Jedną z wielu zagadek na temat najnowszego tableotfonu Samsunga była przez długi czas ta dotycząca jego ekranu, a dokładniej tego, czym owy ekran jest pokryty. Pojawiały się sprzeczne informacje dotyczące ochorny i tak naprawdę nikt przez długi czas nie potrafił jednoznacznie wskazać, co chroni ekran w Galaxy Note 3. Cała sprawa wyjaśniła się kilka dni temu i jest już pewne, że wyświetlacz w najnowszym tabletofonie Samsunga pokryty jest szkłem Gorilla Glass 3. generacji.

Już podczas mojego pobytu na targach IFA 2013 spotkałem się z rozbieżnymi informacjami na temat zastosowanej szybki w Galaxy Note 3. Owszem, niektórzy z dużą pewnością w głosie wskazywali na obecność Gorilla Glass 3, ale były też takie osoby, które mówiły o hartowanym szkle, ze względu na zastosowanie dodatkowej warstwy do obsługi rysika S-Pen. Ostatecznie, ze względu na większą ilość odpowiedzi przyjąłem tą pierwszą wersję, o czym informowałem podczas relacji z premiery Galaxy Note 3 na tegorocznym IFA. Jak się teraz okazuje, wybrałem dobrze.

gorilla-glass-3

Przez długi czas na stronie producenta – firmy Corining, model Galaxy Note 3 nie był wyszczególniony na liście urządzeń posiadających szkło Gorilla. Stąd też wiele osób (w tym ja) nie do końca było przeknanych o tym, co tak naprawdę chroni ekran w najnowszym tabletofonie. Jakby nie patrzeć, strona producenta szkła była i nadal jest uznawana za pewnego rodzaju wyrocznię i pierwsze źródło informacji na ten temat. Sprawa wyjaśniła się jednak kilka dni temu, bo Galaxy Note 3 pojawił się wśród urządzeń z Gorilla Glass 3. Tylko czemu ponad dwa miesiące po światowej premierze?

Galaxy Note 3 - Gorilla Glass 3 [źródło: Corning]
Galaxy Note 3 – Gorilla Glass 3 [źródło: Corning]

Co ciekawe, jeszcze przed aktualizacją strony Corning, obecność Gorilla Glass 3 w najnowszej odsłonie Galaxy Note po wnikliwej analizie potwierdził sam Rzecznik firmy Samsung, Pan Olaf Krynicki. Takie informacje Pan Olaf przekazał Robertowi, o czym on sam pisał na swoim blogu. To bardzo dobra wiadomość, bo teraz możemy być niemal pewni, że rzeczywiście wyświetlacz w Galaxy Note 3 jest chroniony przez najnowszą odsłonę szkła Gorilla. Ja jednak ciągle mam pewne wątpliwości, co do odporności wspomnianego szkła.

Galaxy Note 3 - Gorilla Glass 3 [źródło: Corning]
Galaxy Note 3 – Gorilla Glass 3 [źródło: Corning]

Gorilla Glass 3 jest do trzech razy bardziej odporne na uszkodzenia niż poprzednia wersja szkła, a to wszystko dzięki technologi Native Damage Resistance (NDR). Jak twierdzi producent nowe szkło jest też o 40% mniej podane za zarysowania oraz bardziej elastyczne, co ma zapobiec pękaniu szkła. Tak charakterystyka GG3 wygląda na papierze, ale niestety nieco inaczej jest w rzeczywistości… o czym sam przekonałem się na własnej skórze, to znaczy na własnym Galaxy Note 3.

Galaxy Note 3 jest już w moich rękach kilka tygodni i niestety na ekranie pojawiło się kilka rys, głównie widocznych pod światło. Rysy tworzą małe skupisko w prawym górnym rogu ekranu, ale jest też jedna, około 6-milimetrowa, mniej więcej w połowie ekranu, blisko lewej krawędzi. Co prawda, nie korzystam z żadnego pokrowca, etui czy czegokolwiek innego do przenoszenia i zwiększenia bezpieczeństwa urządzenia, ale podobnie robiłem w przypadku Galaxy Note II, który po pół roku wyglądał znacznie lepiej (jeśli weźmiemy pod uwagę ekran, bo tylna obudowa była w znacznym stopniu porysowana).

Galaxy Note 3 - rysy na ekranie [źródło: 2po2.pl]
Galaxy Note 3 – rysy na ekranie [źródło: 2po2.pl]
Galaxy Note 3 - rysy na ekranie [źródło: 2po2.pl]
Galaxy Note 3 – rysy na ekranie [źródło: 2po2.pl]

Trochę jestem rozczarowany z tego powodu, bo sądziłem, że ekran w Note 3 będzie mniej podatny na zarysowania, szczególnie te niewielkie, widoczne przeważnie pod światło. Wiadomo, że pierwsza rysa boli najbardziej, głównie ta, o której dowiadujemy się nagle, nie przypominając sobie sytuacji, kiedy mogła powstać. Zacząłem nawet zastanawiać się nad folią ochronną, a nawet nad niezbyt przypadającym mi do gustu oryginalnym S View Cover’em, ale z drugiej stony nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Teraz etui nie zniweluje powstałym rys, a tylko może zapobiec tym, które mogą pojawić się w przyszłości.

Kończąc, chciałbym skierować kilka pytań o Was. Czy pamiętacie sytuację, w której na Waszym obecnym urządzeniu pojawiła się pierwsza rysa? Czy zabezpieczacie smartfon foliami ochronnymi i nosicie go w etui? Jeśli tak, to czekam na komentarze jaką ochronę najczęściej wybieracie – etui, pokrowiec, wsuwka, folia, a może kilka tych rzeczy na raz?

źródło: Corning, Robert Nawrowski Blog, Samsung

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 replies on “Potwierdzone: Samsung Galaxy Note 3 posiada Gorilla Glass 3”

  • Majk
    15 grudnia 2013 at 12:29

    Ja miałem wypadek ze swoim notem i pojawiła się rysa, odprysk. Dla mnie GG 3 to niezły pić na wodę dlatego nakleiłem na swój telefon szkło hartowane benks akr czy jakoś tak i powiem szczerze, że wygląda świetnie.

    • eryk
      15 grudnia 2013 at 13:49

      mógłbyś powiedzieć coś więcej o tym benks akr? zastanawiam się właśnie czym chronić swojego note’a 3 bo flip wallet nie dość ze drogi to strasznie duży

      • Majk
        15 grudnia 2013 at 15:58

        To jest bodajże szkło pancerne hartowane i jest to folia którą nakleja się na ekran, po przyłożeniu do ekranu klej samoczynnie się rozprowadza więc nie ma możliwości aby jakiekolwiek pęcherzyki powietrza zostały i w zasadzie jej nie widać. Naprawdę nieźle to wygląda i osobiście polecam ale kosztuje kolo 100 zł.
        Jak ten klej zaczął się sam rozprowadzać po ekranie pod folią to nie wiedziałem co się dzieje ;p ale wygląda rewelacyjnie. Jeśli chodzi o futerał to chciałem neo hybrid kupić ale póki co korzystam ze zwykłej wsuwki za 20 zł. Żadnych rys teraz nie mam, na ekranie a dzięki wsuwce to się nawet nie kurzy. ;p mam już telefon dwa miechy i taka opcja mi odpowiada.

      • m4ki
        19 grudnia 2013 at 07:59

        http://www.youtube.com/watch?v=E4ZGTl2Q__s

        To szkło wydaje się fantastyczne, mnie kupili, zatem ja kupie to szkło 🙂

  • esuba94
    15 grudnia 2013 at 14:12

    U mnie w note 3 są miniaturowe ryski mniejsze od twoich i sa widoczne pod światło tez nie pamiętam kiedy mogły powstać.

    Ale to nic w porównaniu do tego:
    Mam tablet asus TF701t(gorilla2) i cały czas nosze go w plecaku z zamkniętą klawiaturą wiec ekran jest 100% zakryty razem z ramkami i jakims cudem są na nim rysy w tym jedna głęboka. Oczywiście widoczne pod światło ale wyczuwalne.

