LineageOS zmienia się na lepsze, dbając o Twoje bezpieczeństwo

Za oficjalną datę powstania LineageOS uznajemy 24 grudnia 2016 roku. Data ta jest mocno symboliczna, ponieważ system ten swoje początki miał znacznie wcześniej, choć pod inną, bardziej znaną nazwą. Mowa o projekcie CyanogenMod, który naprawdę wiele wniósł do mojej androidowej przygody. Już w pierwszym dniu posiadania pierwszego w życiu telefonu z Androidem, jakim był Galaxy Ace, zdecydowałem się na jego instalację. Telefon ucegliłem, ale to były złe początki, które długofalowo przerodziły się w same korzyści. Telefon działał płynniej, a lepsze wyniki w Quadrancie oraz AnTuTu napawały mnie dumą wśród kolegów. Niestety, z biegiem czasu projekt ten poszedł w złą stronę. Wydaje się, że punktem kulminacyjnym było zaprzestanie współpracy z OnePlusem, który w tamtym czasie nie był jeszcze tak popularny, jak obecnie. Były to początki końca CyanogenMod, który po pewnym czasie przekształcił się w LineageOS, rozwijany po dziś dzień.

W sieci pojawiają się doniesienia, jakoby system miał przejść delikatną transformację. Jest to związane między innymi z odejściem z zespołu Abhiseka Devkota, który do tej pory był jedną z ważniejszych postaci, odpowiadających za rozwój projektu — kiedyś CyanogenMODa, a od niedawna LineageOS. Od teraz, zastępować będzie go Kevin Haggerty, przed którym z pewnością znajduje się wiele wyzwań.

TWRP

Jedną z głównych nowości, nad którą pracuje obecnie zespół LineageOS, jest autorska wersja recovery. Za czasów, kiedy jeszcze bawiłem się w modowanie, na rynku przodowało CWM, które po latach zostało wyparte przez TWRP. Nie jest ono bez wad, choć trzeba przyznać, że z każdą kolejną wersją jest ono coraz bardziej stabilne. Zespół deweloperów LineageOS chce stworzyć własne recovery, które pozwoli na aktualizację systemu w tle. Precyzując, mają oni na celu implementację partycjonowania typu A/B na każdym wspieranym urządzeniu, dzięki czemu dokonywanie aktualizacji nie będzie wiązać się z koniecznością chwilowego zaprzestania użytkowania smartfona czy tabletu.

Nie podano konkretnej daty, kiedy zostanie ono udostępnione — wiemy tylko, że prace trwają. To jednak niejedyna nowość. Wraz z premierą LineageOS 15.1, dodano interfejs Trust, który ma na celu chronić użytkowników przed kradzieżą danych, pishingiem oraz dawać większe poczucie prywatności. Interfejs ten jest zintegrowany z domyślną, systemową zakładką w ustawieniach pod nazwą „Bezpieczeństwo i prywatność”. Użytkownicy LineageOS właśnie w tym miejscu będą mogli nadzorować bezpieczeństwo swojego systemu i monitorować różnego rodzaju ustawienia. Za każdym razem, gdy system Trust będzie wykorzystywany, na ekranie urządzenia pojawi się specjalna ikonka, sygnalizująca, że obecnie wykonywana operacja jest w pełni bezpieczna i odporna na zewnętrzne ataki.

źródło: AndroidAuthority

Słowa kluczowe

Wszelkie prawa zastrzeżone - galaktyczny.pl