Microsoft umie robić niespodzianki i jedną z nich jest Surface Duo. Można mówić o tym urządzeniu jak tylko się chce – składany smartfon z dwoma ekranami, „pęknięty” tablet, pierwszy kieszonkowy Surface, współczesny microsoftowy 3DS. Jak zwał, tak zwał, ale prawda jest taka, że to najciekawsza i jednocześnie najdziwniejsza nowość pokazana na konferencji Microsoftu. Pomimo sporej dawki informacji nadal jest mnóstwo pytań, które są bez odpowiedzi. Na urządzenie musimy poczekać przynajmniej do połowy przyszłego roku, a teraz trochę pogdybać o tym, czym jest i czym będzie Duo.

Ale zanim to, zerknijcie obowiązkowo na ten materiał:

Zauważyłem, że po premierze Surface Duo pojawiły się bardzo skrajne opinie i zupełnie to rozumiem. Jednym takie urządzenie pioruńsko się podoba i już nie mogą się go doczekać, a innym wręcz przeciwnie, twierdząc, że Microsoft spóźnił się z nim o jakieś 10 lat, a ich pomysł na składany smartfon jest spalony już na starcie. Ja jestem w tej pierwszej grupie, a powody są przynajmniej dwa. Lubię takie niespodziewane, odważne konstrukcje, bo nudzi mnie to co dzieje się ostatnio na smartfonowym rynku. Chciałem też zobaczyć jaki będzie nowy smartfon Microsoftu z Androidem, bo jak wiadomo z tymi urządzeniami zawsze miał pod górkę.

Microsoft chciał wymyślić koło na nowo i wyszedł z tego… Surface Duo.

Choć taki mechanizm działania dwóch ekranów jest znany od lat, to nie zmienia faktu, że Surface Duo jest intrygujący przez to, że w jego przypadku zrobiono to znacznie lepiej. Kiedyś mieliśmy Sony Tablet P, nie tak dawno ZTE Axon M, a teraz Surface Duo. Urządzenie lepiej przemyślane, lepiej wyposażone, dopracowane (choć jeszcze nie do końca) i nowocześniejsze.

Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo / fot. Microsoft

No to teraz – pytania. Jest ich trochę, dotyczą tego, czego nie dowiedzieliśmy się na konferencji i na pewno nie są to wszystkie kwestie, które chodzą nam po głowie.

1. Czy Surface Duo to finalny produkt?

Nie. Nieważne czy miałby się pojawił za pół roku czy za miesiąc, Surface Duo jeszcze nie jest ukończony. Może się zmienić zarówno pod względem specyfikacji, ale też wyglądu (choć ten teraz wcale nie wygląda źle). Teraz działa na Snapdragonie 855, ale wcale nie jest powiedziane, że tak będzie w przyszłym roku, gdy będzie bliżej sklepowej premiery. Urządzenie ma 4,8 mm grubości, ale tutaj trzeba zaznaczyć, że w trybie rozłożonym.

2. Co z aparatami?

Na filmie powyżej czy prezentacji podczas konferencji rzucił się w oczy tylko jeden aparat – ten z przodu nad ekranem po „otworzeniu” urządzenia. Obudowa jest bardzo minimalistyczna i w zasadzie na wierzchu widać tylko logo Windows, podobnie jak w innych urządzeniach Surface. Choć może wydawać się to dziwnie, finalne urządzenie może mieć drugi aparat na wierzchu, ale wcale mieć go nie musi. Surface Duo nie będzie smartfonem, które będzie zbierać wszystkie nagrody w konkursach fotograficznych. Jedna kamera ma służyć do logowania, okazjonalnych zdjęć i komunikacji.

3. Czy ma mini jacka? 

Wszystko wskazuje na to, że nie ma i raczej mieć nie będzie. Dla mnie to nie problem, bo „przerzuciłem” się już na bezprzewodowe słuchanie, ale wiem, że jeszcze sporo osób chce mieć jacka. Kwestia jest jednak taka, że grupa docelowa Surface Pro nie będzie spora i nie będzie to smartfon dla każdego. Poza tym, równolegle z Duo pojawiły się też nowe słuchawki Surface Erabuds, więc Microsoft nawet nie myśli o wypuszczaniu czegoś z przewodem.

4. Gdzie mamy baterię?

Bateria zapewne będzie jedna, pewnie około 4500 mAh i ulokowana w prawej części po rozłożeniu urządzenia. Takie miejsce, według mnie, jest najrozsądniejsze. Po pierwsze, druga bateria w drugiej części znacznie wpłynęłaby na wagę sprzętu. Po drugie, zawsze to kolejne połączenie na zawiasach, które z czasem może się uszkodzić.

Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo / fot. Microsoft

5. Co to będzie za Android?

Wiemy już, że w przeciwieństwie do większego Surface Neo, Surface Duo będzie działał pod kontrolą Androida, a nie Windowsa 10X. Zakładam, że będzie to minimum Android w wersji 9.0, choć są duże szanse na nowszą wersję ze względu na premierę dopiero w czerwcu 2020 roku. Android będzie dostosowany pod obsługę dwóch ekranów, tak by zapewnić najwyższą produktywność i multitasking. Możliwe, że wizualnie będzie też podobny do Microsoft Launcher. Zresztą, część możliwości widzieliśmy już na filmie.

6. Jak będzie z optymalizacją i grami?

Jak na razie, kwestie dotyczące szybkości działania czy optymalizacji są zagadką, bo niewiele osób miało ten sprzęt w swoich rękach. Pewne jest to, że konstrukcyjnie Duo odbiega od wszelkich obecnych standardów, a skoro tak jest, to programiści muszą wszystko dostosować. Musi działać tak, by mądrze wykorzystać przestrzeń roboczą, zarówno na jednym ekranie jak i na większym po rozłożeniu. Można było już zauważyć, że drugi ekran można zawinąć pod obudowę i wtedy przestaje reagować na dotyk. Dwa ekranu ze sobą współgrają, więc raz możemy otworzyć dwie aplikacje jednocześnie, a raz jedną, ale na całej przestrzeni. Z grami będzie podobnie, choć na prezentacji Surface Duo wyglądał trochę jak konsola Nintendo – trzymamy go poziomo, jeden ekran wyświetla grę, a drugi wirtualnego gamepada. Microsoft zapewnia też, że będzie wsparcie dla większości aplikacji w Google Play.

7. Jak będzie z wytrzymałością zawiasów? 

To kluczowe pytanie w przypadku tego urządzenia, ale od razu odpowiem, że o wytrzymałość konstrukcji jestem spokojny. Jeżeli mechanizm będzie tak dobry jak ten przy stopce np. w Surface Pro 4 to wytrzyma długo i cały czas będzie działał tak jak pierwszego dnia, bez luzów czy żadnych zgrzytów. Sposób działania/otwierania jest podobny jak w Yogach od Lenovo, ale miałem wrażenie spoglądając na te wszystkie materiały, że jest to zrobione znacznie pewniej.

8. Co z wyświetlaczem, a w zasadzie z wyświetlaczami? 

O wyświetlaczach wiemy tylko tyle, że są i że każdy z nich ma 5,6 cala. Nie wiadomo czy to IPS czy AMOLED. Nie wiadomo jakie mają rozdzielczości. Chroni jest zapewne Gorilla Glass, bo coś chyba było na ten temat na konferencji. Przez taką konstrukcję raczej nie powinny się rysować, a w porównaniu do Folda będą znacznie bardziej wytrzymałe.

Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo / fot. Microsoft

9. Ile będzie kosztował Surface Duo?

Microsoft Surface Pro 7 zaczyna się od 3899 złotych (749 dolarów), Surface Pro X z kolei to już 4999 złotych (999 dolarów). Ciężko jest porównać te urządzenia do Surface Duo, pomimo tego, że należą do tej samej rodziny. Pewnie jest, że smartfon Microsoftu do tanich nie będzie należał, ale liczę na to, że zamknie się w trzycyfrowej kwocie. Liczę maksymalnie na 999 dolarów.

10. Czy będzie jakiś tryb desktopowy?

Kiedyś taka Lumia 950 miała coś takiego jak tryb Continuum i po tylu latach wiem, że była to dobra funkcja, ale z niewykorzystanym potencjałem. Teraz zamiast mobilnego Windowsa będzie w smartfonie Android. Być może Microsoft też stworzy coś na wzór poprzedniego rozwiązania, tym bardziej, że teraz ma większe możliwości, bo sporo się zmieniło. Surface Duo ma USB Type C, więc wystarczyłby jeden przewód, by połączyć go np. z dużo większym monitorem.

To tyle. Zapewne sami macie w głowie pełno pytań odnośnie tego urządzenia, więc zostawcie jest w komentarzach. Myślę, że możemy trochę wspólnie podyskutować i za pół roku przekonać się kto i w czym miał rację (albo nie miał).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One reply on “Pytania, które mamy o Microsoft Surface Duo i nie znamy jeszcze odpowiedzi”

  • Nina_Rusin
    9 października 2019 at 13:18

    skupiając się jedynie na wyglądzie, muszę powiedzieć, że jest Extra, na prawdę, bardzo mi się podoba taki cienki i stonowane logo