Zazwyczaj jest tak, że jak Xiaomi wypuści jakiś dobry i tani sprzęt (czyli co mają w zwyczaju) to ludzie rzucają się na to jak stare babki na ostatnie wolne miejsce w autobusie i już w pierwszej sekundzie po premierze okazuje się, że cała partia rozeszła się na pniu. A ja potem, jak ten ostatni frajer, próbuję załapać się na kolejne dostawy i klikam beznamiętnie w ikonkę koszyka licząc, że może tym razem się uda. Tak było też z dopiero co zaprezentowaną opaską Mi Band 4 – trzy różne aplikacje, trzy różne sklepy internetowe i w każdym to samo: „Przepraszamy, brak towaru”. Tym razem jednak, korzystając z wcześniejszego doświadczenia, postanowiłem podejść do problemu analogowo.

Jestem nosicielem. Xiaomi Mi Band 4 – recenzja i porównanie z Mi Band 3

Podjechałem metrem do oficjalnego sklepu Xiaomi znajdującego się na ulicy o dumnie brzmiącej nazwie „Plac Ludowy”, wziąłem z półki wciąż pachnącą chińską fabryką opaskę, zapłaciłem, podziękowałem i wyszedłem. Ależ ja jestem przebiegły!

Xiaomi Mi Band 4

Żarty na bok, bo oto jesteśmy świadkami narodzin nowej wersji chyba najbardziej popularnego „łerabla” (takie tam spolszczenie od ang. wearables) na świecie. Owszem – są tańsze opaski. Owszem – są lepsze. Ale musicie się ze mną zgodzić, że żadna nie odniosła takiego sukcesu jak gadżet od Xiaomi.

Z roku na rok kolejne odsłony Mi Banda oferują co raz więcej i stają się jeszcze bardziej kompletne, pomagając w codziennym korzystaniu z telefonu.

Jakie zatem usprawnienia wnosi Mi Band 4?

Cóż, tego dowiemy się z pełnej recenzji, którą mam zamiar wrzucić dopiero po całkowitym rozładowaniu baterii w pastylce. Żeby jednak nie robić z tego tekstu nic nie wnoszącego clickbaita podzielę się kilkoma spostrzeżeniami po pierwszej dobie użytkowania:

Cieszy, że Mi Band 4 nie jest większy od poprzedniczki, bo jak dotąd każda kolejna pastylka zyskiwała na rozmiarach.

Kolorowy ekranik ma bardzo płynne animacje, w Hey+ menu przesuwa się skokowo, tutaj jest jak w smartfonie.

Szkoda, że ten AMOLED nie jest wykorzystywany w większym stopniu, choćby do wyświetlania emotek (mamy np. [smile]).

 Tarcz do wyboru jest cała masa, ale najlepiej prezentują się te na czarnym tle, bo ukrywają fakt, że ramki dookoła wyświetlacza są ogromne.

 Pojawiła się regulacja jasności z poziomu opaski – ustawiłem to sobie na 4/5, na słońcu jednak przydaje się max, a i tak warto wybrać tarczę o wysokim kontraście.

 Brakuje mi dodatkowych informacji wyświetlanych na tarczach, bo póki co jest tylko czas, data, bateria i kroki/kalorie/puls. Przydałaby się może pogoda i tytuł aktualnie puszczanej piosenki.

 Jak dotąd nie znalazłem opcji, aby dodać własny obrazek jako tarczę.

 Kontrola muzyki działa bez zarzutu ze Spotify, niestety aby dotrzeć do jej ikonki trzeba się trochę za bardzo nasmyrać po ekranie.

 W Chinach mamy płatności kodem wyświetlanym na ekranie – już testowałem i działa bez zarzutu, ale w Polsce będzie bez znaczenia.

Xiaomi Mi Band 4

Tak póki co to nie wydaje mi się aby „upgrade” był tak duży jak to było w przypadku zmiany z Mi Banda 2 na Mi Banda 3.

Owszem, wszystko wygląda ładniej, ale funkcje zostały z zasadzie te same.

Tradycyjnie również, artykuły takie jak ten, będące zwiastunem recenzji, są okazją do zadawania pytań w komentarzach. Jeśli tylko chcecie abym w teście skupił się na czymś konkretnym albo macie pytania odnośnie poszczególnych funkcji – śmiało, postaram się odpowiadać na bieżąco.

Xiaomi Mi Band 4

122 KOMENTARZE

  1. Jakie aktywności są dostępne bezpośrednio na opasce? Mi band 3 ma tylko dwa: trening i bieżnia. W informacjach o czwórce można było przeczytać o sześciu dostępnych.

