Jeżeli chcemy kupić klawiaturę to wystarczy iść do pierwszego lepszego sklepu z elektroniką i już na starcie mamy kilkanaście modeli do wyboru. Jak to się mówi, jest ich „jak mrówków”, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Ale znaleźć dobrą klawiaturę, która spełni nasze wszystkie wymagania jest już trochę trudniej. Jeżeli szukacie prześlicznej klawiatury z podstawką na urządzenie mobilne, którą połączymy z kilkoma urządzeniami to musicie zerknąć na Miiiw MWBK01 od Xiaomi.

Wiecie, że przez jakieś 8 lat używałem jednej i tej samej klawiatury? Jak pamiętam nazywała się Logitech Elite. W końcu przyszedł czas na zmiany, najpierw było coś z Roccata, potem testowałem między innymi Logitech Craft i Microsoft Surface Keyboard, aż w końcu trafiłem na zestaw KM717 od Della. I to był strzał w dziesiątkę. Płaska, klasyczna, w dobrym kolorze i cholernie wygodna. Myślę, że zostanie ze mną na dłużej, ale mimo wszystko tytułową klawiaturę i tak chciałbym przetestować, tym bardziej, że poniekąd jest to klawiatura Xiaomi.

Klawiatura Xiaomi - Miiiw MWBK01
Klawiatura Xiaomi – Miiiw MWBK01

Miiiw MWBK01, bo o niej cały czas tutaj piszę, to klawiatura w kolorze białym z układem QWERTY, bolkiem klawiszy numerycznych i aluminiową konstrukcją. Jest bardzo minimalistyczna i prosta, więc może się spodobać szczególnie tym osobom, które lubią porządek i harmonię na biurku. Charakterystyczną cechą są na pewno klawisze o okrągłym kształcie, podobnie jak w najnowszym tablecie Pixel Slate od Google. Mnie się podoba.

Klawiatura Xiaomi - Miiiw MWBK01
Klawiatura Xiaomi – Miiiw MWBK01

Klawiatura Xiaomi ma klawisze przystosowane zarówno pod system Windows jak i Mac, ale z powodzeniem możemy podłączyć ją do smartfonów czy tabletów działających w oparciu o Androida i iOS.

A podłączyć warto, bo w szczelinie u góry możemy umieścić w niej np. smartfon i zrobić sobie takie skromne centrum dowodzenia. Przykładowo, łączymy klawiaturę z pecetem przez nano-odbiornik po częstotliwości 2,4 GHz, a za pomocą Bluetooth podłączamy ją do urządzenia mobilnego. Gdy przyjdzie do nas jakaś wiadomość na telefon możemy wtedy przełączyć się i szybko na nią odpisać. Świetna sprawa.

Klawiatura Xiaomi - Miiiw MWBK01
Klawiatura Xiaomi – Miiiw MWBK01

Klawiatura nie ma wbudowanego akumulatora i do zasilania potrzebuje dwie baterie AAA (są w zestawie). Możemy ją też nieco podnieść i zwiększyć komfort pisania. Jedyne czego mi w niej brakuje to podświetlenie klawiszy, bo gdyby było w tej cenie, to klawiatura pewnie dawno byłaby wyprzedana. No właśnie, ale w jakiej cenie?

Klawiatura Xiaomi - Miiiw MWBK01
Klawiatura Xiaomi – Miiiw MWBK01

Kiedyś sądziłem, że przeznaczenie kilkuset złotych na klawiaturę mija się z celem, po czym sam wydałem na swój zestaw prawie 400 złotych. I się opłacało. Tutaj musimy mieć połowę tej ceny i trochę. Klawiatura Miiiw MWBK01, której projekt wsparło Xiaomi aktualnie jest do kupienia za 59,99 dolarów z darmową, rejestrowaną wysyłką. Wychodzi zatem około 225 złotych.