Proszę Państwa, festiwal odświeżania swoich sprzętów trwa w najlepsze. Microsoft, może nawet trochę zaskakująco, pochwalił się dzisiaj nowymi odsłonami swoich laptopów. I nazwał je Surface Laptop 4. Czy rzeczywiście tak powinny nazywać się laptopy, które dostały tylko nowy kolor obudowy i procesory?

To nie pierwszy raz i nie pierwsza seria urządzeń Microsoftu, które zostały lekko odświeżone, a dostały wyższy numerek. Podobnie było chociażby z pierwszym Surface Laptop, a jego następcą, czyli drugą generacją (Surface Laptop 2). Zdarzyło się też tak z serią Surface Pro. W przypadku tej najnowszej wersji jest tak samo, na co trochę kręcę nosem, mimo tego, że „Serfejsy” bardzo lubię i szanuję za ich jakość i kulturę pracy.

Microsoft Surface Laptop 4
Microsoft Surface Laptop 4 / fot. Microsoft

Microsoft Surface Laptop 4 to przede wszystkim nowe procesory.

Nowe dla laptopów Surface, ale też najnowsze jakie mamy obecnie na rynku dla tego typu urządzeń. Chodzi o 11. generację procesorów Intel Core i5 i Core i7 oraz procesory Ryzen 5 4680U i Ryzen 7 4980U. Wiąże się to też z wyższą wydajnością graficzną dzięki Iris Xe w przypadku Intela czy Radeon RX w AMD. W przypadku procesorów AMD jest tu informacja, że to specjalny układ zoptymalizowany pod Surface’y.

Wybór jest zatem szeroki, to fakt, ale nie wszystkie konfiguracje są dostępne we wszystkich kolorach. Najlepiej jest to porównać na stronie producenta, ale przykładowo, nie kupimy 13,5-calowego Surface Laptop 4 w nowym kolorze Ice Blue i z procesorem od AMD. Nie, bo nie. AMD znajdziemy tylko w platynowej wersji kolorystycznej lub w Surface Laptop 4 z ekranem 15 cali. Co więcej, Microsoft raczej bardziej lubi się z Intelem, bo mniejsza wersja z AMD ma dysk SSD tylko o pojemności 256 GB. A w polskim sklepie jest jeszcze inaczej, gdzie wariantów jest mniej.

Surface Laptop 4
Surface Laptop 4 / fot. Microsoft

Nowością jest też nowy kolor Ice Blue, czyli coś co było już przy okazji Surface Go. To nic innego jak jaśniejszy wariant kobaltowego koloru z klawiaturą pokrytą alkantarą. Tak, zgadliście – w Polsce go nie dostaniemy, bo chyba, że coś się w przyszłości zmieni.

Ceny – jak widać na powyższej grafice – zaczynają się od 4999 złotych. Cena typowa dla nowych „microsoftów”, czyli spora. Nie mniej, jeśli ktoś szuka najnowszego i najwydajniejszego laptopa z linii Surface to i tak innego wyboru nie ma. I odpowiadając na tytułowe pytanie – Nie, dla mnie pasowałby tutaj Surface Laptop 3 (2021), ale wiem, że Microsoft nie stosuje takiego nazewnictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj