Wczoraj przez chwilę miałem w rękach Motorolę Moto G, która pracowała pod kontrolą systemu Android 4.4.2 KitKat. Wczoraj też pisałem o wycieku testowego oprogramowania z tą wersją systemu dla Galaxy Note 3, ale nie spodziewałem się, że dzisiaj KitKat oficjalnie zagości na moim urządzeniu. Tak, dobrze przeczytaliście. W Polsce jest już oficjalna aktualizacja do Androida 4.4.2 KitKat dla Galaxy Note 3!

Przeważnie użytkownicy z Polski musieli ustawić się w kolejce i cierpliwie czekać, aż do ich urzadzeń dotrze oficjalna aktualizacja. Nie raz trwało to kilka godzin, czasami nawet kilka dni, ale tym razem jest zupełnie inaczej. Android 4.4.2 KitKat dla Galaxy Note 3 pojawił się dzisiaj rano i co ciekawe, Polska jest pierwszym krajem, gdzie oficjalnie rozpoczął się proces aktualizacji Galaxy Note 3 do najnowszej wersji systemu od Google.

Android 4.4.2 KitKat dla Galaxy Note 3 [źródło: galaktyczny.pl
Android 4.4.2 KitKat dla Galaxy Note 3 [źródło: galaktyczny.pl

Aktualizacja przeznaczona jest dla wszystkich egzemplarzy Galaxy Note 3, które pochodzą z polskiej, oficjalnej dystrybucji. Inaczej rzecz ujmując, aktualizację w trybie OTA lub za pośrednictwem programu Samsung Kies mogą przeprowadzić posiadacze niebrandowanych Galaxy Note’ów 3, które są napędzane przez czterordzeniowy układ Qualcomm Snapdragon 800 (SM-9005). Pakiet z nową wersją waży dokładnie 383,26 MB i trzeba wygospodarować sobie około 40 minut wolnego czasu na cały proces aktualizacji, wliczając w to pobranie plików, instalację nowej wersji systemu i optymalizację aplikacji. Po tym możemy już zapoznać się z nowościami i zmianami jakie do naszego telefonu wprowadza KitKat.

[nggallery id=188]

Zmian nie ma za wiele i w większości można zaliczyć je raczej do grupy tych kosmetycznych, które coś poprawiają, usprawniają w systemie. Poza oczywiście uaktualnieniem wersji systemu do Android 4.4.2 KitKat można zauważyć nowe ikony na belce powiadomień, które teraz są jednakowego, białego koloru i wyglądają po prostu ładniej. Po rozwinięciu paska możemy także dostrzec nową czcionkę i nieco inny wygląd belki z przyciskiem „Wyczyść”.

[nggallery id=189]

Bardzo byłem ciekawy czy nowa wersja poprawi błędy w aparacie, który „wariował” podczas robienia zdjęć lub nagrywania filmów w słabym oświetleniu, gdy było aktywne połączenie WiFi lub 3G. Niestety denerwujące pasy nadal występują i są głównie widoczne podczas transmisji danych. Coraz bardziej umacniam się w przekonaniu, że jest to wina hardware’u niż oprogramowania, bo w przeciwnym razie, błąd zostałby usunięty już wcześniej. Taki błąd trudno złapać na zdjęciu, dlatego musicie uwierzyć mi na słowo.

Nie mniej jednak jest jeden pozytywny aspekt dotyczący aparatu. Na ekranie blokady pojawił się skrót uruchamiający aparat , dzięki czemu teraz mamy do niego szybszy dostęp. Zastanawiam się jeszcze, jaka była rozdzielczość  filmu w trybie powolnego ruchu przed aktualizacją? Teraz w trybie x1/8 film jest w jakości HD (1280 x 720 pikseli).

Android 4.4.2 KitKat dla Galaxy Note 3 [źródło: galaktyczny.pl
Android 4.4.2 KitKat dla Galaxy Note 3 [źródło: galaktyczny.pl

W nowej wersji systemu zaktualizowano zasady bezpieczeństwa, co uniemożliwia powrót do starszej wersji oprogramowania. Pewnie chodzi tutaj o nowy bootloader i zabezpieczenie KNOX. Zmiany musnęły także odtwarzacza muzyki, który teraz podczas odtwarzania jakiegoś utworu/albumu wyświetla jego okładkę w trybie pełnoekranowym na ekranie blokady. Jest też nazwa utworu i przyciski sterowania.

Android 4.4.2 KitKat dla Galaxy Note 3 [źródło: galaktyczny.pl
Android 4.4.2 KitKat dla Galaxy Note 3 [źródło: galaktyczny.pl

Zmiany można zauważyć także w ustawieniach, choć szczerze powiedziawszy jak miałem z początku z tym problem. Przede wszystkim mam tutaj na myśli nową pozycję w ustawieniach ogólnych – Aplikacje domyślne. Jak sama nazwa wskazuje możemy tam ustawić domyślny ekran startowy (launcher) i domyślną aplikację do obsługi wiadomości. W tym pierwszym standardowo znajdują się dwie opcje – TouchWiz i Prosty ekran startowy TouchWiz, ale będzie tam więcej pozycji, jeśli używamy innych tzw. launcher’ów jak chociażby Nova Launcher. W drugim przypadku jest podobnie, ale tyczy to aplikacji do wiadomości, gdzie są dwie opcje – standardowy program albo Hangouts od Google.

