Na targach MWC w Barcelonie jedna z osób, która była odpowiedzialna za prezentację nowych urządzeń powiedziała, że Gear Fit pracuje pod kontrolą systemu Android, podobnie jak pierwszy inteligentny zegarek Samsunga, Galaxy Gear. Było to trochę dziwne, bo dwa pozostałe zegarki – Gear 2 i Gear 2 Neo miały w sobie system Tizen. Jak to w końcu jest? W oparciu o jaką platformę działa Gear Fit?

Android czy Tizen? Jak się okazuje ani to, ani to. Według najnowszych i sprawdzonych informacji, zegarek Gear Fit stworzony z myślą o aktywnych użytkownikach działa w oparciu o tzw. system operacyjny czasu rzeczywistego, w skrócie RTOS. Co to takiego? Na początek sprawdźmy, co o systemie mówi nam Wikipedia:

System operacyjny czasu rzeczywistego (ang. Real-Time Operating System – RTOS) to komputerowy system operacyjny, który został opracowany tak, by spełnić wymagania narzucone na czas wykonywania zadanych operacji. Systemy takie stosuje się jako elementy komputerowych systemów sterowania pracujących w reżimie czasu rzeczywistego – system czasu rzeczywistego.

System RTOS w przeciwieństwie do Androida, Tizena czy innego systemu operacyjnego jest dużo prostszy, działa w czasie rzeczywistym i jest przystosowany tak, by wykonywać konkretne zadania z możliwością przetwarzania danych bez żadnych opóźnień. Co więcej, system wyświetla bardziej szczegółowe dane (np. podczas mierzenia tętna) i jak twierdzi Seshu Madhavapeddy, wiceprezes ds. produktów i technologii w amerykańskim oddziale firmy Samsung, Gear Fit będzie w stanie wytrzymać 3-4 dni na jednym ładowaniu przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Co przyzwoity wynik.

Samsung Gear Fit / fot: producenta
Samsung Gear Fit / fot: producenta

Druga strona medalu jest taka, że deweloperzy aplikacji będą mieli nieco utrudnione zadanie, by stworzyć jakąś aplikację na Gear Fit i będą musieli działać w specjalnie dostosowanym SDK. Jednak przeznaczenie Gear Fit jest zupełnie inne niż smartwatchy Gear 2 czy Gear 2 Neo, dlatego też brak dodatkowych aplikacji nie powinien być problemem. Posiadacze Gear Fit potrzebują tylko konkretnego zestawu funkcji jak pulsometr, stoper czy zegarek, by kontrolować swoją aktywność i właśnie do tego stworzony jest ten tracker.

źródło: SamMobile