Nagrywamy!

Przechodzimy do najważniejszego, czyli tego jak SJCAM SJ8 Pro radzi sobie w praktyce. Skupię się przede wszystkim na nagrywaniu, bo według mnie ta kamera do tego została stworzona, ale wrzucę też kilka zdjęć żeby można było ocenić jak radzi sobie też na tym polu.

To obecnie najbardziej zaawansowana kamera od SJCAM biorąc pod uwagę możliwości nagrywania.

Potwierdzeniem tych słów u góry niech będzie to, że w kamerce mamy jeden z najlepszych procesorów Ambarella H22 S85, a wykorzystany sensor Sony IMX 377 to ten sam, który można znaleźć też w Nexusie 6P, HTC 10 czy dronie DJI Mavic Pro. Z technicznej strony pozwala to nagrywać materiały w rozdzielczości 4K (3840×2160 pikseli) przy zachowaniu płynności 60 klatek na sekundę. Oczywiście te parametry można zmniejszyć, ale po co – lepiej trzymać się tego, co fabryka najlepszego dała.

SJCAM SJ8 Pro
SJCAM SJ8 Pro

Filmy wyglądają świetnie i potwierdzają to nawet osoby, które zawodowo zajmują się tworzeniem profesjonalnych materiałów (Pozdrawiam, Mateusz!). Obraz jest ostry, płynny, niezwykle szczegółowy, a kolory odpowiednie. Po prostu widać do czego ta kamera została stworzona. Bitrate jest na poziomie 60 Mb/s, więc jak na taką miniaturową konstrukcję to cholernie dobry wynik. Dla porównania, szybkość transmisji danych w takim OnePlus 6 sięga 120 Mb/s, ale warto zaznaczyć, że jest to już smartfon z lepszym procesorem i możliwościami.

SJCAM SJ8 Pro - rozdzielczość nagrywania
SJCAM SJ8 Pro – rozdzielczość nagrywania

Kamera trochę wytwarza ciepła, ale po pierwsze, nie na tyle, by było to problemem, i po drugie, tylko w sytuacji, gdy przez dłuższy czas nagrywany, bez żadnej przerwy. Na fabrycznej baterii udało mi się nagrywać przez trochę ponad godzinę, ale do deklarowanych przez producenta 90 minut nie dociągnąłem. Pewnie dlatego, że nie wyłączałem ręcznie ekranu i czekałem aż sam zgaśnie. Zresztą, najlepiej jest ocenić nagrania „własnym okiem”, więc dodaję dwa vlogi, które zostały zarejestrowane przez SJ8 Pro. Pierwszy z nich w całości, w drugim macie porównanie z OnePlusem 6. Pamiętajcie tylko, żeby w ustawieniach jakości włączyć 2160p60 (4K).

Początek przygody z Grecją – Ateny – VLOG #25

Trochę Akropolu i poszukiwania magnesów ciąg dalszy – VLOG #26

Podczas zabawy z kamerką trafiłem na kilka rzeczy o których trzeba napisać. Przede wszystkim, SJCAM SJ8 Pro jest kamerą nastawioną na 4K, bo w przypadku Full HD bitrate jest zbyt niski. Warto też wspomnieć o tym, że kamera ma szerokie pole widzenia dochodzące do 170 stopni, więc z powodzeniem możemy ją wykorzystać jako wideo-rejestrator do samochodu (tym bardziej, że w trybach jest dostępny Car Mode).

Bardzo przydatną opcją jest możliwość ręcznego wybrania ISO, co okazuje się pomocne podczas nagrywania w nocy. Nagle wszystko staje się jasne i mimo tego, że jest trochę mniej szczegółów to i tak tragedii nie ma. Wartość ISO możemy wybrać ręcznie, ale możemy też ją „zablokować” do pewnej, maksymalnej wartości – np. wybierając MAX800, wartość będzie dostosowywana z automatu w zależności od warunków, ale nie przekroczy ISO 800.

Zakup zewnętrznego mikrofonu warto przemyśleć, tym bardziej, że nie jest drogi

W kwestii nagrywania też muszę trochę ponarzekać, choć to akurat głównie dotyczy audio. Kamera ma wbudowane dwa mikrofony – jeden z przodu, drugi po lewej stronie, trzymając kamerę głównym ekranem do siebie. Mimo wszystko, mikrofony mogłyby lepiej łapać dźwięk nagrywającego i lepiej redukować hałas z otoczenia. Trzymając kamerę przed sobą np. podczas kręcenia vloga, dźwięk jest zbyt cichy i mam wrażenie, że głos vlogera zlewa się ze wszystkimi innymi dźwiękami. Mogło być lepiej.

Jest na to pewne rozwiązanie jeżeli mamy w kieszeni kilkanaście dolarów. Do kamerki możemy dokupić dedykowany mikrofon krawatowy, który znacznie poprawi dźwięk osoby nagrywającej, bo możemy go podpiąć do koszuli czy po prostu trzymać w ręce podczas nagrywania. Podłączamy go pod USB typu C, które jest w kamerze.

Zapewne zastanawiacie się jak SJCAM SJ8 Pro radzi sobie ze zdjęciami?

Ja wychodzę z założenia, że fotografowanie taką kamerą to ostateczność i trochę przypomina mi to robienie zdjęć tabletem. Nawet jeśli ktoś by się uparł to może zrobić zdjęcie, które w skali ogólnej jakości i zadowolenia mogę ocenić na 6,5/10.

Maksymalna rozdzielczość to 4000 x 3000 pikseli jeśli wybierzemy format 4:3 lub 3840 x 2160 pikseli jeżeli chcemy mieć zdjęcie w panoramicznych proporcjach. Warto odnotować, że kamera obsługuje format RAW, a w ustawieniach możemy też ręcznie ustawić niektóre parametry jak ISO czy szybkość migawki.

Przykładowe zdjęcia zostaną dodane wkrótce

 


SPIS TREŚCI:

    1. Wygląd, konstrukcja, wykonanie. Złącza. Wyświetlacze.
    2. Co jest w pudełku? Obsługa na dwa sposoby, aplikacja.
    3. Technikalia. Nagrywanie, zdjęcia i audio.
    4. Czy warto kupić? Podsumowanie, Plusy i minusy.