W sumie dobrze się złożyło. Myślałem o przedsprzedaży nowych urządzeń Microsoftu przez pół dnia, ale patrząc na ich ceny dobrze się złożyło, że ten tekst pojawił się dopiero po 22:00. Ponad 25 tysięcy za najbogatszą wersję Surface Studio 2 w Polsce? Kogoś mocno musiało popieścić. Jest też Surface Pro 6 i Surface Laptop 2, równie absurdalnie wycenione. Tylko czemu akurat w Polsce?

Ale od początku. Nie twierdzę, że nowa linia surfejsowych zabawek jest zła. Mogę nawet napisać, że jestem pewien ich wyjątkowości, jakości wykonania, produktywności i kultury pracy. Wątpię, by były jakieś inne urządzenia, które lepiej działają na Windowsie 10 i które wyglądałyby tak dobrze. Sam od prawie dwóch lat używam Surface Pro 4 i z dużym zainteresowaniem spoglądam na Surface Laptop 2. Problem tylko w tym, że tym razem to nawet raty mogą nie pomóc.

Surface Studio 2 i Surface Pro 6
Surface Studio 2 i Surface Pro 6/ fot. Microsoft

Nikomu tych trzech sprzętów raczej nie trzeba przedstawiać, bo oficjalną premierę miały już kilka miesięcy temu. Microsoft pokazał Surface Studio 2, czyli wszystko-mający komputer stacjonarny, Surface Laptop 2 – odświeżoną wersję laptopa i Surface Pro 6, więc urządzenie 2w1, które jest przenośnym komputerem i tabletem w jednym. Były też bardzo przyjemne słuchawki z linii Surface, które mocno przypadły mi do gustu. Gdzieś przeczytałem, że Microsoft ma obecnie najlepszą linię urządzeń osobistych i coś w tym jest. Urządzeń, za które trzeba wyłożyć worek gotówki…

Microsoft Surface Laptop 2
Microsoft Surface Laptop 2 / fot. Microsoft

Nie chodzi o to, że te urządzenia są takie drogie (czy nawet cholernie drogie), bo takich cen mogliśmy się spodziewać. Surface Laptop 2 startuje od 5199 złotych, Surface Studio 2 to już 18999 złotych, a „najtańszy” z nich, czyli Surface Pro 6 to z kolei minimum 4699 złotych. A gdzie dodatkowe akcesoria? Chodzi o tak absurdalne dysproporcje między rynkami. Nie dość, że urządzenia mamy niewytłumaczalnie droższe, to jeszcze dostajemy je kilka miesięcy później i w dodatku w chwili, gdy w innych oficjalnych sklepach Microsoftu promocje trwają w najlepsze.

Lepiej wyjdziemy na tym jeśli kupimy bilet na lot do UK, tam zakupimy Surface Laptop 2 i wrócimy.

Poważnie. Przykład pierwszy z brzegu – Surface Laptop 2. W brytyjskim Microsoft Store, wersja z procesorem Intel Core i5-8250U, 8 GB RAM i dyskiem 256 GB kosztuje 1049 funtów, czyli około 5 tysięcy złotych. Ile w Polsce? 6599 złotych! Różnica na poziomie 1600 złotych.

Chcecie więcej? Proszę bardzo, Surface Pro 6. Wersja z takimi samymi parametrami co wyżej. W UK z klawiaturą Type Cover w zestawie zapłacimy 899 funtów, czyli niecałe 4300 złotych. W naszym pięknym kraju… 6199 złotych.

Do wycieczki na Wyspy raczej nikogo nie trzeba namawiać.