wacom Pro Pen 3D (podobnie jak wcześniej Wacom Pro Pen 2) rozpoznaje aż 8192 poziomy nacisku na tablet graficzny, a dodatkowo ma czułą końcówkę, którą w razie potrzeby można wymienić.

Ale tak naprawdę, najważniejszy w tym modelu jest trzeci przycisk na obudowie, który „otwiera” furtkę do aplikacji w środowisku 3D. Niby tylko jeden przycisk więcej, a tu takie poruszenie i w sumie zastanawiam się czemu wcześniej nikt nie wpadł na ten pomysł. Przecież na takim piórze jest dość miejsca, by były nawet cztery przyciski i to ułożone w miarę wygodny sposób. Ok, co zatem potrafi ten trzeci w najnowszym Wacomie? Został dodany w celu obsługi takich czynności jak przesuwanie, obracanie, przewijanie czy powiększanie trójwymiarowych obiektów podczas projektowania, przykładowo w środowisku Maya od Autodesk. To co użytkownik musiałby zrobić na klawiaturze od teraz może zrobić samym rysikiem. Zapewne będzie to wymagało przyzwyczajenia, ale widziałem osoby, które zamiast myszki używały cyfrowego pióra, więc jest to do zrobienia.

Pióro współpracuje z takimi tabletami graficznymi jak Wacom MobileStudio Pro, Wacom Cintiq Pro i Wacom Intuos Pro oraz dowolną aplikacją pod Windowa lub Maca. Zostało wycenione na 469 złotych.

źródło: informacja prasowa, Wacom