Polska jest jednym z państw, gdzie infrastruktura mobilnego internetu jest bardzo dobrze rozwinięta – na tyle, że nawet nasi zachodni sąsiedzi mogą nam zazdrościć. Nie tylko pokrycia zasięgiem LTE, ale również cen mobilnych pakietów, które są znacznie niższe niż za Odrą. Technologia jednak nie stoi w miejscu i ciągle trwają prace nad ulepszeniem obecnych standardów, także tych dotyczących mobilnego internetu. Nic więc dziwnego, że po 10 latach od zaprezentowania światu sieci 4G LTE, przyszedł czas na coś nowego. Mowa o następcy, czyli sieci 5G, która w niektórych państwach Europy funkcjonuje już od ubiegłego roku. Producenci smartfonów mają świadomość, że szybkie wdrożenie tej technologii do swoich urządzeń może być sporą zachętą zakupową, a co za tym idzie pozwoli zwiększyć ich zyski.

Obecnie na rynku dostępna jest już Motorola Moto Z3, która oferuje wsparcie tej technologii. Niestety, nie zdecydowano się jej zaimplementować bezpośrednio w urządzeniu, a specjalnym module rozszerzeniowym, który można dokupić za dodatkową opłatą. Rozwiązanie to przypomina mi nieco pierwsze telefony z „aparatami”, które były doczepiane do specjalnego złącza. Suma summarum, nie jest to rozwiązanie idealne dla użytkownika.

W ostatnich dniach pisaliśmy o przeciekach dotyczących modelu Xiaomi Mi MIX 3. Na opublikowanym w sieci zdjęciu widoczna jest ikonka 5G, co zwiastuje, że Xiaomi także zacznie wdrażanie tej technologii w swoich urządzeniach, zaczynając od najbliższych premier swoich flagowców.

Ostatnie plotki mówią także o Samsungu, jakoby koreańska firma dążyła do implementacji technologii 5G. Pierwszym urządzeniem, które miałoby ją wspierać ma być jeden z wariantów Samsunga Galaxy S10, który ujrzy światło dzienne najpewniej w pierwszym kwartale 2019 roku. Ptaszki ćwierkają, że to rozwiązanie było już testowane na prototypach. Potwierdzeniem tego może być fakt, że całkiem niedawno Samsung zaprezentował swój autorski modem Exynos 5100 ze wsparciem 5G. Jak wiadomo, w swoich flagowcach Samsung decyduje się na wykorzystanie własnych układów i najnowszych możliwych technologii, więc najpewniej plotki, które wędrują po sieci staną się rzeczywistością w przyszłym roku na światowej premierze.

na zdjęciu głównym: Samsung Galaxy S9

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj