Przyznam szczerze, że kompletnie nie spodziewałem się tej aktualizacji, mimo tego, że gdzieś tam pojawiła się lista i przypuszczalny termin aktualizacji dla smartfonów Xiaomi. Po tym jak wczoraj BlackBerry KEYone dostał marcowe poprawki bezpieczeństwa to myślałem bardziej o Androidzie 8.0 Oreo właśnie dla tego smartfonu, a tu taka przedświąteczna niespodzianka. Xiaomi Mi MIX 2 otrzymał aktualizację do Androida 8.0 Oreo!

Zawsze gęba mi się cieszy jak smartfon, który używam dostanie jakąś aktualizację, nawet taką najmniejszą usprawniającą jedynie działanie czy wprowadzającą zmiany, których nie widać na zewnątrz. A już w ogóle jest szaleństwo jak wpada aktualizacja, która wprowadza nowszą wersję systemu i nowości, które odkrywamy przez najbliższe dni. Ale nie będę od razu otwierał szampana, bo budząc się w poniedziałek przed teleexpressem okazałoby się, że jest środa. Nie mniej, pewnie podobnie odczucia mają teraz Ci, którzy używają Xiaomi Mi MIX 2 na co dzień i też przeprowadzili aktualizację.

Aktualizację przeprowadziłem wczoraj późnym wieczorem (o czym mogliście dowiedzieć się też z zajawki na Twitterze), ale tak naprawdę dopiero dzisiaj od samego rana odkrywam jakie zmiany wprowadza Android Oreo dla Xiaomi Mi MIX 2. I muszę przyznać, że zmiany może nie są jakieś diametralne, ale już na pierwszy rzut oka widać co zmieniło się w interfejsie czy ogólnie rzecz ujmując, w całym systemie. Widać, że nakładka systemowa została odświeżona i muszę przyznać, że raczej są to zmiany na lepsze. Nieco inna jest belka powiadomień, na której domyślnie wyświetla się informacja o dziennym i miesięcznym zużyciu danych (można to wyłączyć), w innej formie wyświetlają się powiadomienia przez co są czytelniejsze i pogrupowane (co w sumie jest zmianą stricte niewymakającą z samego Oreo niż nakładki MIUI) i przegrupowano niektóre opcje w ustawieniach przez co przykładowo pozycja „O telefonie” jest teraz na samej górze, a obok niej pojawiła się opcja „Security Status”.

Po aktualizacji pojawił się dodatkowy pulpit „Przewodnik”, gdzie znajdują się najczęściej wykorzystywane informacje i funkcje, przykładowo jak skróty do aplikacji czy wydarzenia z kalendarza. Jeszcze nie wiem czy będę z tego korzystał, bo zawsze sceptycznie podchodziłem do takich rozwiązań. Ale na pewno będę używał gestów, które co prawda były już wcześniej, ale dopiero po aktualizacji się na nie natknąłem. Gesty, które wyłączają przyciski systemowe i są podobne do tych z iPhone’a X czy BlackBerry OS – przesunięcie palcem od dolnej krawędzi do góry zamyka aplikację (przytrzymanie palca na środku wywołuje menedżer aplikacji), a podobny gest od bocznych krawędzi do środka działa jako „wstecz”. Zmieniono sposób wyświetlania wszystkich ikon aplikacji, które teraz lepiej dostosowują się do tych systemowych i dodano dwa nowe programy – Mi Wideo i Czyszczenie. I tak na koniec, Oreo wprowadziło też nowe, bardzo przyjemne dźwięki systemowe, między innymi podczas odblokowania telefonu i połączenia.

Aktualizację przeprowadziłem na Xiaomi Mi MIX 2 oznaczonym jako model MDE5, który ma 6 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej. Paczka waży około 1,5 GB, więc całkiem sporo, a po aktualizacji wersja systemu to 8.0.0, a nakładka to MIUI Global 9.5. Dajcie znać czy u Was też pojawiła się aktualizacja.