Od premiery Samsunga Galaxy Note minął już ponad rok. Przez ten rok, urządzenie to uzyskało bardzo dobre wyniki sprzedaży i dorobiło się pakietu Premium Suite razem z aktualizacją do Androida Ice Cream Sandwich, która wprowadziła sporo nowości. Ale przejdźmy do sedna sprawy, dzisiaj oficjalnie na stronie Samsunga pojawiły się szczegóły aktualizacji tego urządzenia do platformy Google w wersji 4.1.2 Jelly Bean. Razem z tą aktualizacją, telefon dostanie jeszcze jeden Premium Suite. 

Premium Suite, którego dostaną użytkownicy Samsunga Galaxy Note razem z aktualizacją do Androida Jelly Bean, wniesie sporo świeżości do tego urządzenia i będzie softwarowo wręcz identyczne do swojego młodszego brata, Galaxy Note II. Oto lista nowości jakie wprowadzi aktualizacja:

1. Multi Window

Funkcja Multi Window umożliwia uruchomienie dwóch aplikacji jednocześnie na podzielonym ekranie i korzystanie z nich w tym samym czasie. Nie mieliście nigdy potrzeby otworzyć np. przeglądarki internetowej razem z aplikacją od SMSów albo jakąś inną, aby przepisać/skopiować jakiś tekst? Albo podczas oglądania filmiku na YouTube zrobić coś innego w tym samym czasie? Dzięki Multi Window jest to teraz możliwe!

2. Podręczna notatka/przeglądarka/odtwarzacz wideo

Wyobraź sobie, że robisz sobie coś na telefonie i raptem musisz szybko zanotować jakąś informację. Tutaj przychodzi z pomocą podręczna notatka. Wystarczy przytrzymać przycisk na rysiku S-Pen i stuknąć dwukrotnie w ekran, a ku Twoim oczom ukaże się podręczne okienko, które można bez problemu powiększać lub przemieszczać po ekranie, no i oczywiście zanotować to, co potrzeba.

A może masz przed sobą link, ale nie chcesz opuszczać aktualnej aplikacji? Nie ma sprawy! Kliknij na link i wybierz z listy podręczną przeglądarkę. Wybrana strona zostanie otwarta w małym okienku. Albo jeszcze inny scenariusz. Wyobraź sobie, że oglądasz jakiś film we wbudowanym odtwarzaczu wideo i raptem zajdzie Cię potrzeba zrobienia innej rzeczy (napisania SMS’a, przeglądanie Internetu czy nawet granie w gry), wystarczy, że dotkniesz na ekranie ikonki minimalizacji wideo do małego okienka i droga wolna!

3. Notowanie na zdjęciach (z przodu na ramce lub na odwrocie zdjęcia)

Zaletą fizycznych zdjęć jest to, że można na nich zanotować różne informacja z nimi związane, czy to z przodu na zdjęciu, czy to na jego odwrocie. Dzięki pakietowi Premium Suite staje się to możliwe na telefonie. Zrób dowolne zdjęcie, dotknij przycisku „menu” i wybierz odpowiednią opcję. Będziesz mógł dokonać notatek na zdjęciach. Takie proste i oczywiste, ale jak przydatne i funkcjonalne!

4. Szybkie wycinanie (Easy Clip)

Zauważyłeś coś fajnego na ekranie i chciałbyś to wyciąć, by komuś udostępnić lub użyć w notatce? Nic trudnego! Przytrzymaj przycisk na rysiku S-Pen i zaznacz obszar ekranu, który ma być zachowany. Wyświetlą się również przeróżne opcje udostępniania. Ale to nie wszystko. Chcesz precyzyjnie zaznaczyć tekst na jakiejś stronie a palcem Ci to nie wychodzi? Żaden problem! Przytrzymaj przycisk na rysiku S-Pen i przejedź nim po tekście, który chcesz zaznaczyć. Czyż to nie było proste?

5. Paper Artist

Zrobiłeś zdjęcie, ale nie jest jakoś specjalnie interesujące? Z pomocą przychodzi Paper Artist, który zmieni najprostsze zdjęcia w prawdziwe działa sztuki.

6. Pisanie odręczne w kalendarzu i e-mailach

Dużą zaletą tradycyjnych kalendarzy jest to, że można na nich zaznaczać odręcznie różne daty i robić notatki. Dzięki pakietowi Premium Suite staje się to możliwe w telefonie. Wystarczy uruchomić aplikację S-Planner i przejść do trybu odręcznego notowania. Bardzo podobnie jest w kwestii listów. W liście możesz dołączyć dowolny rysunek, czy tekst napisany ręcznie. Teraz jest to również możliwe w telefonie. Uruchom aplikację od e-maili i zacznij tworzyć e-maile ręcznie.

7. Ulepszony Notes S

Razem z aktualizację do ICS’a dostaliśmy nową aplikację do notatek pod nazwą Notes S. Teraz, razem z aktualizacją do Jelly Bean, aplikacja została jeszcze bardziej rozbudowana, doszło parę nowych funkcji i polepszono ogólnie jej działanie. Również ta aplikacja zastąpi w pełni starą Notatkę S. Nie trzeba jednak martwić się o nasze stare notatki, bo został dołączony kreator migracji.

8. Android 4.1.2 Jelly Bean 

Oczywiście nie zabraknie samego Androida Jelly Bean z jego szybkością i wydajnością! W końcu będzie można poczuć prawdziwą szybkość Androida. Nie zapomniano o wszystkich zaletach tej wersji systemu, jak chociażby usługa Google Now czy ulepszone powiadomienia. Z innych rzeczy jakie zostaną wprowadzone to m.in. interfejs TouchWiz Nature UX znany z Galaxy Note II i Galaxy S III ze wszystkimi swoimi zaletami.

Aktualizacja pojawi się prawdopodobnie już w styczniu 2013, a dla tych, co nie mogą się już doczekać, są dostępne testowe wersje aktualizacji, które wyciekły prosto od Samsunga. Mimo tego, że są to testowe kompilacje, działają bardzo dobrze.

źródło: Samsung