Mamy początek kolejnego miesiąca i mamy też kolejne statystyki systemu Android. Najnowszy raport zawiera dane z lipca i pokazuje popularność poszczególnych wersji systemu. Obecnie prawie 16 % urządzeń pracuje pod kontrolą Androida 4.0 Ice Cream Sandwich i nadal na prowadzeniu znajduje się Gingerbread – 60,6 %.

Spory wzrost „lodowa kanapka” zawdzięcza producentom tabletów, którzy udostępniają długo wyczekiwane aktualizacje bądź od razu wydają nowy sprzęt z Androidem 4.0. Teraz, nawet najtańszy tablet działa w oparciu o system Android 4.0 Ice Cream Sandwich, dzięki czemu w lipcu ta wersja zanotowała dokładnie 15,9 %, czyli 5 % więcej niż w ubiegłym miesiącu (10,9 % w czerwcu, 7,1% w maju).

Na prowadzeniu jest Android 2.3.3 Gingerbread z ponad 60-procentowym wynikiem, ale najbardziej zastanawia fakt, że wciąż ponad 20 % użytkowników użwa najstarszych wersji systemu – od 2.2 Froyo do nawet 1.5 Cupcake.

W notowaniu po raz pierwszy znalazła się najnowsza wersja systemu Android, czyli 4.1 Jelly Bean. Taka wersja działa tylko na 0,8 % urządzeń, co nie powinno nikogo dziwić, bo „żelka” dopiro miesiąc temu zadebiutowała i występuje tylko na kilku urządzeniach: tablet Galaxy Nexus 7, smartfonach Nexus i tabletach Xoom od Motoroli.