Xiaomi wśród swoich urządzeń ma też kilka routerów. Ale raczej nikogo tą wiadomością nie zaskoczyłem skoro w ich ofercie można też znaleźć maszyny do gotowania ryżu, przenośne golarki, parasolki czy nawet samo-rozkładające się namioty. Tak, przez ten ostatni produkt prawie spadłem z krzesła jak go zobaczyłem. Dzisiaj Xiaomi pokazało nowy, budżetowy router, który jest następcą popularnego modelu Mi Router 3. Co zmieniono w Mi Router 4? 

Umówmy się, Xiaomi na pewno nie jest specem od rozwiązań sieciowych, ale kiedyś tam postanowiło wprowadzić do obiegu router, a że był tani, w miarę dobry, no i oczywiście od Xiaomi, to ludzie go kupowali. Dlatego też Xiaomi Mi Router 3 stał się najpopularniejszym modelem, którego w tej chwili można spokojnie wyrwać poniżej stówki. Problem tylko w tym, że wąskim gardłem jest tutaj brak gigabitowego portu, co dla niektórych użytkowników jest barierą nie do przejścia. Fakt, pojawił się odświeżony Mi Router 3G, w którym wprowadzono obsługę 10/100/1000 Mbit/s, ale prawdziwym następcą jest dopiero Xiaomi Mi Router 4.

Różnice w wyglądzie są minimalne, ale widać, że najnowszy router wygląda na smuklejszy i cały czas ma cztery anteny, zapewne dwie do częstotliwości 2,4 GHz i dwie do 5 GHz. Jest zatem dwuzakresowe Wi-Fi, jedno złącze WAN i zapewne minimum dwa gigabitowe złącza LAN, bo póki co nie widać obudowy z tyłu, więc nie można tego w stu procentach zweryfikować. Podobnie z USB 3.0, które również powinno być. Nowością względem Mi Router 3 jest udoskonalony procesor MT7621A, dzięki któremu można podłączyć do 128 urządzeń. Do tego dochodzi jeszcze 128 MB RAM, tyle samo pamięci ROM i między innymi szyfrowanie WPA-PSK/WPA2-PSK, jeżeli chodzi o zabezpieczenia.

Patrząc na to wszystko muszę stwierdzić, że Xiaomi pokazało… dziwny router. Z jednej strony jest następcą modelu Mi Router 3, a z drugiej, jest słabszy pod kątem specyfikacji od odświeżonego Mi Router 3G. Czwórka w przeliczeniu ma kosztować około 31 dolarów (199 juanów), a po doliczeniu narzutu cena może zbliżyć się do kwoty jaką trzeba zapłacić za Mi Router 3G. Jeżeli tak się stanie to warto rozejrzeć się za dobrą ofertą właśnie na Mi Router 3G, bo będzie to jednak sensowniejszy wybór (ten sam procesor, gigabitowe porty, ale dwa razy więcej pamięci RAM, bo 256 MB).

Xiaomi Mi Router 3 kupicie w Polsce za około 129 złotych, bo póki co, w GearBest magazyny są puste.
Xiaomi Mi Router 3G kosztuje około 180 złotych.

na zdjęciu głównym: Xiaomi Mi Router 3
źródło: Xiaomi, Gizmochina