      • Dzięki za odpowiedź.
        A czy w aktywności rowerowej zapisuje dystans? No i czy wymaga wtedy połączenia z telefonem (w sumie interesuje mnie, czy można odpalić trening z opaski, a w Mi Fit zapisze się wtedy ślad z danymi GPS).

        • Opaska nie ma GPSa, a więc wymaga telefonu, aby zapisać trasę. Sama opaska da tyle samo co poprzednie wersje – kroki przeliczone na dystans, kalorie, czas, czy puls w trakcie treningu.

          • To wiadomo, że nie ma GPSu, podobnie jak poprzednie.
            Ale w Mi Band 3 trening bieżnia szacuje dystans na podstawie kroków (mnoży liczbę x jakąś średnią długość kroku).
            Czy trening rowerowy w czwórce liczy jakikolwiek dystans, czy tylko mierzy czas aktywności, tętno i szacowane zużycie kalorii?
            No i może tak być (jako użytkownik masz możliwość sprawdzić, a ja tylko spekuluję), czy może po prostu po uruchomieniu treningu na opasce odpala się również trening w aplikacji (i przy okazji GPS telefonu). Skoro jest możliwość sterowania muzyką, to może być przecież również możliwość uruchomienia opcji w Mi Fit. Ciekawy jestem czy o tym pomyśleli, bo mi właśnie takiej opcji brakuje (wewnętrzny leniwiec wolałby uruchamiać aktywność w opasce, a nie tapać w kolejne opcje w apce).

    • Ciężko mi to sprawdzić bo nie mam trójki pod ręką, niby wymiarowo są podobne, ale mają nieco inne wyżłobienie na silikon opaski. Mam przy sobie brelok do kluczy do którego wkłada się MiB 3 i tam MiB 4 pasuje, ale nie siedzi zbyt pewnie. Dam znać jak tylko uda mi się sprawdzić z oryginalną opaską.

  2. Czy opaska działa z aplikacją mi tools? Jak wygląda mierzenie odległości, jest tylko po ruchu, czy też z gps-em? Czy da się na niej robić trening biegowy, w którym wbiegając na metę zatrzymuje czas jednym kliknięciem? Jak z YouTube Music, czy da się przełączać i zatrzymywać muzykę? Czy ma jakąś pamięć własną na której można by trzymać np zdjęcie? Jak z wiadomościami, ile można wyświetlić i do ilu znaków? Czy dobrze zczytuje wiadomości z Messengera, bo to którą mam aktualnie wyświetla tylko „dymki czatu są aktywne”? Czy dodając ją jako zaufane urządzenie można bez odblokowywania telefonu wywołać asystenta google i czy tak samo działa gdy mamy podłączone słuchawki?
    Wiem że sporo, sorka 😀

    • na szybko mogę powiedzieć:
      -mi tools nie ma jeszcze aktualizacji dla MiB 4
      -opaska nie posiada gps
      -jakaś pamięć musi być bo tam wgrywane są tarcze z MiFit, ale własnego zdjęcia nie można wgrać
      -z normalnym YT działa więc pewnie z YT Music też
      -do ilu znaków to nie wiem ale ostatnio dostałem sms na grubo ponad 100 i wyświetliło, tyle że trzeba było palcem przewijać tekst
      -opaska posiada stoper który może działać tak jak tego chcesz

      na resztę pytań jeszcze nie znam odpowiedzi

      • Teoretycznie by sie można pobawić, poszukać plików tarcz i poedytować te w jakimś paincie, czy cyzmś.
        W MB3 były to pliki res, tutaj jest to w formacie bin z tego, co się orientuję.
        Pewnie coś już krąży w sieci.

    • Tak jak napisałem wyżej – recenzja będzie po pełnym rozładowaniu opaski właśnie żebym wyrobił sobie opinię na ten temat. Jak na razie, po 36 godzinach ubyło mi 10%, więc niby wytrzyma 360h=15dni przy moim użytkowaniu, ale nie wiem czy cały czas pobór mocy będzie ten sam.

    • Mi Bandy chyba nie dzielą się na CN/Global tylko automatycznie przejmują język telefonu. Przed sparowaniem opaska pokazywała coś po chińsku, ale po podłączeniu menu zmieniło się na angielski tak jak mam w smartfonie. Niestety, kiedy zmieniłem język telefonu na polski to opaska wróciła do chińskiego co oznacza, że wciąż czekamy na stosowną aktualizację MiFita. Tak czy inaczej wiadomości przychodzą po polsku, ale nasze znaki jeszcze nie są wyświetlane (pokazuje się ’?’ w ich miejsce).

