Wszystko wskazuje na to, że Samsung przestał wspierać Galaxy S III i ostatnią wersją systemu jaką zobaczymy na tym smartfonie jest Android 4.3 Jelly Bean. Informacja ta nie została zbyt dobrze przyjęta przez użytkowników tego modelu, ale nic w tym dziwnego. Ale kto powiedział, że musimy korzystać z oficjalnego oprogramowania? W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na jedno istotne pytanie – Czy warto wgrywać nieoficjalne oprogramowanie na nasze telefony?

Jako przykład posłuży nam ROM o nazwie Resurrection Remix i właśnie Samsung Galaxy S III. Resurrection Remix bazuje na AOKP (Android Open Kang Project), CyanogenMod, ParanoidAndroid, OmniROM i na oryginalnych build’ach Remix ROM, co tworzy idealne połączenie stabilności, wydajności i funkcjonalności. W dalszej części tego wpisu postaramy się sprawdzić na ile jest to prawdą.

Stabilność

W tej kwestii temu oprogramowaniu nie można dużo zarzucić. System działa stabilnie, płynnie, a aplikacje nie płatają żadnych figli. Ogólnie w kwestii działania i stabilności Resurrection Remix stoi praktycznie na tym samym poziomie co oficjalne oprogramowanie Samsunga. Można jednak zaobserwować nieco wyższą temperaturę pracy, średnio 34,8 stopni Celsjusza na oficjalnym oprogramowaniu w stosunku do 39,2 stopni przy Resurrection Remix (różnica około 4,4 stopnia). 

Test stabilności (oficjalne oprogramowanie)
Test stabilności (oficjalne oprogramowanie)
Test stabilności (Ressurection Remix)
Test stabilności (Ressurection Remix)

Wydajność

Sam system działa bardzo płynnie i nie ma praktycznie żadnych problemów przy codziennym korzystaniu z urządzenia. Z grami również nie ma większych problemów, chociaż mam wrażenie, że jednak działają trochę gorzej niż na oficjalnym oprogramowaniu. Potwierdzają to też wyniki uzyskane w benchmarkach, które są nieco niższe na Resurrection Remix niż na oficjalnym sofcie.  Dla osób kochających cyferki mamy wyniki z programów Quadrant i AnTuTu Benchmark.

Resurrection Remix:

Quadrant
Quadrant

 

AnTuTu
AnTuTu

Oficjalne oprogramowanie:

Quadrant
Quadrant

 

AnTuTu
AnTuTu

Warto jeszcze zauważyć, że ROM posiada opcję nagrywania ekranu, ale niestety po jej włączeniu telefon zaczyna niemiłosiernie „lagować”. Testowałem też zewnętrzne aplikacje do przechwytywania tego, co dzieje się na ekranie, lecz efekt był podobny. Widać, że nieoficjalne oprogramowanie nie zawsze sobie dobrze radzi i ta funkcja na pewno idzie do poprawki.

Zarządzanie pamięcią operacyjną (RAM)

Po wgraniu wszystkich aplikacji, których zazwyczaj używam delikatnie zawiodłem się w kwestii zarządzania RAM’em. Wszystko w tej kwestii działa podobnie do oficjalnego ROM’u Samsunga, więc niech nie zdziwi nas sytuacja, kiedy opuścimy na chwilę jakąś aplikację, a po chwili zastaniemy ją zamkniętą. No cóż, chyba problem leży już w samej ilości pamięci aniżeli w oprogramowaniu i ciężko to będzie w jakikolwiek sposób poprawić.

Aparat

Aparat… Niestety tutaj jest sporo gorzej w porównaniu do oficjalnego oprogramowania. Możemy zauważyć trochę gorszą jakość wykonywanych zdjęć jak i też problemy z samym wykonaniem zdjęcia (czasami aparat odmawia współpracy). Zapraszam do obejrzenia trzech przykładowych zdjęć wykonanych aparatem w Galaxy S III na oprogramowaniu Resurrection Remix:

[nggallery id=296]

Bateria

To jest chyba największa wada tego ROM’u. Może i bateria trzyma całkiem dobrze w stanie spoczynku, ale chyba nie po to mamy smartfony by leżały bezczynnie na półce. W moim wypadku maksymalny czas pracy na baterii jaki otrzymałem to zaledwie 2 godziny i 30 minut, ale to podczas używania telefonu praktycznie non stop, tuż po odłączeniu od ładowarki. W przypadku normalnego użytkowania, ekran trzyma niecałe dwie i pół godziny (ok. 40% całego wykorzystania baterii). Jest to wynik zdecydowanie za niski.

Czas pracy ekranu - Resurrection Remix
Czas pracy ekranu – Resurrection Remix

 

Funkcjonalność

Dostępnych funkcji w nieoficjalnym RRR jest całkiem sporo i niektóre są niezwykle przydatne. Wchodząc do ustawień telefonu znajdziemy specjalną sekcję o nazwie Personalizacja, w której możemy zarządzać wbudowanymi funkcjami jak i wyglądem interfejsu użytkownika.

Ustawienia - Resurrection Remix
Ustawienia – Resurrection Remix

 

Sekcja Personalizacja dzieli się na 4 główne kategorie:

Resurrection Tools
Prawdziwa oaza dla każdego fana modyfikacji.

Pitch Black
Dodatkowy motyw oparty o prawdziwą czerń i o kolor czerwony (dobre dla ekranów Super AMOLED, chociaż nie każdemu musi się podobać).

Theme Chooser
Wybór motywów, tylko co ciekawe nie ma tam żadnego odnośnika do pobrania nowych tematów.

Home Launcher
Wybór aplikacji odpowiedzialnej za ekran startowy.

Performance (niewidoczna na screenie)
Raj dla każdego majsterkowicza. Można tam zmienić wszystkie zaawansowane ustawienia związane z pracą układu i procesora graficznego.

Po wejściu do opcji Resurrection Tools ukaże się prawdziwa kopalnia ciekawych funkcji:

Resurrection Tools
Resurrection Tools

 

Interfejs
Zestaw funkcji związanych ze zmianą interfejsu urządzenia. Umożliwia między innymi spersonalizowanie paska stanu (styl wskaźników), panelu szybkich ustawień (wygląd kafelków w tym panelu jak i ich funkcje), panelu powiadomień (jego zachowanie i wygląd, możliwość zadokowania w nim paska szybkich poleceń), panelu ostatnich aplikacji (wygląd), paska postępu (wygląd) jak i daje możliwość uruchomienia dolnego panelu z przyciskami wirtualnymi jak to jest w serii Nexus.

Lock Screen
Jak sama nazwa wskazuje, opcje związane z ekranem blokady. Ta sekcja pozwala na spersonalizowanie skrótów znajdujących się na ekranie blokady, akcji przycisków fizycznych (oczywiście jedynie na ekranie blokady) czy uruchomienie usługi wyświetlania powiadomień bezpośrednio na nim.

Przyciski
Umożliwia skonfigurowanie akcji jakie wykonują przyciski fizyczne. Można także ustalić jakie opcje będą widoczne w menu zasilania (po przytrzymaniu przycisku Power).

Advanced
Konfiguracja specyficznych opcji związanych z Resurrection Remix:

  • Halo – słynna opcja znana w ROM’ów ParanoidAndroid, która umożliwia wyświetlanie powiadomień w stylu podobnym do tego z „Chat Head’ów” z Facebook Messenger’a z możliwością otworzenia aplikacji w małym okienku, która wysłała powiadomienie.
  • OmniSwitch – mały pasek wysuwany z boku ekranu, zawierający przyciski funkcyjne jak i skróty do naszych najważniejszych aplikacji.
  • App bar – pasek boczny umożliwiający szybkie uruchomienia aplikacji, które na nim zamieścimy.
  • Screen Recorder – konfiguracja słabo działającej opcji nagrywania ekranu.
  • Suspend actions – wyłączanie GPS/danych mobilnych lub przełączanie na tryb 2G po wygaszeniu ekranu.
  • Wakelock blocker – zablokowanie aplikacji/czynności wykonywanych przez system, które wybudzają telefon ze stanu „głębokiego snu”.

Checkit!
Umożliwia uruchomienie mniej istotnych opcji typu wyświetlanie opcji nagrywania ekranu w menu zasilania, włączenie tła dla nagłówka paska notyfikacji czy usypianie telefonu po dwukrotnym dotknięciu paska stanu.

Miscellaneous
Parę opcji związanych z animacjami systemu.

[nggallery id=297]

Podsumowanie

Plusy:

plus-iconDuża ilość funkcji
plus-iconStabilność systemu
plus-iconSzybkość i płynność działania systemu

Minusy:

minus-iconBardzo słabe osiągi na baterii
minus-iconDelikatnie gorsza wydajność w grach
minus-iconNie do końca dopracowanie funkcje (np.ta do nagrywania ekranu)
minus-iconProblemy z działaniem aparatu
minus-iconNienajlepsze zarządzanie pamięcią RAM

Ocena końcowa: 6/10

Resurrection Remix ma potencjał, lecz nie jest idealnym zamiennikiem oficjalnego oprogramowania. Kilka niedoróbek powoduje, że ROM w naszym teście otrzymał mocną szóstkę, ale w 10-stopniowej skali. Można zatem wyjść z założenia, że wgrywanie nieoficjalnego oprogramowania nie jest najlepszym krokiem jaki możemy wykonać. Wszystko ze względu na problemy, które mogą nam uprzykrzać życie w codziennym użytkowaniu (jak wspomniane problemy z aparatem czy baterią).

Końcowy wybór oczywiście zostawiam Wam, naszym czytelnikom, ale ja w tym czasie wracam do oficjalnego oprogramowania, bo cena za nowszą wersję Androida jest według mnie za wysoka. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Podziękowania dla @antychrust za główne zdjęcie do tego wpisu.