  • brafal
    15 grudnia 2013 at 15:02

    Jestem inny 😉 korzystam z pokrowców Griffin Survivor lub Otterbox Defender w samrtfonach… i nie mam rysek na ekranie.

  • volpe
    15 grudnia 2013 at 19:25

    Najprostszym sposobem zrobienia rysy na ekranie jest
    odłożenie telefonu na jakąś płaską i twardą powierzchnię. Na przykład stół z twardym laminatem, albo co gorsza z blatem z hartowanego szkła. Teraz wystarczy żeby znalazło się tam ziarenko piasku.
    Piasek to nie tylko krzemionka ale i korund. drobina
    może być mikroskopijna. Żadne szkło niema wtedy szans. Ktoś kto uważa że dodatkowy pokrowiec oszpeci jego telefon i odkłada go czasem ekranem do dołu będzie miał na nim rysy. Ja na swojego note2 założyłem etui. Takie dwuczęściowe, plastikowo-gumowe za 30zł i nie mam żadnej nawet najmniejszej rysy. Telefon raz mi już upadł i wyszedł z tego bez szwanku.

  • Krzysiek
    16 grudnia 2013 at 12:24

    Ja w moim s2 z tył mam gumową obudowę na plecki a na ekranie folie myślę że to wystarczająca ochrona

  • Łukasz
    2 stycznia 2014 at 18:37

    Ja na moim Galaxy S4 używam foli ochronnej firmy Zagg INVISIBLE SHIELD i zawsze na nowym telefonie jej ożywam

  • DavS
    14 stycznia 2014 at 22:47

    @Majk Czy dodatkowe szkło którego używasz ma wpływ na pracę z rysikiem, rozpoznawanie stopnia nacisku?

  • Paweł
    28 kwietnia 2014 at 15:04

    Potwierdzę. Ta szyba to straszny szajs. Dziś telefon upadł na płasko do piaskownicy z wysokości może 40 cm. Efekt – pęknięcie od przedniej kamery do połowy lewego boku. Jak sobie pomyślę co wyczyniałem z Motorolą Milestone, albo co moja Żona wyczynia z Razzorem, to dochodzę do wniosku, że miano nadane potocznie produktom koreańskim na S – szajsung- jest jak najbardziej zasłużone i prawdziwe.

  • hendryk
    25 maja 2014 at 08:37

    Tam nie ma żadnego kleju.

  • ola
    30 maja 2014 at 19:29

    Mój Note 3 leżał w pokrowcu z kapką i nie był nigdy chowany do kieszeni aby nie narażać go na uszkodzenia. Nosiłam go tylko w torebce w osobnej przegródce. Dzisiaj, gdy wycierałam ekran, pojawiły się na nim dwie widoczne rysy. Nie jestem nawet w stanie powiedzieć co było ich przyczyną. Minęły zaledwie 3 tygodnie od zakupu i jestem rozczarowana… Myślałam, że technologia gorilla glass coś oznacza, a w praktyce okazało się, że to jedynie chwyt marketingowy… Nie dajcie się złapać. Kupcie tą obrzydliwą folie, zakryjcie cały telefon pokrowcem z klapką i kosztem nowoczesnego designu chrońcie swoje Noty..

  • Arturro
    23 listopada 2014 at 18:38

    Posiadam Note 3 od stycznia br. Z jakości wykonania jestem w 100% zadowolony. W pierwszym miesiącu telefon spadł z wysokości 2.5m na kostkę brukową.Upadł pionowo prawą dolną stroną. Myślałem wyświetlacz poszedł ale nic z tego 🙂 lekko róg się wgniutł ale delikatnie.Generalnie tel. nie posiada/ł folii ani obudowy i zero rys na ekranie czy tylnej klapce a noszony jest z kluczami itp. a także w ubraniu roboczym. Jedyne zadrapania posiadam w niektórych miejscach na srebrnej obramówce.Jestem mega zadowolony z jego wykonania.