    • Czy ja wiem, że lepszy.. Obie w specyfikacji mają 50 metrów wodoszczelności. Ja w Mi Bandzie 3 pływałem i nie miałem żadnych problemów, natomiast bratu po jakimś czasie zaparowało szkiełko nad wyświetlaczem (ale opaska nadal działa).

  3. Mówisz że ma podstawowe funkcje jak zegar, kalorie itp. W mib3 np była pogoda, wyświetlanie sms i połączeń. Tzn ze pousuwali te opcje?

  4. Witaj. Jest mierzenie ciśnienia bo nigdzie o tym nie było nic pisane. Jeśli tak mógłbyś porównać wynik z prawdziwym ciśnieniomierz czy się pokrywają?

    • chyba miałeś na myśli „zasypianiu” – pomiar tętna uaktywnia się samoczynnie i pomaga ustalić jakość snu, ale nie widać go w statystykach

      można ustawić sobie pomiar regularny, np co minutę albo co godzinę, ale to zwiększa pobór mocy

  5. Osobiście najbardziej zainteresowany jestem funkcją pływania w tej opasce na zapowiedziach rozwlekano się na ten temat ale nie było nic konkretnego jakie parametry rejestruje w trakcie treningu pływackiego??

    • Nie zamierzam testować funkcji pływania, ale pokrótce opiszę jak to działa:
      -wybierasz ikonkę pływania w menu ćwiczeń
      -ustawiasz długość basenu: 25 lub 50m
      -opaska rozpoczyna odliczanie 3,2,1 po czym pokazuje: czas treningu, przepłynięty dystans, spalone kalorie, „machnięcia” dłońmi oraz ilość machnięć na minutę
      -jeśli chcemy zakończyć trening przytrzymujemy pole pod ekranikiem i wtedy pokazuje się jeszcze styl w jakim pływaliśmy
      -całość zapisywana jest w statystykach aktywności MiFit

    • To klasa wodoodporności zaledwie 5ATM może Ci trochę nastrój popruć, brak gwarancji że urządzenie przetrwa poza wanną jest trochę lipne.

  6. „Owszem – są tańsze opaski. Owszem – są lepsze.” – sęk w tym, czy są tańsze i jednocześnie lepsze? 🙂

  7. „Podjechałem metrem do oficjalnego sklepu Xiaomi znajdującego się na ulicy o dumnie brzmiącej nazwie „Plac Ludowy”” czy mógł bym prosić o dokładną adres?

  8. Jak dokładnie opaska mierzy tętno w porównaniu do pulsometrów paskowych? W spokoju/podczas biegania/jazdy na rowerze

    • W planach mam porównanie wyników z MiB 2, MiB 3 oraz Hey+, ale nic poza tym. Nie zapominajmy, że to nie jest sprzęt medyczny i jego wyniki mają raczej stanowić wskazówkę niż dawać stuprocentową pewność.

      • A jak pierwsze wrażenia, czy pomiary pulsu / kroków nie odbiegają od pomiarów MiB 3 ? Bo podobno czujniki w MiB4 dali nowsze? Chociaż w poprzednim już chyba było całkiem nieźle.

  9. Dwa tygodnie temu kupiłem Mi Band 3, dla pomiaru pulsu na rowerze i rejestracji snu. Okazało się, że opaska bardzo przypadła mi do gustu, ale ma dla mnie 2 poważne wady. Mam 60 lat, stąd normalna w tym wieku dalekowzroczność. Dla mnie za małe znaki na wyświetlaczu (konsekwencja wielkości ekranu) i słaba widoczność w słońcu. I szukając rozwiązania trafiłem na Amazfit Bip, też Xiaomi 🙂 Fakt, że cena 2x tyle, (co nadal jest wyjątkowo tanio przy jego funkcjach), za to idealnie dopasowany do moich potrzeb !!! Polecam serdecznie, nie wierzę, że któryś MiBand kiedyś mu dorówna 🙂
    Najważniejsze :
    1. Wyświetlacz pasywny. Im więcej słońca, tym bardziej czytelny, zawsze włączony bez żadnego klikania, przy znikomym poborze prądu, bo nie potrzebuje podświetlenia, REWELACJA! Ma oczywiście opcję podświetlenia ( potrzebne w ciemności, żeby np. w nocy zobaczyć godzinę). Wtedy kolory są wyblakłe, co jasno wynika z zasady działania, ale normalnie w dzień nigdy nie potrzebuję tego używać.
    2. ok. 20 000 (tak, 20 tysięcy) tarcz do ściągnięcia we wszystkich możliwych językach, aby każdy znalazł swoją 🙂 Dlatego nie ma problemu, żeby na rower np. zainstalować taką z wielkimi cyframi czasu i np. pulsu. Jak żadna nie pasuje, to poradniki i narzędzia w internecie do wybrania najbardziej zbliżonej do potrzeb i dopasowania jej dokładnie pod siebie.
    3. Do 45 dni na jednym ładowaniu.
    4. Normalny zapinany silikonowy pasek. (Mi Band 3 już parę razy zdążyła mi się wypiąć, gdy przesuwając ręką zaczepiłem o coś wystającego). Mimo większej koperty nosi mi się go wygodniej od Mi Band 3, bo jest bardziej płaski i mniej odstaje od ręki, przy wadze zaledwie 32g, której tak samo nie czuję na ręce, jak 20g w Mi Band 3.
    5. Wbudowany GPS-Glonass, który łapie mi fixa po kilku krokach w dobrą pogodę (mam go od kilku dni, brzydkiej jeszcze nie było). Dlatego ruszam w trasę naciskając jedynie śrubkę na obudowie i po paru sekundach Bip sam rejestruje całą trasę, którą dopiero po powrocie zgrywam do Mi Fit w ramach synchronizacji. A podczas trasy ciągła kontrola pulsu (cyfrowo, oraz kolorowa prezentacja aktualnej strefy pulsu), czasu, drogi i prędkości, wszystko na jednym ekranie, (bez klikania, przewijania, co mnie trochę wkurzało w Mi Band).
    Uważam, że Bip ma wszystko, co potrzebne, aby mieć przyjemność z trenowania. Teraz częściej mam ochotę na rower albo kije dzięki niemu :))))
    Lubię Xiaomi, robią gadżety dla ludzi, nie dla snobów 🙂
    Na zdjęciu wygląd w czasie treningu. Bez podświetlenia, w pomieszczeniu, blisko okna, dzień lekko pochmurny 🙂
    https://uploads.disquscdn.com/images/d143a2033ddb2909b2db9744fad5cd5e7ab20d530fca4124c75d532933d1e537.jpg

    • Cały dzień, chyba że włączysz którąś z opcji treningu to wtedy pokaże ile spaliłeś przez czas ćwiczeń. A na koniec dnia będzie podsumowanie ze wszystkich aktywności.

      • A u mnie pokazuje x kalorii za kroki, y za aktywność a na końcu dzisiejszą energię ktòra jest wartością z, a chyba powinna być sumą x i y. Możesz bardziej wytłumaczyć o co chodzi z tymi kaloriami? W ogòle bardzo mało mi ich liczy, w sensie że nie dolicza kalorii za funkcje życiowe…

    • To tak nie działa, zarówno opaska jak i słuchawki mają moduł BT w opcji klient, czyli są podłączane do czegoś (hosta), a nie na odwrót. Bez telefonu nie będziesz cieszył się muzyką. Jeśli ci na tym zależy to trzeba zainwestować w smart-zegarek, np. Amazfita, albo czegoś z Wear OS jeśli chcesz skorzystać z usług streamingowych (Spotify, Tidal..).

  10. Hej! Ma ktoś może problem z przychodzącymi połączeniami? Nie wyświetla mi się nazwa kontaktu, który dzwoni. Po sparowaniu z telefonem powinno to raczej działać bez zarzutu?

  11. Pytanie – czy opaska sparowana z iPhone’em również potrafi sterować odtwarzaniem muzyki ze Spotify czy działa to tylko na Androidzie?

  12. Masz może jak sprawdzić różnice między wersją chińską, a globalną w przypadku czwórki? W trójce był inny sensor, instrukcja wielojęzyczna, domyślnie język angielski i certyfikaty w menu opaski. Jestem ciekawy jak jest tutaj.

  13. Mam Mi Band4, gdy ktoś do mnie dzwoni wyświetla mi się tylko info że ktoś dzwoni, nie mam info kto konkretnie, jak to zmienić?

      • Aplikacja ma dostęp do kontaktów, dopiero po zmianie języka w telefonie na angielski wyświetla mi się na opasce kto dzwoni. Nie wiem czy to o kwestia tel czy po prostu języka

          • W opasce angielski, w tel polski i pewnie dlatego nie wyświetla się kto dzwoni. Dzisiaj zrobiłam aktualizacje oprogramowania ale język nadal bez zmian.

  14. Aktualizacja:

    Dziś dopiero, po 10 dniach ubyło 50% baterii czyli można się spodziewać że wytrzyma drugie tyle i recenzja będzie na początku lipca. Miałem też okazję sprawdzić paski od MiB 3 i pasują idealnie. Mam nadzieję że do czasu recenzji pojawi się jeszcze update firmware, bo jakość połączenia z telefonem pozostawia nieco do życzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj