Dyski komputerowe to jedne z tych podzespołów, gdzie na przestrzeni kilku lat zmieniło się naprawdę sporo. Znacznie przyspieszyły, pojawiły się nowe standardy, a ostatnio sporo w dół poleciały też ceny, szczególnie w przypadku SSD. Na trwających jeszcze targach Gamescom 2019 firma Western Digital pokazała premierowo nowe dyski z serii WD Black. A skoro na Gamescom to dla graczy, a skoro dla graczy, to musi to być naprawdę coś dobrego.

Zacznijmy od tego, że WD Black to najwyższa i najlepsza rodzina nośników od WD, a tym samym, skierowana dla najbardziej wymagających użytkowników. Dyski pojawiły się na targach „growych”, więc można przypuszczać, że główną grupą docelową są gracze, ale myślę, że nie tylko, bo sam (choć ostatnio jestem bardziej graczem niedzielnym) trochę ślinię się na model WD Black P50, który podobno może „rozpędzić się” nawet do 1980 MB/s.

WD Black P10
WD Black P10 / fot. WD

Nowych dysków pojawiło się łącznie pięć, gdzie jeden z nich to ten wspomniany SSD WD Black P50, a cztery pozostałe to nośniki HDD o różnej pojemności i rozmiarze. Najważniejsze jest to, że wszystkie zostały wyposażone w port SuperSpeed USB (20 Gb/s), USB 3.2 gen 2×2 i wszystkie mają charakterystyczną, odporną obudowę. Co my tu dokładnie mamy?

WD Black P50, czyli wspomniany już dysk SSD z portem USB 3.2 gen 2×2. Może mieć do 2 TB na dane i zabezpieczony jest 5-letnią gwarancją producenta. Są dwa dyski WD Black P10 o maksymalnej pojemności 5 TB, gdzie jeden z nich jest specjalnie dedykowany pod konsolę Xbox One. Łatwo jest go rozpoznać po obudowie, która jest srebrno-czarna, a przy zakupie dostajemy jeszcze Xbox Game Pass Ultimate na dwa miesiące.

Nowa seria dysków WD Black
Nowa seria dysków WD Black

Są też dwa dyski WD Black D10, również HDD, ale – z tego co można wywnioskować z grafik prasowych – w rozmiarze 3,5 cala. Dyski mają specjalne podstawki, dodatkowe zasilanie i jeszcze wyższe pojemności. Nośnik może mieć 8 TB, a ten dedykowany dla Xboxa nawet 12 TB. Prędkości w porównaniu do półprzewodnikowego P50 nie powalają, ale i tak 250 MB/s przy „talerzowcu” to dobry wynik.

Ceny? Jak na razie szczegółowymi cenami nie ma co rzucać, bo raz, że dyski jeszcze nie pojawiły się w sprzedaży, a dwa w informacji prasowej były tylko kwoty na rynek amerykański.

Ceny dysków WD Black w WD Store
Ceny dysków WD Black w WD Store / fot. WD

Nowe „Blacki” mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym kwartale, a ten, który osobiście najbardziej mnie interesuje, czyli WD Black P50 ma zadebiutować w IV kwartale tego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj