O smutny dniu. Niestety się stało i zadziało tak, że Konami wzięło i wycofało ze sprzedaży absolutne klasyki, w postaci starszych (i moim zdaniem lepszych) części legendarnej serii Hideo Kojimy – Metal Gear Solid. Nie wszystkie, spokojnie. Chodzi o pierwszą, drugą i trzecią część.

Metal Gear Solid – raz, dwa trzy!

Jak przekazali w wydanym dzisiaj oświadczeniu, chodzi o wygaśnięcie licencji do materiałów archiwalnych, które zostały w grach wykorzystane. W związku z tym, że chodzi o tytuły z 1998, 2001 i 2004 roku, prędzej czy później należało się spodziewać, że wygasną prawa do tego czy owego, ale jak Konami zapewnia, pracują nad odkręceniem całej sytuacji. Miejmy nadzieję, że z powodzeniem, bo choć tytuły nie są pierwszej młodości, to bez wątpienia są absolutnymi klasykami, które każdy szanujący się gracz powinien mieć w swojej bibliotece.

Cofnięcie sprzedaży z platform cyfrowych zaczyna się 8 listopada i potrwa, aż się skończy.

Tytuły, które zostały dotknięte licencyjnym pomorem gier to te, które zostały wydane na starsze konsole. Chodzi o Sons of Liberty HD Edition (PlayStation 3, PlayStation Vita), Snake Eater (PlayStation 3, Nintendo 3DS), Metal Gear Solid HD Edition/Collection (PlayStation 3, Vita i Now), Metal Gear Solid 2 Substance (GOG) oraz Metal Gear Solid HD Edition 2 & 3 (Xbox 360, Nvidia Shield).

fot. Konami

Do momentu rozwiązania problemu, czyli wykupienia licencji na nowo, albo wycięcia licencjonowanych fragmentów jedyna możliwość na nabycie tych tytułów to forma pudełkowa, a że platformy wiekowe i mocno wiekowe, może być momentami ciężko. Nie jest to też pierwszy przypadek, kiedy gry zostały wycofane z dystrybucji z powodu problemów z licencją. Nawet moloch w postaci serii GTA miał z tego tytułu problemy, przez co stacje radiowe już nie są i prawdopodobnie nigdy już nie będą takie jak kiedyś.