Pod koniec marca pisałem o tym Game Passie od Sony. Na wstępie muszę sprostować, że usługa streamingowania gier jednak będzie również dostępna w naszym kraju. Co bardzo mnie cieszy, bo eksy z okresu PlayStation 3 zostaną wreszcie przeze mnie ograne. Co prawda nie wszystkie od razu, ale mniejsza o to. Do tej pory mieliśmy informacje o cenach, zawartości i nazwach pakietów w nowym PlayStation Plus i naprawdę strzępkowe informacje co do konkretnych tytułów. Sony zaprezentowało listę około 120 gier, które mogą wchodzić do abonamentu. Dlaczego „mogą”, a nie „będą wchodzić”? O tym dalej w tekście.

Obiecujący katalog gier w PlayStation Plus

Zacznę od wyjaśnienia, dlaczego te tytuły mogą wchodzić w skład abonamentu. Jest to spowodowane tym, że konkretne zestawy gier będą różnić się w zależności od rynku czy kraju. Po pierwsze, nie wszędzie będzie dostępny streaming. Po drugie, każdy ze sklepów różni się ofertami, w zależności od regionu. Jak zestaw gier będzie wyglądać w Polsce? Przekonamy się za lekko ponad miesiąc, a dokładnie 22 czerwca 2022 roku. Zgodnie z informacją podaną przez Sony, lista gier zostanie zaktualizowana na stronie sklepu danego regionu w dniu uruchomienia usługi. Dlatego póki co uznajmy, że podana lista jest jak najbardziej obowiązująca. Co dostaniemy?

Nie będę oczywiście wymieniał każdej jednej pozycji, ponieważ mija się to z celem. Pełną listę możecie znaleźć w oficjalnym komunikacie Sony na blogu. Wolę się skupić na pozycjach wartych (moim zdaniem rzecz jasna) uwagi. W przypadku gier wydanych przez Sony dostaniemy między innymi: Bloodborne, Days Gone, Death Stranding Director’s Cut, Ghost of Tsushima Director’s Cut, God of War, Marvel’s Spider-Man (również Miles Morales), MediEvil, The Last of Us (bez dwójki), Uncharted (wszystkie części, poza odświeżoną Thief Legacy). W przypadku tytułów od zewnętrznych wydawców mamy: Assassin’s Creed Valhalla, Batman: Arkham Knight, Final Fantasy XV Royal Edition, Marvel’s Guardians of the Galaxy, Red Dead Redemption 2 czy South Park: W tył ku akcji (The Fractured but Whole – jeśli ktoś woli oryginalny tytuł).

PlayStation Plus / fot. Sony

Na podstawie kilku przykładów można stwierdzić, że abonament przedstawia się bardzo atrakcyjnie. Tylko czy aby na pewno?

Sporo tych tytułów przez większą część graczy została już dawno ograna. Dlatego założę się, że znajdą się jakieś jęczy buły (zresztą jak zawsze) w stylu: „ale to stare gry, dejcie nowe, najlepiej za darmo”. Tak czy siak, osobiście uważam to za bardzo dobry ruch ze strony Sony. Z pewnością znajdą się osoby podobne do mnie, które chętnie ograją dany tytuł raz jeszcze. Takie Ghost of Tsushima przejdę ponownie z wielką przyjemnością. Szczególnie w wersji na PS5 wraz z dodatkiem. A że jestem typowym łowcą trofeów, to i wersję z PS4 ruszę ponownie. Chociaż można łatwo zauważyć, że część wymienionych pozycji pokrywa się z tym co kiedyś można było dostać w ramach starego PlayStation Plus lub PS+ Collection. Pytanie brzmi: Co w takim razie z tą plusową kolekcją? Niestety, nie mamy żadnych konkretów.

Ubisoft+ Classic, czyli kolejny abonament

Dla tych, którzy nie wiedzą: Ubisoft+ to abonament, w którym mamy dostęp do katalogu gier zawierającego najnowsze tytuły oraz klasyczne gry Ubisoftu. Będzie on składową w przypadku subskrybentów PlayStation Plus Extra oraz Premium. Całkiem fajna opcja, jeśli również na PlayStation będą dostępne gry na premierę. Żeby to zweryfikować, trzeba niestety poczekać. Ciekawostką dla posiadaczy Xboxów może być to, że Ubisoft planuje wprowadzić swój abonament również na konsolach Microsoftu. Idealną opcją byłoby, gdyby w ramach wariantu PS+ Premium było jeszcze EA Play, ale to chyba już za wiele, co nie?

Ubisoft+ / fot. Ubisoft

Na obecną chwilę, wiemy że w wariant abonamentu od Ubisoftu wchodzić będą wspomniane Assassin’s Creed: Valhalla oraz South Park: W tył ku akcji, ale także: Far Cry 3 Remastered, Far Cry 4, For Honor, The Crew oraz Tom Clancy’s The Division. Czy będzie tego więcej? Zdecydowanie tak! Tylko, że na konkretny musimy poczekać do oficjalnego wypuszczenia abonamentu od Sony. Ewentualnie może sypną jeszcze jakimiś informacjami wcześniej. Ciężko stwierdzić. Musimy niestety uzbroić się w cierpliwość.

Klasyka gier od PlayStation 3 w dół

No dobrze, powiedzieliśmy sobie o tytułach na PlayStation 4 i PlayStation 5. A co z pozostałymi konsolami? Otóż tutaj może być naprawdę bardzo ciekawie. Dostaniemy gry z pierwszego PlayStation jak Tekken 2 czy Ape Escape, a także wersje zremasterowane z między innymi PS2 czy PS3 np. trylogia Jak & Daxter albo LEGO Harry Potter Collection. To oczywiście nie koniec.

Najciekawsza moim zdaniem część nowego abonamentu to dostęp do gier z PlayStation 3 poprzez streaming.

Tutaj będziemy mogli zanurzyć się w świat kilku części Ratchet & Clank, pierwszych InFamous, lub wybijać zombie w Red Dead Redemption: Undead Nightmare. Warto też wspomnieć, że streaming będzie działał nie tylko na PS4 czy PS5, ale również na PC. W związku z tym, uważam, że PlayStation Plus od Sony będzie dobrym konkurentem dla Game Passa.

Płać dużo, a przetestujesz grę

Dość ciekawą opcją będą triale gier. Będzie to zawartość wchodząca w skład PlayStation Plus Premium. Dzięki nim będziemy mogli przetestować daną grę przed zakupem. Warto dodać, że wszelkie zdobyte trofea czy zapisane stany gry przejdą do pełnej wersji. Czyli w skrócie: przez około 2 godziny można naparzać w najnowszy tytuł, a jak nam się spodoba – zakupić i kontynuować rozgrywkę, jakbyśmy mieli pełną wersję od początku. Myślę, że jest to rozsądna opcja, zwłaszcza że nadal pamiętamy stan w jakim był Cyberpunk 2077 na premierę. Co prawda triale nie będą dotyczyć wszystkich gier, jedynie tych, których cena będzie przekraczać cenę 34.99$. W przypadku złotówek, myślę że będą to tytuły od ceny około 150 zł w górę.

Wersja trial gry Horizon Forbidden West / fot. Sony

Dodatkowo, wersje testowe mają się pojawić najpóźniej 3 miesiące po premierze gry. Na start będą dostępne wersje testowe Uncharted: Legacy of Thieves Collection, Horizon Forbidden West, Cyberpunk 2077, Farming Simulator 22, Tiny Tina’s Wonderland, WWE 2K22. Oczywiście wiadomo, że z czasem będzie tego coraz więcej. Jeśli ma to uchronić przed zakupem niedokończonej/niedopracowanej gry, to jestem jak najbardziej za.

Na koniec dodam jedną rzecz. Kiedyś zarzucono nam (a dokładniej mi), że zostaliśmy opłaceni przez Sony o napisanie tekstu o tym, czym jest PlayStation Plus (w starej wersji). Otóż informuję, że żadnych pieniędzy za to nie dostaliśmy, ale chętnie przyjmiemy. W każdej formie. Czy to gier, czy to konsoli. Nie będziemy narzekać ani trochę.

Ze swojej strony przypomnę, że nowa opcja PlayStation Plus w Polsce będzie dostępna od 22 czerwca 2022 roku. Data łatwa do zapamiętania. Cena wariantów Extra oraz Premium będzie wynosić kolejno 58 złotych oraz 70 złotych w opcji miesięcznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj