I cyk, czas na kolejną odsłonę Pingu Tygodniowego, który jak wiadomo, pojawia się nieregularnie, nie każdy czwartek i poniedziałek każdego miesiąca. A tak już poważnie, nad tym jeszcze pracujemy. Tym razem jednak wracamy z między innymi z Pixelem 5a 5G, kolejnym rewolucyjnym rozwiązaniem Oppo i… Windowsem XP.

#1. Windows 11 do pobrania w formie ISO

Od ponad miesiąca mam zainstalowany system Windows 11 na dwóch komputerach i już mogę stwierdzić, że nie wrócę do Dziesiątki. Jestem pod wielkim wrażeniem, że system działa tak stabilnie, żwawo i bezproblemowo. A mówimy tu o wersji testowej. Do tej pory Windows 11 był dostępny w formie aktualizacji w ramach programu Insider Preview. Microsoft wysłuchał chyba błagania wszystkich „Insiderów”, którzy chcieli zrobić czystą instalację systemu. Można już pobrać Windows 11 w pliku ISO i zainstalować go „na świeżo”. Kompilacja systemu ma oznaczenie 22000.132.

Jak zainstalować Windows 11 na swoim komputerze? Co z tym modułem TMP? Wszystko opisałem w tym poradniku.

#2. PayPal, opłata za brak aktywności konta i UOKiK

Kiedy PayPal pod koniec 2020 roku poinformował o zmianach w regulaminie było mi naprawdę bardzo wszystko jedno. Nawet jeśli chodziło o tą rozpompowaną do wielkości Super Smoczej Kuli sprawę z opłatą za brak aktywności na koncie. Opłatę w wysokości 50 polskich nowych złotych. Mam wrażenie, że jestem po „ciemniej stronie mocy”, bo uważam, że UOKiK powinien zająć się poważniejszymi sprawami niż ta. Albo zająć się, czymkolwiek. Ale jak sam prezes stwierdził, że rzuci okiem na regulamin to może jest coś na rzeczy? Ja tylko przypomnę, że wystarczy zalogować się raz w roku na konto, by zapomnieć o tym punkcie regulaminu. Albo, nie wiem, może po prostu zamknąć konto jeśli z niego nie korzystamy?

źródło: PayPal via Tabletowo

#3. Jak aktualnie wygląda miejsce z tapety Windows XP?

W przypadku Windowsa XP zapewne każdy „nostalgieniomierz” przekroczyłby skalę. Dwukrotnie. Jego najbardziej charakterystycznym elementem wcale nie było logo czy pasek start, a domyślna tapeta Idylla, która ukazywała zielone wzgórze i niebieskie niebo z chmurami. Miejsce to znajduje się w hrabstwie Sonoma w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Zapewne zastanawialiście się nie jeden raz jak to miejsce wygląd aktualne. No to mamy odpowiedź i całkiem świeże zdjęcie.

Zaskoczeni?

źródło: sfgate

#4. Oficjalne „meh” i premiera Google Pixel 5a 5G.

Po przeciekach silnych jak inflacja w Polsce nastąpił ten dzień, w którym Google odkryło wszystkie karty z talii zwanej Google Pixel 5a 5G. Tak, najnowszy „średniak” został wreszcie oficjalnie pokazany i ja się zastanawiam czy praca zdalna tam w Googlu to ich za bardzo nie rozleniwiła.

To bezpośredni następca Pixela 4a 5G, który był (i okazuje się, że nadal jest) najbardziej opłacalną komórką Google’a. Zmiany może wyliczyć na palcach u jednej ręki niekoniecznie uważny pracownik tartaku gdzieś pod Grójcem. Pixel 5a ma minimalnie większy wyświetlacz, co z kolei wpłynęło na zachwianie idealnych wręcz wymiarów „Czwórki”. Smartfony wyglądają niemal tak samo, mają te same aparaty, procesory i pamięci. Po dwa głośniki, jacka na słuchawki i Androida 11. Jedyną zmianą na ogromny plus jest bateria – ta w Pixelu 5a jest większa o 880 mAh i ma 4680 mAh. A no i może jeszcze IP68.

źródło: Google

#5. Oppo i ich kolejne innowacje w smartfonowych aparatach.

Pierwszy z ekranem Full HD, pierwszy z 10 GB RAM, pierwszy z aparatem pod ekranem, pierwszy smartfon z rozwijanym wyświetlaczem. I tak dalej. Mam wrażenie, że marka Oppo jest trochę niedoceniana, a to właśnie ona ma na swoim sporo innowacyjnych rozwiązań, które można spotkać w smartfonach. Kolejny raz popracowali nad możliwościami foto i wyszło z tego coś dobrego. Jest to tele-obiektyw z tak zwanym ciągłym zoomem optycznym w zakresie 85-200 mm. Tego w smartfonach jeszcze nie było, a na pewno nie na taką skalę. Zastanawiam mnie tylko jedno, jak oni to cholerstwo wcisną w obudowę smartfonu tak, by nie miała 2 centymetrów?

źródło: Oppo via The Verge

Pojawiła się jeszcze nowa matryca, pięcioosiowa stabilizacja obrazu czy jeszcze lepszy aparat schowany pod warstwą z ekranem. Wszystkie nowości z konferencji Oppo można zobaczyć na poniższym filmie:

A poprzednio pisałem o tym, że Android 13 może kojarzyć się z Tiramisu i kolejnym smartfonie BlackBerry z klawiaturą, który jest coraz bliżej.

Could not load the poll.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj