Wydawać by się mogło, że taki smartfon jak Galaxy S 4 będzie miał prawie wszystko. Owszem, pod względem danych technicznych i upakowania różnego rodzaju, innowacyjnych funkcji flagowiec Samsunga nie ma sobie równych. Smartfon możemy kontrolować nie tylko dotykiem, ale także gestami i głosem. Jednak jest coś, czego w „Czwórce” brakuje, coś co wydawać by się mogło standardem. Mowa tutaj o radiu FM. Dlaczego Samsung zrezygnował z tej funkcji w swoim najnowszym urządzeniu?

Każdy smartfon z rodziny Galaxy S był wyposażony w radio FM. Ba! Praktycznie każdy, nawet najprostszy telefon komórkowy posiada możliwość słuchania transmisji radiowych. Dlaczego zatem Samsung nie wyposażył Galaxy S 4 w radio FM? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w oficjalnym komunikacie rosyjskiego oddziału firmy.

„Наши исследования показывают тенденцию смещения интереса к цифровому формату вещания, а именно — ориентация на прослушивание музыкального контента в социальных сетях или на канале YouTube. Флагманские модели наших устройств ориентированы на покупателей, потребляющих цифровой контент, которые используют современные форматы и каналы потребления информации.”

Zapewne mało osób zna język rosyjski, dlatego poniżej zamieszczamy powyższą informację, przetłumaczoną na język polski.

„Nasze badania pokazują zmianę trendu i zainteresowanie cyfrową techniką nadawania – a mianowicie użytkownicy koncentrują się na słuchaniu utworów muzycznych na portalach społecznościowych lub w serwisie YouTube. Flagowy model smartfonu skierowany jest do klientów, którzy korzystają z cyfrowych treści, nowoczesnych form i kanałów konsumpcji informacji.”

Czy takie posunięcie Samsunga było słuszne? Uważam, że tak, choć pewnie znajdą się takie osoby, którym się to nie podoba. Do tej pory, aby korzystać z radia potrzebowaliśmy aplikacji i słuchawek, które pod podłączeniu do telefonu ogrywały także rolę anteny radiowej. Często zdarzało się tak, że podczas słuchania ulubionej stacji pojawiały się zniekształcenia, jakość dźwięku nie była zadowalająca, co spowodowane było w głównej mierze zakłóceniami bądź tym, że nie byliśmy w danej chwili „w zasięgu”. Podobną sytuację można zauważyć jadąc samochodem przez słabo zurbanizowane miejsca, będąc z dala od nadajników.

Teraz, w dobie wszechobecnej cyfryzacji do słuchania radia wystarczy telefon z odpowiednią aplikacją do streamingu, którą łatwo można pobrać z Google Play (np. TuneIn Radio). Cyfrowa technologia i tego typu programy pozwalają na słuchanie radia bez żadnych zakłóceń i bez konieczności podłączania słuchawek (czyt. antenty). Owszem, wiąże się to z dodatkowymi kosztami transmisji danych jakie ponosimy podczas słuchania radia z Internetu, które są uzależnione od czasu, jaki spędzamy na takiej czynności. Większość osób może jednak sobie na to pozwolić, bo obecnie pakiety internetowe w abonamencie mają nawet 2, 3 lub nawet więcej Gigabajtów. Ponadto w dzisiejszych czasach używanie smartfonu bez pakietu internetowego mija się z celem, bo to własnie dzięki niemu smartfon staje się najbardziej funkcjonalny, dając nam „łączność ze światem”.

Z drugiej jednak strony, czy usunięcie chipu radia z płyty głównej smartfonu rzeczywiście wpłynęło na oszczędność miejsca? Czy ten zabieg był konieczny? Według inżynierów Samsunga odpowiedź brzmi, tak. Zdają sobie oni sprawę, że brak tunera FM może wywołać niezadowolenie wśród wielu potencjalnych nabywców Galaxy S 4, ale smartfon ten ma szereg innych, niespotykanych u konkurencji funkcji, które z nadwyżką nadrobią brak radia.

Spójrzmy jeszcze na wyniki ankiety przeprowadzonej przez jeden z rosyjskich serwisów. Wynika z niej, że prawie 60% konsumentów nie używa wbudowanego radia w telefonie, ale też spora grupa (trochę ponad 40%) z tej funkcji korzysta. Warto jednak zauważyć, że w amerykańskiej wersji poprzedniego przedstawiciela rodziny Galaxy S (Galaxy S III SGH-T999) nie zastosowano radia, co nie spowodowało dużego poruszenia wśród nabywców, a sam smartfon sprzedawał się może nie jak ciepłe bułeczki, ale jak papier toaletowy w markecie przy niezłej promocji.

Czy używasz radia w smartfonie? Ankieta [źródło: hi-tech.mail.ru]
Ankieta: Czy używasz radia w smartfonie? [źródło: hi-tech.mail.ru]

Czekamy oczywiście na Wasze zdanie w tej sprawie? Czy wykorzystujecie smartfon do słuchania radia, a jeśli tak to w jaki sposób? Czy uważacie, że Samsung postąpił dobrze usuwając funkcję radia z Galaxy S 4?

źródło: hi.tech.mail.ru via SamMobile