Bateria

Pod tylną pokrywą Galaxy Note 3 znajduje się wymienialna bateria typu Li-ion o pojemności 3200 mAh (3.8V, 12.16 Wh). Mimo tego, że jest niewiele mocniejsza od tej jaką możemy spotkać w 2. generacji tabletofonu, zasługuje na słowa uznania. Wiadomo, że długość pracy urządzenia w głównej mierze zależy od sposobu i intensywności jego użytkowania, ale ja jestem pod wrażeniem, bo Note 3 przy normalnej, codziennej eksploatacji potrafił służyć przez pełne dwie doby. W moim przypadku na codzienne użytkowanie przekłada się kilkadziesiąt minut połączeń, kilkanaście SMS’ów, ręczna synchronizacja poczty co 4-6 godzin i ekran, którego czas działania sięga 3 godzin. Co ciekawe, rekordowym wynikiem, który udało mi się uzyskać były 3 dni i 9 godzin (niestety nie zrobiłem screenu), ale można powiedzieć, że wtedy byłem całkowicie odcięty od świata.

Samsung Galaxy Note 3 - Bateria [źródło: galaktyczny.pl]
Samsung Galaxy Note 3 – Bateria [źródło: galaktyczny.pl]

Niemal ciągle działające WiFi, sprawdzanie maili przynajmniej 2-3 razy na godzinę, odbieranie masy powiadomień i aktywne połączenie z zegarkiem Galaxy Gear sprawia, że smartfon nie jest w stanie wytrzymać jednego dnia z dala od ładowarki. Czas działania ekranu zamyka się wtedy w granicach od 5 do 6 godzin, a my jesteśmy zmuszeni do codziennego podłączania telefonu do prądu.

Producent jeszcze na konferencji Mobile UNPACKED 2013 zapewniał, że Galaxy Note 3 z baterią 3200 mAh potrafi wytrzymać trochę ponad 13 godzin podczas odtwarzania filmu w 720P i niemal 15 godzin w przypadku FullHD. To o kilka godzin lepsze wyniki, jeśli porównany je z osiągami Galaxy Note II, ale w rzeczywistości urządzenie radzi sobie trochę gorzej, co potwierdziły testy baterii. Do testów posłużył program LAB501 Battery Life, który sprawdza wydajność akumulatora pod kątem przeglądania Internetu, odtwarzania filmu w 720P i grania (symulacja 2D z wykorzystaniem OpenGL ES). Ekran smartfonu podczas testu miał ustawione maksymalne podświetlenie, a w przypadku pierwszego zadania aktywne połączenie WiFi. Wyniki znajdują się na poniższym wykresie.

recenzja-galaxy-note-3-wykres-praca-baterii

Uzyskane wyniki są satysfakcjonujące, choć mogły być lepsze. Na telefonie spokojnie obejrzymy około 5 pełnometrażowych filmów czy też całą sagę Władca Pierścieni. Jeśli chodzi o mobilne granie to wszystko zależy od konkretnego tytułu. W przypadku prostych platformówek czas może być dłuższy niż ten zmierzony w teście, ale gdy uruchomimy coś bardziej wymagającego jak chociażby Modern Combat czy GTA osiągniemy kilka godzin i będzie po baterii.

Na koniec jeszcze kilka słów o temperaturach baterii. W spoczynku, gdy telefon grzecznie leży sobie na biurku i nie jest używany, temperatura baterii waha się w okolicach 23 stopni Celsjusza przy około 25 stopniach otoczenia. Jeśli jednak smartfon trochę popracuje na najwyższych obrotach, temperatura wzrasta, a czujnik pokazuje ponad 34 stopnie.

recenzja-galaxy-note-3-wykres-temperatura-baterii


Ładowanie

Samsung Galaxy Note 3 został wyposażony w złącze microUSB 3. generacji, a w zestawie ze smartfonem dostajemy przewód USB 3.0 i adapter sieciowy o parametrach 5.3V 2.0A na wyjściu. W efekcie smartfon podłączony do gniazdka za pomocą oryginalnej ładowarki ładuje baterię bardzo szybko, bo po upływie 2 godzin i 15 minut akumulator jest już pełny. Prawie żadnej różnicy nie widać podczas ładowania za pomocą przewodu USB 2.0 i ładowarki od Galaxy Note II (5.0V, 2.0A). Na ekranie telefonu komunikat o 100-procentowym naładowaniu pojawił się po 2 godzinach i 21 minutach. Sprawdziłem też jak szybko bateria zostanie napełniona mocą, gdy włożymy smartfon do stacji dokującej, podłączonej do prądu za pomocą ładowarki o takich samych parametrach, co ta od 2. generacji tabletofonu. Wynik nikogo nie powinien zaskoczyć – 2 godziny 22 minuty i bateria pełna.

recenzja-galaxy-note-3-wykres-dlugosc-ladowania-baterii

A jak wygląda ładowanie przez USB w komputerze? Port USB 3.0 potrafi oddać maksymalnie 900 mAh prądu, dlatego tego sposobu do uzupełniania ogniwa w telefonie trzeba używać w ostateczności. Za pomocą komputera naładujemy baterię w czasie 8 godzin i 26 minut.

Temperatura baterii podczas ładowania nie przekracza 34 stopni Celsjusza.


SPIS TREŚCI:

 1. Wstęp, premiera, specyfikacja i wymiary
 2. Opakowanie i zawartość zestawu
 3. Wygląd i wykonanie
 4. Ekran
 5. Oprogramowanie (Programy, S Note, Wiele Okien, WatchON)
 6. Rysik S-Pen
 7. Air View, Air Gesture i funkcje Smart
 8. Aparat
 9. Wydajność
 10. Bateria i ładowanie
 11. Multimedia i GPS
 12. Podsumowanie