Microsoft Surface Go z założenia miał być najtańszym, najmniejszym i najbardziej podstawowym urządzeniem tego typu. Urządzeniem w formie tabletu, ale o możliwościach komputera. Przy zachowaniu większości charakterystycznych cech dla Surface Pro. W przypadku pierwszej generacji była tylko jedna wersja jeśli weźmiemy pod uwagę procesor. W Surface Go 2 procesory mają być dwa, do wybory i w zależności od wersji, ale to wcale nie oznacza, że można piać z zachwytu.

Tym wspomnianym procesorem w Surface Go był dwurdzeniowy Pentium Gold 4415Y. Nic nadzwyczajnego, nawet w chwili debiutu tego urządzenia na rynku. Przypomnę, że sam układ zadebiutował w pierwszej połowie 2017 roku, a Surface Go pojawił się ponad rok później, więc to o czymś już świadczy. Właśnie ze względu na to, sprzęt traktowany był jako mocno podstawowy. Do codziennej, ale niewymagającej pracy w stylu pisanie, przeglądanie, komunikacja czy prosta edycja zdjęć.

Z Surface Go 2 może być podobnie. Z informacji jakie do tej pory się pojawiły wynika, że będą dwie wersje do wyboru jeśli chodzi o procesor. I w tym miejscu są dwie wiadomości, klasycznie, jedna dobra, a druga zła. Zacznę od tej dobrej – w mocniejszym wariancie ma być Intel Core m3-8100Y. Jest to trochę wydajniejsza jednostka, z większą ilością cache i przede wszystkim, wyższym taktowaniem w trybie Turbo Boost, którego Pentium nie obsługuje.

Microsoft Surface Go
Microsoft Surface Go / fot. Microsoft

Z kolei zła wiadomość jest taka, że będzie też – podobno – Surface Go 2 z… Pentium Gold 4415Y. Gdzie tu sens, gdzie logika? Po co pakować bardzo przestarzałego Pentiuma w 2020 roku? Nie dość, że będzie pewnie kilka wariantów ze względu na dostępną pamięć, to jeszcze będzie rozbicie na procesory, a to tylko prowadzi do większego zamieszania.

Mam nadzieję, że te plotki się nie sprawdzą, a jedyną wersją Surface Go 2 jaką zobaczymy będzie ta z Core m3. Raczej nie ma co liczyć na Core i3, bo urządzenie byłoby znacznie droższe i weszłoby już w półkę Surface’a Pro. Z drugiej strony, fajnie byłoby zobaczyć 10-calowego Surface’a z czymś od AMD. Hę?

Premiera wkrótce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj