Pierwsza generacja szkła Gorilla Glass była już gotowa w 2006 roku, ale zadebiutowała dopiero rok później z pierwszym iPhonem, dodatkowo wyposażając go w warstwę oleofobową. Corning każdą kolejną wersję szkła starał się usprawniać i tak dochodzimy do roku 2018 kiedy oficjalnej zapowiedzi doczekało się Gorilla Glass 6. Podobno najnowsze szkło ma być dwa razy odporniejsze od piątej generacji. Podobno. 

Nie wiem jak wy, ale ja nadal uważam, że najlepiej spośród wszystkich generacji radzi sobie Gorilla Glass 3. Pomimo tego, że premiera miała miejsce w 2013 roku, gdy swoje pięć minut miał chociażby taki Samsung Galaxy S4. Może nie jest aż tak smukłą warstwą jak w przypadku nowszych wersji, ale dzięki technologii Native Damage Resistance szkło było bardziej odporne na pęknięcia.

Jak będzie z Gorilla Glass 6?

Jak twierdzi producent, firma Corning, najnowsza generacja szkła Gorilla Glass będzie dwukrotnie mocniejsza niż Gorilla Glass 5 i co ciekawe, będzie wykonana z nowego materiału (zmieniono nieco skład chemiczny). I mamy zagadkę, bo jak wiadomo, prasówka swoje, a rzeczywistość swoje. Ja do wszelkich takich informacji podchodzę z dystansem, dopóki nie zobaczę testów albo sam czegoś nie sprawdzę. Ponoć, urządzenia z GG6 będą miały większe szanse na przeżycie upadku z około 1,6 metra, czyli wysokości typowej jeżeli osoba średniego wzrostu trzyma go przy uchu. Jak z odpornością na zarysowania? Póki co zero informacji, ale mam nadzieję, że pod tym względem też coś poprawią, bo Piątka z zarysowaniami niezbyt dobrze sobie radziła.

Musimy jednak pamiętać, że testy były przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych i nawet najdroższe, najbardziej złożone badania nie są w stanie dorównać realnym warunkom. W zasadzie każdy upadek takiego urządzenia jest inny, nawet jeżeli byłby wykonywany setki razy z wysokości 1,6 metra, wyliczonej co do milimetra. Jednemu ekran rzeczywiście pęknie za 15 razem, a drugiemu od razu przy pierwszym kontakcie z podłożem. Według mnie, rzeczywistość szybko to zweryfikuje i po crash testach pierwszych urządzeń pozostanie tylko wzruszenie ramionami i grymas na twarzy.

Kiedy Gorilla Glass 6 w smartfonach? 

Producent podaje, że pierwsze urządzenia z Gorilla Glass 6 pojawią się dopiero w 2019 roku, być może na targach CES. Ja jednak coś czuję, że będzie to jeszcze podczas tegorocznych targów IFA albo wcześniejszej premiery Galaxy Note 9. W końcu to takie smartfony najczęściej wprowadzały wszystkie nowe technologie.

źródło: Corning