Jak co miesiąc Google udostępniło najnowsze statystyki dotyczące aktywności poszczególnych wersji systemu Android. Mamy początek nowego miesiąca, więc warto spojrzeć jak system od giganta z Mountain View radził sobie w październiku. A radził sobie bardzo dobrze – Jelly Bean jest już obecny na połowie wszystkich urządzeń z Androidem.

Android 2.3 Gingerbread mimo tego, że już kilka miesięcy temu stracił pozycję najpopularniejszej wersji systemu, nadal występuje na ponad 26% urządzeń. Cieszy jednak fakt, że z każdym kolejnym dniem Gingerbread traci, a zyskują wersje, które w nazwie mają Jelly Bean. Najnowsze dane wskazują, że aż 52,1 procent wszystkich urządzeń pracuje w oparciu o system Android o kodowej nazwie Jelly Bean, w wersji 4.1.x i wyższej.

Jeśli spojrzymy tylko na dane ostatniej wersji Jelly Bean, która jest obecna między innymi na tabletofonie Galaxy Note 3, wynik nie będzie wysoki, bo wynosi tylko 2,3 punktu procentowego. To normalne, ponieważ urządzeń, które od razu z pudełka działają pod kontrolą tej wersji jest niewiele, a producenci dopiero rozpoczynają jej wdrażanie do swoich smartfonów i tabletów. Za miesiąc Jelly Bean nadal będzie królował, ale rozkład sił wewnątrz tej konkretnej wersji będzie już inny.

Statystyki systemu Android w październiku [źródło: Google]
Statystyki systemu Android w październiku [źródło: Android]

Zestawienie otwiera Android w wersji 2.2 Froyo, który występuje na 1,7% urządzeń, ale znajdziemy też odsłonę Ice Cream Sandwich, która zgarnia prawie 20% i 3.2 Honeycomb – wersję, która w kolejnym zestawieniu prawdopodobnie zniknie całkowicie, bo już w aktualnym ma tylko 0,1 procenta. Wszystkie wersje poniżej 0,1% nie zostały uwzględnione w raporcie.

Czego możemy się spodziewać za miesiąc? Z pewnością pojawi się najnowsza wersja systemu Android 4.4 KitKat, która kilka dni temu została oficjalnie zaprezentowana razem z telefonem Nexus 5. Możemy też liczyć na kolejny wzrost Jelly Bean i lekkich, procentowych zmian wewnątrz samej wersji. Jak będzie naprawdę, dowiemy się już na początku grudnia.

A Wy jaką wersję systemu Android macie na swoim urządzeniu? Zachęcam do oddania głosu w poniższej ankiecie.

[poll id=”5″]

źródło: Android