Obserwując ostatnie poczynania na rynku smartwatchy można było mieć wrażenie, że „temat trochę usiadł”. Było co prawda kilka ciekawych modeli jak chociażby Skagen Falster 2, któremu miałem okazję przyjrzeć się bliżej na IFA 2018 czy Mobvoi TicWatch Pro z dwoma ekranami, ale i tak trzeba przyznać, że zainteresowanie smart-zegarkami zmalało. Chyba innego zdania jest Google, które chce tchnąć nowe życie w smartwatche ze swoją platformą. Wszystko za sprawą aktualizacji do WearOS 2.1, która już się rozpoczęła.

WearOS 2.1
WearOS 2.1

Smartwatcha używam od kilku lat, przebierając między różnymi modelami. Nawet ostatnio zdecydowałem się na zmianę 1. generacji Huawei Watcha na Huawei Watch 2 Classic, tylko dlatego, żeby mieć w zegarku NFC. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno w starszym jak i nowszym modelu miałem ten sam system – Wear OS albo korzystając ze starszego nazewnictwa, Android Wear 2.0. No i przyznam, że wcale kolorowo nie było, bo według mnie, interfejs systemu nie do końca był intuicyjny i przemyślany. Wygląda na to, że w WearOS 2.1 to wszystko się zmieni.

WearOS 2.1 ma przynieść zmiany przede wszystkim w wyglądzie systemu i sposobie interakcji. Możecie to zobaczyć na poniższej animacji. Zdaje się, że do gestów krawędziowych będą teraz przypisane bardziej przydatne skróty. Od góry pojawi się swego rodzaju belka systemowa z najczęściej używanymi opcjami (trochę przeorganizowana), a od dołu będzie dostęp do powiadomień (tak było we wcześniejszej wersji). Zmiany będą przy muśnięciach od prawej lub lewej krawędzi. I tak, w pierwszym przypadku otworzymy aplikację Google Fit ze statystykami, a w drugim, przejdziemy do Google Assistant. Biorąc pod uwagę to, że w obecnej wersji, niezależnie od której strony ruszę palcem, mam wybór tarczy zegarka, to nowe zmiany są jak najbardziej na plus.

WearOS 2.1
WearOS 2.1

Które smartwatche dostaną WearOS 2.1?

To najważniejsze pytanie, chyba nawet ważniejsze niż to o zmiany jakie wprowadza aktualizacja. Okazuje się, że Google nie będzie się mocno ograniczało i zrobi to w stylu Apple, czyli wyda aktualizację na wszystkie kompatybilne urządzenia. Napisałem, że wyda, bo mimo tego, że proces aktualizacji do WearOS 2.1 już ruszył, to minie trochę czasu zanim wszyscy go dostaną.

WearOS 2.1 dostaną wszystkie, które pojawiły się po premierze WearOS 2.0 (dawniej Android Wear 2.0) lub te, które dostały aktualizację do tej wersji.

Raptem kilka smart-zegarków nie dostanie nowej wersji, a na liście są takie modele jak: LG G Watch,  Samsung Gear Live, Moto 360 z 2014 roku, Sony Smartwatch 3 i pierwsza generacja Asus ZenWatch.

Ja sprawdzałem już kilka razy dostępność najnowszej wersji na swoim smartwatchu, ale jeszcze nic nowego się nie pojawiło. Wierzę jednak, że to kwestia najbliższych kilkunastu dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj