Do tej pory pierwszym i jak na razie jedynym tabletem Samsunga z wyświetlaczem AMOLED był Galaxy Tab 7.7. Jego premiera miała miejsce na berlińskich targach IFA w 2011 roku, obok pierwszego tableotofonu Galaxy Note czy trzech smartfonów z rodziny Wave. Wygląda na to, że po dwóch latach od tamtego wydarzenia Samsung ponownie szykuje dla nas tablety z AMOLED’EM i to w dwóch rozmiarach.

Samsung Galaxy Tab 7.7 [źródło: Samsung]
Samsung Galaxy Tab 7.7 [źródło: Samsung]

OLED’owe wyświetlaczem w różnych odmianach i o różnej rozdzielczości możemy przeważnie spotkać w smartfonach Samsunga, do których zalicza się między innymi serię Galaxy S czy Galaxy Note. Choć w trzeciej generacji tabletów Galaxy Tab zastosowano wyświetlacze oparte o technologię TFT LCD i tak zapewniają bardzo szerokie kąty widzenia, dobre odwzorowanie kolorów i przede wszystkich wysoką jasność. Ekrany AMOLED mają jednak tą przewagę, że zapewniają wyższy kontrast, niemal idealnie odwzorowują czerń, mają mniejsze zużycie energii. Są jednak droższe w produkcji stąd też nie pojawiały się w urządzeniach o większej przekątnej ekranu niż 7-8 cali.

Według najnowszych informacji, Samsung pracuje nad 8-calowym i 10-calowym tabletem z wyświetlaczem AMOLED. Co ciekawe, jeden z nich (nie wiadomo jeszcze który) zostanie zaprezentowany razem z przyszłym flagowcem Samsunga – Galaxy S 5. Niestety na obecną chwilę nie wiemy jakie podzespoły znajdą się pod obudową tabletów, ale nie powinny być słabe, bo nowe tablety z AMOLED’em mają należeć do najwyższej klasy urządzeń. Samsung w tabletach z niższej i średniej półki nadal będzie stosował ekrany LCD.

źródło: SamMobile