[nggallery id=190]

To jednak nie wszystko. Jeśli wejdziemy w ustawienia lokalizacji (Ustawienia > Połączenia > Lokalizacja) także zauważymy kilka nowych opcji jak możliwość wybrania trybu – Duża dokładność, Oszczędzanie energii i Tylko GPS czy Moje miejsca, gdzie możemy zapisać swoje ulubione lokalizacje, które będą później wykorzystywane przez różne usługi i aplikacje. Teoretycznie chodzi tutaj o wygodę, ale ja jednak uczulam przed korzystaniem z takich opcji. Jakby nie patrzeć, im system wie o nas mniej tym lepiej, bo i tak prywatność użytkowników Androida jest mocno naruszona. 🙂

W tym miejscu mamy także wgląd w listę aplikacji, które ostatnio wymagały dostępu do naszej lokalizacji, a także ustawienia raportowania lokalizacji Google.

[nggallery id=191]

Zmiany są obecne także w ustawieniach sieci, gdzie doszła opcja Ustawienia drukowania, która umożliwia nam wybranie, włączenie lub wyłączenie usług związanych z drukowaniem. Obecnie znajduje się tam tylko Samsung Print Service Plugin.

[nggallery id=192]

Nie zabrakło też nowych aplikacji, które po aktualizacji pojawiły się w menu. Jeśli ktoś wcześniej nie korzystał z „googlowego” dysku i przeglądarki zdjęć, po instalacji KitKat’a zobaczy dwie nowe pozycje – Dysk i Zdjęcia.

Android 4.4.2 KitKat dla Galaxy Note 3 [źródło: galaktyczny.pl
Android 4.4.2 KitKat dla Galaxy Note 3 [źródło: galaktyczny.pl

Android 4.4 KitKat wprowadza sporą poprawę wydajności, o czym w sumie powinienem napisać na początku tego wpisu. Nie są to informacje wyssane z palca, a opatrzone niemal dwoma godzinami testów na własnym urządzeniu. Muszę stwierdzić, że Galaxy Note 3 po instalacji KitKat’a znacznie przyspieszył, co widać przede wszystkim podczas odblokowania ekranu, przełączania się między pulpitami czy otwierania galerii.

Zwiększoną wydajność widać także w programach testujących takich jak AnTuTu czy Quadrant, gdzie urządzenie uzyskało znacznie wyższe wyniki niż z Androidem 4.3 Jelly Bean. Widać to przede wszystkim w tym pierwszym benchmarku, gdzie wynik z 30988 punktów wzrósł do 33297 punktów.

[nggallery id=193]

Zapewne jest to zasługa większej ilości dostępnej pamięci operacyjnej RAM. Jak może pamiętacie, Galaxy Note 3 był pierwszym smartfonem z 3-gigabajtowym RAM’em, ale użytkownik w rzeczywistości miał do dyspozycji tylko 2,38 GB, gdzie ponad 600 MB było zarezerwowane dla systemu. Po aktualizacji dostaliśmy dodatkowe 330 MB i teraz Galaxy Note 3 może pochwalić się aż 2,71 GB wolnego RAM’u. Po świeżym uruchomieniu smartfonu wskaźnik pokazuje około 1,35-1,55 zajętej pamięci, która z czasem bardziej się zapełnia, ale to w głównej mierze zależy od ilości usług i aplikacji, które mamy uruchomione w systemie. Dla mnie osobiście to najważniejsza zmiana w systemie, na którą czekałem od czasu targów IFA 2013. 

Android 4.4.2 KitKat dla Galaxy Note 3 - RAM [źródło: galaktyczny.pl
Android 4.4.2 KitKat dla Galaxy Note 3 – RAM [źródło: galaktyczny.pl

To chyba wszystkie (a jak nie to na pewno większość) zmian jakie wnosi Android 4.4.2 KitKat do Galaxy Note 3.  Jeśli jednak dopatrzyliście się czegoś więcej, z niecierpliwością czekam na informację w komentarzach. Ja sam przeglądam najgłębsze opcje systemu w poszukiwaniu nowych funkcji i zmian, ale póki co wiadomo o tym, co zostało opisane powyżej.

[nggallery id=194]

Na koniec wspomnę też, że została udostępniona paczka z oficjalnym oprogramowaniem (OTA) dla Galaxy Note 3, dlatego też każdy, kto z jakiś powodów nie może skorzystać z oficjalnej aktualizacji, może samemu zainstalować najnowszą wersję systemu. W tym celu będzie potrzebny program Odin, instrukcja z Galaktycznego Poradnika i rzecz jasna paczka z Androidem 4.4.2 KitKat (można ją pobrać poniżej). Pamiętajcie jednak, że taki proces instalacji oprogramowania może skutkować nabiciem flagi w zabezpieczeniu KNOX, co w ostateczności doprowadza do utraty gwarancji. Wszystkie szczegóły zostały podane poniżej.

Model: SM-N9005
Kraj: Polska
Wersja systemu: Android 4.4.2 KitKat
Lista zmian: 340325
Data kompilacji: Czwartek, 9 stycznia 2014
Kod: XEO
PDA: N9005XXUENA6
CSC: N9005OXXENA5
MODEM: N9005XXUENA2

N9005XXUENA6 (1,3 GB) – Pobierz

źródło oprogramowania: SamMobile