W ostatnim czasie kilka urządzeń Samsunga doczekało się aktualizacji oprogramowania. Był to między innymi Galaxy S II Plus, który dostał prawie najnowszą wersję systemu Android, bo 4.2.2 Jelly Bean. Później chodziły też słuchy, że podobna aktualizacja trafiła na dwa tablety: 7-calowego Galaxy Tab 2 z modułem 3G i Galaxy Note 8.0 w wersji LTE. Tym razem mamy coś dla użytkowników z Polski. Kilka dni temu Samsung Galaxy S III otrzymał nową wersję oprogramowania układowego, ale niestety nie z Androidem 4.3, ani nie 4.2.2, tylko jeszcze… z Androidem 4.1.2 Jelly Bean.

Każdy użytkownik czy to poprzedniego flagowca Galaxy S III czy tabletofonu Galaxy Note II z utęsknieniem wyczekuje nowszej wersji Androida dla swojego urządzenia i zmian jakie wprowadza. Obydwa urządzenia są już z nami jakiś czas na rynku i nie doczekały się jeszcze jakiś poważnych „software’owych” zmian. Innymi słowy, nadal oficjalnie znajdziemy w nich wersję 4.1.2 Jelly Bean. Niestety wygląda na to, że jeszcze trochę będą musiały poczekać, bo coraz częściej potwierdzają się informacje o pominięciu aktualizacji do wersji 4.2.2 dla dwóch wymienionych urządzeń.

Samsung Galaxy S III [źródło: Samsung]
Samsung Galaxy S III [źródło: Samsung]

Kolejnym dowodem na to jest najnowsza aktualizacja dla smartfonu Galaxy S III, która jakiś czas temu trafiła do Polski i jest dostępna dla egzemplarzy pochodzących z oficjalnej, polskiej dystrybucji (bez tzw. brand’u). Paczka oznaczona jako I9300XXEMG4 nadal zawiera system Android 4.1.2 Jelly Bean i głównie wprowadza kilka usprawnień w funkcjonowaniu i stabilności systemu. Szkoda, bo pewnie u wielu osób pojawił się uśmiech na twarzy i mocniej zabiło serce, gdy na belce pojawił się komunikat o dostępności nowej aktualizacji. Poniżej szczegóły oprogramowania:

Model: GT-I9300
Kraj: Polska
Wersja systemu: Android 4.1.2
Lista zmian: 1314436
Data kompilacji: 16 lipca 2013
Kod: XEO
PDA: I9300XXEMG4
CSC: I9300OXXEMG3
MODEM: I9300XXEMG4

Przejdźmy teraz do najważniejszych zmian, które wnosi najnowsze oprogramowanie. Są one wyłącznie kosmetyczne i jak podają użytkownicy poprawiono szybkość działania systemu, co można zauważyć podczas otwierania aplikacji i przechodzenia między pulpitami (efekty przejść są płynniejsze). Rozwiązano także problem z samoczynnym resetowaniem się nakładki TouchWiz, lekko poprawiono zarządzanie pamięcią RAM (choć znalazły się osoby, które mają inne zdanie) i szybkość połączenia przez WiFi oraz zredukowano wczytywanie się pulpitu (nie występuje problem z doczytywaniem się cieni pod ikonami). Pamiętacie trick, który przyspieszał działanie przycisku Home? Teraz przycisk ten lepiej reaguje i jeszcze szybciej przenosi nas do ekranu głównego. Co ciekawe, jest też mała zmiana wizualna, która dotyczy ekranu blokady. W nowej wersji wraz z efektem kropel wody można zauważyć lekki blask, podobnie jak w Galaxy S 4.

Niestety nie wszystko zostało do końca poprawione. Jak podają niektórzy użytkownicy ciągle pozostaje problem z kilkusekundowym ładowaniem kontaktów czy galerii. Pojawił się także problem ze zbyt szybkim „pożeraniem” baterii. Co więcej, Samsung nieco utrudnił powrót do starszej wersji oprogramowania (ze starszą wersją modemu) po aktualizacji do I9300XXEMG4. Nowy ROM zmienia strukturę partycji EFS, więc przed tzw. downgrade’em konieczne jest wykonanie kopii zapasowej partycji EFS. W przeciwnym razie istnieje możliwość, że utracimy numer IMEI telefonu i będziemy mieć problem z zasięgiem.

Samsung Galaxy S III [źródło: Samsung]
Samsung Galaxy S III [źródło: Samsung]

Aktualizacja jest dostępna w trybie OTA, ale sam proces można przeprowadzić także przez program Samsung Kies. Pojawienie się aktualizacji dla konkretnej grupy urządzeń w głównej mierze jest uzależnione od Samsunga, ale myślę, że już wszyscy otrzymali nową wersję, bo w końcu pojawiła się ona w sieci już we wtorek (przynajmniej tak wskazywały pierwsze doniesienia). Jeśli jednak ktoś jeszcze nie przebrnął przez proces aktualizacji, może pobrać paczkę z najnowszym oprogramowaniem z poniższego linku i zainstalować ją na swojej „Trójce” używając programu Odin i Galaktycznego Poradnika.

I9300XXEMG4 (864,8 MB) – Pobierz

Ile osób otrzymało już najnowszą aktualizację? Czy zauważyliście inne zmiany? Zarówno my jak i użytkownicy czekamy na info w komentarzach 😉