Dysk w komputerze to bardzo ważny komponent, niezależnie czy mówimy o dysku w środku komputera czy tym przenośnym. Dyski stają się coraz szybsze i osiągają takie prędkości przesyłu danych, o których kilka lat nam się nawet nie śniło. Właśnie pojawił się nowy dysk od Samsunga, który doskonale to potwierdza – to chyba najszybszy zewnętrzny dysk SSD jaki się pojawił (a na pewno jaki widziałem).

Prywatnie od kilku lat używam dysku Samsung T1 o pojemności 250 GB. Jest mały, jest lekki i szybki, bo osiąga prędkości dochodzące do 400 MB/s. Myślałem, że to naprawdę sporo, ale SSD X5 szybko to zweryfikował. Według specyfikacji, prędkość odczytu danych sięga 2800 MB/s, a zapisu sekwencyjnego jest niewiele mniejsza, bo 2300 MB/s (2100 MB/s w przypadku wariantu 500 GB). Przekładając to na rzeczywiste wykorzystanie, możemy przesłać film w jakości 4K, który waży jakieś 20 GB z komputera na dysk w zaledwie kilkanaście sekund.

Przyznam szczerze, że kiedy pierwszy raz spojrzałem na ten dysk SSD od Samsunga to myślałem, że zrobiła go… Tesla. Takie było moje pierwsze skojarzenie, ale chyba trafne, bo wystarczy tylko spojrzeć na ten dysk żeby dowiedzieć się dlaczego. X5 ma bardzo charakterystyczną, „szybką” konstrukcję, gdzie połączono dwa świetnie pasujące do siebie kolory. Trzeba jednak przyznać, że waży więcej niż dyski z serii T – waga wynosi 150 gramów.

Dysk ma metalową obudowę, a w środku wsadzono jeszcze element (chyba coś na zasadzie radiatora), który ma lepiej odprowadzać ciepło. Według informacji, konstrukcja dysku sprawia, że ma przetrwać upadki z około 2 metrów.

Dysk ma USB typu C, wspiera technologie Thunderbolt 3 i NVMe. Stąd też biorą się tak wysokie wartości przesyłu danych. Trzeba jeszcze wiedzieć, że dysk ma 256-bitowe szyfrowanie AES i obsługujemy go przez oprogramowanie Samsung Portable SSD Software – zapewne działa to podobnie jak w moim T1, gdzie trzeba wprowadzić hasło, by dostać się do zawartości.

Ceny dysków Samsung SSD X5 powalają

Od razu było wiadomo, że dyski X5 do tanich nie będą należały. Po prostu to nie jest produkt dla pierwszego lepszego użytkownika, a raczej profesjonalisty, który wykorzysta możliwości takiego nośnika. Za podstawową 500-gigabajtową wersję zapłacimy 399,99 dolarów (ok. 1480 złotych). Dysk o pojemności 1 TB to już 699,99 dolarów, czyli ok. 2600 złotych, a najdroższa będzie wersja 2 TB – 1399,99 dolarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj