Nagrywamy!

Przechodzimy do najważniejszego, czyli tego jak SJCAM SJ8 Pro radzi sobie w praktyce. Skupię się przede wszystkim na nagrywaniu, bo według mnie ta kamera do tego została stworzona, ale wrzucę też kilka zdjęć żeby można było ocenić jak radzi sobie też na tym polu.

To obecnie najbardziej zaawansowana kamera od SJCAM biorąc pod uwagę możliwości nagrywania.

Potwierdzeniem tych słów u góry niech będzie to, że w kamerce mamy jeden z najlepszych procesorów Ambarella H22 S85, a wykorzystany sensor Sony IMX 377 to ten sam, który można znaleźć też w Nexusie 6P, HTC 10 czy dronie DJI Mavic Pro. Z technicznej strony pozwala to nagrywać materiały w rozdzielczości 4K (3840×2160 pikseli) przy zachowaniu płynności 60 klatek na sekundę. Oczywiście te parametry można zmniejszyć, ale po co – lepiej trzymać się tego, co fabryka najlepszego dała.

SJCAM SJ8 Pro
SJCAM SJ8 Pro

Filmy wyglądają świetnie i potwierdzają to nawet osoby, które zawodowo zajmują się tworzeniem profesjonalnych materiałów (Pozdrawiam, Mateusz!). Obraz jest ostry, płynny, niezwykle szczegółowy, a kolory odpowiednie. Po prostu widać do czego ta kamera została stworzona. Bitrate jest na poziomie 60 Mb/s, więc jak na taką miniaturową konstrukcję to cholernie dobry wynik. Dla porównania, szybkość transmisji danych w takim OnePlus 6 sięga 120 Mb/s, ale warto zaznaczyć, że jest to już smartfon z lepszym procesorem i możliwościami.

SJCAM SJ8 Pro - rozdzielczość nagrywania
SJCAM SJ8 Pro – rozdzielczość nagrywania

Kamera trochę wytwarza ciepła, ale po pierwsze, nie na tyle, by było to problemem, i po drugie, tylko w sytuacji, gdy przez dłuższy czas nagrywany, bez żadnej przerwy. Na fabrycznej baterii udało mi się nagrywać przez trochę ponad godzinę, ale do deklarowanych przez producenta 90 minut nie dociągnąłem. Pewnie dlatego, że nie wyłączałem ręcznie ekranu i czekałem aż sam zgaśnie. Zresztą, najlepiej jest ocenić nagrania „własnym okiem”, więc dodaję dwa vlogi, które zostały zarejestrowane przez SJ8 Pro. Pierwszy z nich w całości, w drugim macie porównanie z OnePlusem 6. Pamiętajcie tylko, żeby w ustawieniach jakości włączyć 2160p60 (4K).

Początek przygody z Grecją – Ateny – VLOG #25

Trochę Akropolu i poszukiwania magnesów ciąg dalszy – VLOG #26

Podczas zabawy z kamerką trafiłem na kilka rzeczy o których trzeba napisać. Przede wszystkim, SJCAM SJ8 Pro jest kamerą nastawioną na 4K, bo w przypadku Full HD bitrate jest zbyt niski. Warto też wspomnieć o tym, że kamera ma szerokie pole widzenia dochodzące do 170 stopni, więc z powodzeniem możemy ją wykorzystać jako wideo-rejestrator do samochodu (tym bardziej, że w trybach jest dostępny Car Mode).

Bardzo przydatną opcją jest możliwość ręcznego wybrania ISO, co okazuje się pomocne podczas nagrywania w nocy. Nagle wszystko staje się jasne i mimo tego, że jest trochę mniej szczegółów to i tak tragedii nie ma. Wartość ISO możemy wybrać ręcznie, ale możemy też ją „zablokować” do pewnej, maksymalnej wartości – np. wybierając MAX800, wartość będzie dostosowywana z automatu w zależności od warunków, ale nie przekroczy ISO 800.

Zakup zewnętrznego mikrofonu warto przemyśleć, tym bardziej, że nie jest drogi

W kwestii nagrywania też muszę trochę ponarzekać, choć to akurat głównie dotyczy audio. Kamera ma wbudowane dwa mikrofony – jeden z przodu, drugi po lewej stronie, trzymając kamerę głównym ekranem do siebie. Mimo wszystko, mikrofony mogłyby lepiej łapać dźwięk nagrywającego i lepiej redukować hałas z otoczenia. Trzymając kamerę przed sobą np. podczas kręcenia vloga, dźwięk jest zbyt cichy i mam wrażenie, że głos vlogera zlewa się ze wszystkimi innymi dźwiękami. Mogło być lepiej.

Jest na to pewne rozwiązanie jeżeli mamy w kieszeni kilkanaście dolarów. Do kamerki możemy dokupić dedykowany mikrofon krawatowy, który znacznie poprawi dźwięk osoby nagrywającej, bo możemy go podpiąć do koszuli czy po prostu trzymać w ręce podczas nagrywania. Podłączamy go pod USB typu C, które jest w kamerze.

Zapewne zastanawiacie się jak SJCAM SJ8 Pro radzi sobie ze zdjęciami?

Ja wychodzę z założenia, że fotografowanie taką kamerą to ostateczność i trochę przypomina mi to robienie zdjęć tabletem. Nawet jeśli ktoś by się uparł to może zrobić zdjęcie, które w skali ogólnej jakości i zadowolenia mogę ocenić na 6,5/10.

Maksymalna rozdzielczość to 4000 x 3000 pikseli jeśli wybierzemy format 4:3 lub 3840 x 2160 pikseli jeżeli chcemy mieć zdjęcie w panoramicznych proporcjach. Warto odnotować, że kamera obsługuje format RAW, a w ustawieniach możemy też ręcznie ustawić niektóre parametry jak ISO czy szybkość migawki.

Przykładowe zdjęcia zostaną dodane wkrótce

 


SPIS TREŚCI:

    1. Wygląd, konstrukcja, wykonanie. Złącza. Wyświetlacze.
    2. Co jest w pudełku? Obsługa na dwa sposoby, aplikacja.
    3. Technikalia. Nagrywanie, zdjęcia i audio.
    4. Czy warto kupić? Podsumowanie, Plusy i minusy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 replies on “Recenzja kamerki SJCAM SJ8 Pro. Nie spodziewałem się, że będzie aż tak dobrze!”

  • piszczyl
    29 października 2018 at 23:17

    Kamera jest świetna, ale trochę droga jak na to co oferuje. Jednak osoba z X10 Lamax (ja), kamera, która ma blisko dwa lata nie ma sensu przeskakiwać. Nowy kupujący jasne. Jednak x10 oferowała świetne 4K i jest konkurencyjna, kamera konkurująca z SJ7 więc tutaj to samo bedzie.

    • 29 października 2018 at 23:21

      Nie mogę się zgodzić. SJ8 Pro pod wieloma względami jest lepsza/lepiej wyposażona. Przede wszystkim może nagrywać w 4K w 60 klatkach (Lamax ma max. 4K i 30 klatek). Do tego dochodzi większy wyświetlacz główny, wyświetlacz z przodu, lepsza kompresja dzięki H.265, przyszłościowe USB typu C czy pojemniejsza bateria. Jedyne co można porównać to podobny zestaw akcesoriów i tyle.

  • guzik
    20 listopada 2018 at 21:48

    Witam,
    „Co ciekawe, w pudełku znalazła się też zapasowa klapka z uszczelką do obudowy, gdyby tej pierwszej coś się stało.” To nie jest zapasowa klapka tylko klapka przez która można obsługiwać dotykowy ekran kamerki. Pisze Pan, że nie miał w zestawie woreczka. Nie wiem skąd Pan ma kamerkę ale u mnie w zestawie jest bardzo fajny woreczek z logo SJCAM w którym można transportować kamerkę 🙂

    PS. Jest już dostępny firmware z j. polskim.
    Pozdrawiam

    • 20 listopada 2018 at 22:02

      Dzięki za przydatne informacje. Kamerka przyjechała do mnie z niemieckiego Amazonu, z magazynu SJCAM. Fajnie, że u ciebie był woreczek, bo tak naprawdę to jedyna rzecz, której brakuje w zestawie 🙂

      • guzik
        21 listopada 2018 at 08:14

        Też mam kamerkę z niemieckiego Amazonu 🙂 Ciekawe, że do jednego zestawu dodają woreczek a do innego nie.

  • 20 stycznia 2019 at 04:33

    Hej,

    Czy podłączając kamerę do komputera jest możliwość użycia jej jako kamery internetowej? (webcam)?

    • 21 stycznia 2019 at 16:43

      Cześć. Sprawdziłem przed chwilą i niestety nie można SJ8 Pro używać w formie kamery internetowej. Po podłączeniu na ekranie kamerki pojawia się tylko ikona USB, aplikacja Aparat jak i Skype nie wykrywają jej, w ustawieniach samej kamerki też nie widzę żadnej opcji związanej z „webcam”.

      • 21 stycznia 2019 at 18:14

        Dzięki za sprawdzenie! Szkoda bo w wersji sj4000 można było ustawić taki tryb

  • Raoul Duke
    3 lutego 2020 at 14:38

    Witam. Cena bardzo zachęca, na dziś tańsza o ok 600 zł od Go Pro 7 black, ale dużo osób w opiniach skarży się na mgłę, utratę ostrości, słabą stabilizację, a aktualizacje więcej psują niż poprawiają. A ja kto jest dzisiaj, po dwóch latach od recenzji? 🙂

  • Paweł Sz
    30 września 2020 at 21:30

    Cześć – właśnie odkopałem Twoją recenzję szukając po sieci jednoznacznej odpowiedzi czy ta kamerka jest w stanie bezprzewodowo strumieniować kręcony na żywo np. mecz piłkarski? Szukam czegoś, czym mógłbym prowadzić relację live na FB lub YT z meczów syna dla mieszkającego bardzo daleko dziadka

    • 30 września 2020 at 23:22

      Sprawdzę to i dam znać w najbliższym czasie. Jakbym zapomniał to przypomnij mi komentarzem tutaj 😛

      • Paweł Sz
        1 października 2020 at 08:01

        Dziękuję, będę wdzięczny 😀

      • Ank
        9 kwietnia 2021 at 16:59

        Podłączam się do pytania kolegi powyżej. Co w ogóle zrobić, żeby komputer po podłączeniu kamery kablem USB, zaczął ją widzieć i jakoś reagować? U mnie martwa cisza. Jak podłączam to mam tylko widoczną opcję ładowania. Youtube nie widzi kamery SCJAM. Nie wiem dlaczego. Mam Windows 10 . Walczę z podłączeniem tej kamery i już, prawdę powiedziawszy, szlag mnie trafia…

        • 11 kwietnia 2021 at 00:56

          Odpowiedziałem wyżej na twoje zapytanie, zerknij.

    • 11 kwietnia 2021 at 00:56

      Tak, jest to możliwe. Trzeba zainstalować aplikację SJCAM Zone na smartfonie (nie ma jej chyba w Google Play, trzeba z apk), zarejestrować się i przez aplikację wybrać opcję streamingu. Tam autoryzujemy YouTube’a, ustawiamy tytuł, jakość i podobne rzeczy.

  • Ank
    9 kwietnia 2021 at 16:59

    3 zasadnicze pytania. Czy można robić relacje live na Youtube? Mój komputer jej nie widzi po podłączeniu kablem USB, skąd i czy ściągać dodatkową aplikację? Jaką kartę kupić do kamery (rodzaj karty)?

    • 11 kwietnia 2021 at 00:56

      No to wracam z odpowiedziami. Sprawdziłem i z live na YouTube jest bardziej zawiła sprawa. Nie jest tak, że podłączymy SJ8 Pro do komputera i będziemy streamować. Trzeba zainstalować aplikację SJCAM Zone na smartfonie (nie ma jej chyba w Google Play, trzeba z apk), zarejestrować się i przez aplikację wybrać opcję streamingu.

      Kamerka nagrywa w 4K, więc minimalna zalecana karta to ta z oznaczeniem V60.

  • Michał
    9 czerwca 2022 at 22:54

    Czy w tym filmie nagranym SJ8Pro zapomniałeś włączyć stablizacji?

  • paull4U
    21 października 2022 at 11:48

    Kluczowa jest jasność soczewki a o tym nawet się nie wspomina . Dobra soczewka to taka ze światłem 1,8 lub niżej zaznaczam. a reszta to tylko fajne wodotryski które nie wpłyną znacząco na jakość nagrania.