Kiedy masz pierdyliard produktów to czasami zdarzy się tak, że coś nie do końca wyjdzie tak jak powinno. Mowa o Xiaomi. Firma zacna i znana z tego, że „robią wszystko”, a jeśli nie wszystko to wystarczy… poczekać kilka dni. Jakiś czas temu na platformie Youpin pojawiła się klawiatura, która nazywa się IQUNIX F96. Nie trzeba jej mieć przed sobą, by stwierdzić, że to wyjątkowo dziwne ustrojstwo.

IQUNIX F96 to bezprzewodowa klawiatura mechaniczna z mniejszą ilością klawiszy niż zazwyczaj. W dodatku w specjalnej wersji kolorystycznej nawiązującej do Jokera. A jaka klawiatura dla graczy jest najlepsza? Od zawsze wiadomo, że pełnowymiarowa, na dobrych „stykach”, wygodna i przede wszystkim przewodowa. W tej, o której tutaj piszę, wszystko jest na odwrót.

Nie dość, że wyrzucono niektóre klawisze, zredukowano wymiary klawiatury, to jeszcze tak je upchano, że nie ma mowy o komforcie podczas grania. Brak miejsca wokół strzałek? Zimne piwo temu, kto nie będzie przypadkowo uderzał w jedynkę z części numerycznej. Albo będzie trafiał w Shift lub Ctrl, bo są stanowczo za blisko.

Klawiatura IQUNIX F96
Klawiatura IQUNIX F96 / fot. iqunix.store

Wątpliwy jest też sposób połączenia. Klawiatura może działać przewodowo i podpinamy ją przez USB-C, ale jest też wersja bezprzewodowa na Bluetooth 4.0. Wiadomo jakim wzrokiem patrząc wszyscy gracze na rozwiązania bezprzewodowe. Kabel to kabel i pewnie przez długi czas tak zostanie. Można ją podłączyć do trzech urządzeń w jednym czasie i szybko się między nimi przełączać. Fajna opcja, ale znowu nie dla klawiatury gamingowej. No chyba, że ktoś trzaska w Fortnite’a na kilkucalowym smartfonie z podłączoną do niego klawiaturą.

Jak najbardziej na plus jest aluminiowa obudowa i przełączniki Cherry, które dodatkowo możemy wybrać przy zamówieniu – czy mają być czerwone, niebieskie czy brązowe. Klawiatura zdaje się być zwarta i solidna, waży ponad kilogram („mechanik” swoje waży) i ma możliwość regulacji poziomu nachylenia. Oczywiście nie zabrakło pełnego podświetlenia RGB LED.

Klawiatura IQUNIX F96
Klawiatura IQUNIX F96 / fot. iqunix.store

To na pewno nie jest klawiatura dla graczy. To raczej klawiatura dla zwykłych użytkowników, którzy lubią wysoki skok klawiszy i charakterystyczne klikanie podczas pisania. Dla użytkowników z całkiem zasobnym portfelem, bo jak się okazuje, bo jak się okazuje, za podstawowy model trzeba zapłacić… ponad 700 złotych. Taki bez opcji bezprzewodowej i bez LED’ów. Jeżeli dorzucimy to do rachunku to wychodzi ponad 900 złotych.

Sami zatem widzicie, że określenie „najgorsza” wcale nie wzięło się znikąd.