Na rynku dostępnych jest sporo karty pamięci, różniących się między sobą ilością przestrzeni na dane, ale też klasą szybkości. Użytkownicy rzadziej patrzą na ten drugi aspekt, a szkoda bo nie raz ma on większe znaczenie niż sama pojemność. Firma SanDisk wprowadziła do swojej oferty nowe karty pamięci Extreme Micro-SDXC, które oferują dwukrotnie lepsze osiągi niż poprzednia generacja nośników.

Do zwykłego przechowywania danych w postaci zdjęć, dokumentów czy muzyki wystarczy w zupełności karta pamięci Class 4 o pojemności adekwatnej do ilości danych. Karty lepszej klasy (Class 6, 8 czy 10) oferują wyższe prędkości zapisu i odczytu, rzecz jasna są droższe i przeznaczone do urządzeń, które nagrywają filmy w rozdzielczości HD lub FullHD i wykonują zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Plusem jest też szybsze zgrywanie danych z karty do komputera. Najnowsze nośniki od firmy SanDisk głównie ze względu na najwyższą wydajność i poniekąd też cenę, przeznaczone są raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników i profesjonalistów.

SanDisk Extreme Pro 16 GB [źródło: SanDisk]
SanDisk Extreme Pro 16 GB [źródło: SanDisk]

Poprzednia generacja kart Ultra-SDXC zapewniała prędkość zapisu i odczytu na poziomie 30 MB/s. Nowe karty Extreme Micro-SDXC są ponad dwukrotnie szybsze, bo potrafią odczytać dane z prędkością dochodzącą nawet do 80 MB/s i zapisać je z szybkością niewiele mniejszą, bo 50 MB/s.

W porównaniu do obecnych standardów skok wydajności jest zauważalny, ale czy rzeczywiście potrzebujemy aż takiej szybkości? To wszystko zależy od posiadanego urządzenia, do czego to urządzenie głównie wykorzystujemy i tego jakie dane na nim magazynujemy. Dla przeciętnego użytkownika powinna więc wystarczyć karta klasy 6, ale wówczas warto już pomyśleć o Class 10, bo różnica w cenie nie jest duża.

Zupełnie inaczej jest jednak z ceną karty Extreme. Karta będzie dostępna w trzech wariantach: 16 GB, 32 GB i 64 GB w cenie od 59,99 do 199,99 dolarów (w przeliczeniu od ok. 200 do 650 złotych). Ktoś zainteresowany zakupem?

źródło: PhoneArena