Nowy Rok z pewnością przyniesie nam masę nowych urządzeń i pewnie już macie kilka takich, których nie możecie się doczekać. Czasami jest jednak tak, że pojawiają się informacje o jakimś sprzęcie, a ja muszę zerknąć w kalendarz, czy aby na pewno nie jest 1 kwietnia (mając pewność, że nie jest). Tak było przy okazji nowego tabletu od Samsunga, który gdzieś tam już jest na horyzoncie. Tabletu z Chrome OS, mocnym procesorem i naprawdę dobrym aparatem. Tak, aparatem. 

W sumie nie wiadomo ostatecznie czy będzie to kolejny Chromebook czy jakaś wariacja tabletu z systemem od Google, ale z tego co można już przeczytać, ma to być urządzenie z odłączanym ekranem, a co za tym idzie, bliżej będzie mu jednak do tabletu niż klasycznego ultrabooka. Coś na wzór Transformerów od Asusa, Surface’a od Microsoftu albo po prostu Galaxy Book z Chrome OS. Mówi się, że sercem urządzenia będzie procesor Intel Core 7. generacji, podobnie jak w windowsowych odpowiednikach, a wyświetlacz będzie miał przekątną 12 cali i zapewne wyższą rozdzielczość niż Full HD.

Najdziwniejsze jest jednak to, co Samsung chce zrobić z aparatem/kamerą. Przypominam, że cały czas mówimy o tablecie, a robienie zdjęć tabletem to zło, tym bardziej takim, który ma 12-calowy ekran. Aparat ma mieć sensor Exmor RS, dokładnie model IMX258 od Sony, który trafił już do takich smartfonów jak LG G6, Xiaomi Redmi Note 4 czy ostatnimi czasy nawet Nokia 8. Kompletnie nie widzę sensu umieszczania takiego aparatu w takim urządzeniu, tym bardziej, że po pierwsze będzie tabletem tabletem, gdzie w zupełności wystarczy kamera HD do wideo-rozmów czy weryfikacji, po drugie… będzie tabletem. Do tego dochodzi jeszcze Chrome OS, który w połączeniu z dużą baterią zapewni kilkunastogodzinny czas pracy, ale z produktywnością raczej nie będzie miał nic wspólnego. Dla mnie połączenie tych wszystkich elementów jest kuriozalne i kropka.

Urządzenie kryje się pod nazwą „Nautilus” i prawdopodobnie zostanie pokazane na zbliżających się targach CES 2018. Te startują już 7. stycznia, więc musimy poczekać jeszcze kilka dni żeby zweryfikować powyższe informacje.

źródło: Engadget