Urządzenia Samsunga, a przede wszystkim seria Galaxy S, słyną ze sporej możliwości ingerowania w oprogramowanie. Dzięki pracy deweloperów Galaxy S GT-i9000 może się pochwalić obsługą najnowszego Androida 4.2.2 Jelly Bean, a Galaxy S II obsługą funkcji Multi-Window z serii Galaxy Note czy Galaxy S III. Jednak, jak donosi serwis XDA-Developers, Samsung wprowadzi w najnowszych oprogramowaniach dla Galaxy S 4 blokadę przed uzyskaniem przez aplikacje dostępu do praw administratora (root).

Blokada o której mowa została zastosowana na poziomie jądra systemu, poprzez dodanie nowej funkcji: CONFIG_SEC_RESTRICT_SETUID. Funkcja ta skutecznie blokuje dostęp do praw roota przez wszelakie aplikacje na swoim poziomie. Przykładowo, jeśli posiadamy aplikacje SuperSU to dostaniemy informacje, że uprawnienia zostały przyznane, ale tak naprawdę są one blokowane z poziomu kernela.

Ale na całe szczęście, nie ma co panikować. Ta funkcja jest aktywna tylko na fabrycznym jądrze i nie dotyczy reszty custom kernelów. Więc nie oznacza to, że najnowszego flagowca Samsunga nie będzie się dało kompletnie „zrootować”, a jedynie, że będzie to trochę utrudnione. Mamy tylko nadzieje, że nie zniechęci to deweloperów do tworzenia ROM’ów i modyfikacji na to urządzenie.

źródło: Forum XDA-Developers