Zmiany są dobre, szczególnie jeśli są to zmiany na lepsze. Już od dłuższego czasu przymierzałem się do wizualnych zmian na galaktycznym (w końcu już w kwietniu mogliście zobaczyć nowe logo), ale chciałem to też połączyć z usprawnieniami strony „pod maską”, czyli tam gdzie na pierwszy rzut oka tego nie widać. Ostatnie miesiące były mega intensywne, sporo się działo i w końcu możecie zobaczyć efekty. Nowy Galaktyczny już jest!

Prawda jest taka, że ” stary” Galaktyczny nie miał się najlepiej. Przede wszystkim miał ciężką, mało elastyczną i niezbyt funkcjonalną skórkę, która od dawna nie miała już wsparcia od dewelopera w formie aktualizacji. Dochodził do tego jeszcze hosting, który krótko mówiąc, po zmianie właściciela był mało stabilny, awaryjny i mało przyjazny. Kilka przerw w działaniu usługi wystarczyło by przyspieszyć pracę nad przeprowadzką i jednocześnie dołączyć do Frontu Zmian, której inicjatorem jest dhosting.

#NowyGalaktyczny – co się zmieniło?

Wiecie już o nowym hostingu, a teraz napiszę wam coś więcej o tym, co się zmieniło, zarówno z zewnątrz (co zresztą już widać, gdy wejdzie się na stronę) jak i wewnątrz Galaktycznego.

Nowy Galaktyczny wygląda teraz świeżo, bardziej nowocześnie i według mnie jest przyjemniejszy w odbiorze. Wiadomo, że ja, jako osoba, która gdzieś tam w głowie projektowała nową odsłonę, będzie pisać o niej w samych najlepszych słowach, ale pytałem też kilku losowych osób co myślą i opinie były pozytywne. Strona jest podzielona na kilka sekcji i lecąc od góry, jest box z wyróżnionymi artykułami, nieco niżej cztery rekomendowane teksty, a tuż obok nich jeden, dodatkowo zaakcentowany, który „warto przeczytać”. Poniżej pojawia się lista z najnowszymi wpisami, a obok niej tak zwany smart sidebar, gdzie między innymi możecie zobaczyć co aktualnie komentują czytelnicy.

Galaktyczny został postawiony na jednym z najbardziej rozbudowanych motywów jaki jest dostępny dla WordPressa i który jest szalenie często aktualizowany. Ma masę funkcji, których sam jeszcze wszystkich nie przejrzałem, ale podoba mi się to, że jest kilkanaście trybów wyświetlania wpisów, więc można, przykładowo przy recenzji, wyświetlić ją na całej szerokości (bez sidebara), wstawić większe zdjęcia i ogólnie sprawić, by wpis był bardziej przejrzysty. Możecie to zobaczyć między innymi w pierwszym wrażeniach z Samsungiem Galaxy Note 9. Strona jest też bardziej „mobile friendly” (m. in. obsługuję AMP) i działa znacznie szybciej, na każdym urządzeniu.

Strona została solidnie przebudowana od środka. Zostały usunięte wszystkie błędy i wyłączone zostały zbędne wtyczki. Została przeprowadzona optymalizacja pod kątem SEO. Ogólnie liczby mówiąc najwięcej, a w przypadku Nowego Galaktycznego warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że ilość zapytań do bazy danych została zmniejszona o ponad połowę względem poprzedniej wersji.

To nie wszystko, bo prace jeszcze trwają

Decyzja o uruchomieniu nowej wersji tuż przed startem targów IFA 2018 była bardzo spontaniczna, bo jeszcze dwa tygodnie temu w ogóle o tym nie myślałem. Ale, udało się i to jest najważniejsze, choć nadal doglądamy stronę, monitorujemy jej działanie i wprowadzamy drobne poprawki. Niewykluczone więc, że gdzieś coś przeniesiemy, gdzieś zmienimy czcionkę i tak dalej, ale ogólna forma zostanie taka sama.

Mam nadzieję, że Nowy Galaktyczny przypadł wam do gustu i będziecie go odwiedzać tak często jak do tej pory (a nieskormnie napiszę, że liczę na to, że nawet częściej) z równie dużą przyjemnością. U mnie wraz ze startem nowej strony poziom satysfakcji i mobilizacji do pracy się zwiększył i mam nadzieję, że „po drugiej stronie” poziom zadowolenia podczas odwiedzania Galaktycznego będzie równie wysoki.

I na koniec, mała prośba do was. Komentujecie, opisuje i dajcie po prostu znać, co w Nowym Galaktycznym wam się podoba, a co nie do końca przypadło wam do gustu. Co zmienić, co i gdzie przestawić, co jeszcze wprowadzić? To bardzo ważne, bo Galaktyczny jest dla was i to wam ma się tutaj podobać, gdy szukacie newsów, autorskich tekstów i recenzji.

Galaktyczna Piątka!

Po prostu, Galaktyczna Piątka dla was, Czytelników, dla których Galaktyczny to źródło ciekawych informacji i strona, na którą codziennie zaglądacie i dla osób, które pomagają tworzyć Galaktycznego – Autorów, Redaktorów tesktów i wszystkich, którzy dołożyli swoją cegiełkę. Dzięki, bo bez was Galaktycznego w ogóle by nie było! 🙂

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj