Można powiedzieć, że ostatnie wersje Androida, począwszy od Marshmallow, nie różnią się zanadto od siebie. Jest to jednak wrażenie dosyć złudne, chyba że skupiamy się wyłącznie na sferze wizualnej. Kiedy jednak zajrzymy głęboko pod tak zwaną „maskę”, kolejne wersje Androida przynoszą wiele zmian, które dają użytkownikowi przyjemniejsze wrażenia z użytkowania swojego urządzenia. Jedną z ważniejszych, wprowadzonych przez Google w ostatnim czasie był Project Treble, który znacznie ułatwił dokonywanie aktualizacji systemu przez producentów smartfonów czy tabletów. Firma z Mountain View zachowała się jednak pobłażliwie wobec partnerów, nie wymuszając na nich implementacji tej technologii w swoich urządzeniach — miało to być dobrowolne. Koniec końców, nawet OnePlus, który niechętnie podchodził do Treble, postanowił zmienić zdanie, na czym na pewno skorzystają użytkownicy. 

Czym jest Project Treble? Można to określić jako grupę zmian w architekturze systemu Android, dzięki czemu możliwe jest rozgraniczenie pomiędzy warstwami, za których aktualizację odpowiedzialny jest producent urządzenia (np. systemowa nakładka) oraz rzeczami, które zależą w dużej mierze od Google (np. jądro systemu). Dzięki temu każda z tych warstw jest od siebie niezależna i można pracować nad nimi w różnym czasie. Podsumowując, implementacja Project Treble znacząco przyśpiesza wydanie aktualizacji systemu.

Potwierdzeniem są dwa poniższe screeny, które pokazują, że po ostatniej aktualizacji OxygenOS, status Projekt Treble zmienił się na zielono:

W przypadku OnePlusa nigdy nie było większego problemu z aktualizacjami, jednakże wydaje się, że teraz może być tylko lepiej. OnePlus 6 od samego początku wspiera Project Treble, ale wszystkie poprzednie modele nie mogły do tej pory liczyć na ten przywilej. Dosyć niespodziewanie zmieniło się to w przypadku modelu OnePlus 5 i OnePlus 5T w wyniku wydanej ostatnio aktualizacji. Co ciekawe, nawet w szczegółach aktualizacji nie wspomniano o implementacji tej technologii, co może być dosyć dziwne, ale zrozumiałe, w obliczu ostatnich wypowiedzi, które jednoznacznie wskazywały na niechęć do Project Treble.

Aktualizacja przynosząca te ważne zmiany została oznaczona numerem 5.1.5 i warto się w nią zaopatrzyć.

 

źródło: Twitter przez androidpolice.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj